Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Με απλή ΑΠΥ δουλέυω και εγώ για την ώρα, σνολική αμοιβή παρόμοια με την ελάχιστη του 3843 232+ΦΠΑ.

Ούτε ΦΕΜ ,ούτε κρατήσεις.

 

'Ενα ερώτημα. Πάω να δώσω βεβαίωση για υπόγεια αποθήκη εμπορικού καταστήματος που είναι προς μεταβίβαση. Όλα καλά με την επιφάνεια και το ύψος ! Τι γίνεται όμως με τον όρο 'Αλλαγή χρήσης΄

Υπάρχουν κάποια αντικειμενικά στοιχεία που να το τεκμαίρουν?

 

Είναι αποθήκη με εμπορεύματα κάτω απο το κατάστημα όπου έχουν πρόσβαση οι πελάτες , και έχει και wc .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη κιόλας γιατί κατι μου πε και ενας συναδελφος και δεν εχω καταλαβει. Πελατης που θελει να του τακτοποιησω αυθαιρεσια για να πουλησει το σπιτι, ειναι κομπλε με την εκτυπωση του συστηματος ηλεκτρονικης δηλωσης τακτοποιησης μονο?? Δεν χρειαζεται βεβαιωση μηχανικου?

Link to comment
Share on other sites

Η πρότυπη βεβαίωση του ΥΠΕΚΑ αναφέρεται σε 2 περιπτώσεις.

1. Ότι στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή

2. Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή η οποία τακτοποιήθηκε με τον 4014

 

Noμίζω ότι κάπου αναφέρει και άλλα νομιμοποιητικά στοιχεία.

Π.χ. υπάρχουν περιπτώσεις αυτοτελών ιδιοκτησιών που περιέχουν χώρους που τακτοποιήθηκαν με το Ν.3843/2010.

 

Περίπτωση πειθαρχικού μπορεί να υπάρξει σε περιπτώσεις εξαιρετικά χαμηλών ΑΠΥ (π.χ εικονικά τιμολόγια).

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση πειθαρχικού μπορεί να υπάρξει σε περιπτώσεις εξαιρετικά χαμηλών ΑΠΥ (π.χ εικονικά τιμολόγια).

 

Ειναι σχετικο αυτο...

Διοτι εγω στο μπαρμπα μου μπορει να παρω 50Ε...

Επισης σε περιπτωση κατασκευης που εχω επιβλεψει εγω και η ΟΑ εκλεισε χθες και σημερα θελουν να κανουν γονικη παροχη μπορει να παρω παλι 50Ε....

Δεν μπορουν να πανε στο πειθαρχικο 100.000 μηχανικους για πχ 20 υποθεσεις τον καθενα....

 

Μην ξεχνας οτι ο Ν3919 δεν μιλαει μονο για εξαιρετικα χαμηλες αμοιβες αλλα και για αμοιβες που δεν ανταποκρινονται στη επιστημονικη δουλεια κτλ κτλ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε terry! Μας τα έχουν πρήξει με τις "ελεύθερες" μεν, αλλά να μην είναι και "ασυνήθιστα χαμηλές" δε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκέτη ΑΠΥ χωρίς ΦΕΜ,ΤΣΜΕΔΕ κλπ

Τώρα για το θέμα της δήλωσης.

Έκανα δικές μου που γράφω ότι λέει το ΦΕΚ. Και φυσικά υπό μορφή βεβαίωσης και όχι υπεύθυνης δήλωσης.

Αυτά που λέει το ΤΕΕ για 20% κλπ δεν έχω καταφέρει να βρω την αντίστοιχη νομοθεσία όπως και τα περί αφανών/εμφανών παραβάσεων τα θεωρώ άχρηστα.

Θεωρώ πως αυτό που γράφει το ΦΕΚ είναι αυτό που πρέπει να γράψω και θα είμαι καλυμμένος.

Αν και είχα έντονες αντιρρήσεις στην αρχή, τελικά με μια πολύ προσεκτική ανάγνωση του ΦΕΚ έφτασα στο παραπάνω συμπέρασμα.

Τι λέει το ΦΕΚ. Έχουμε και λέμε.

Ότι στο ακίνητο δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν την επιφάνεια και το ύψος της ιδιοκτησίας (της ιδιοκτησίας για την οποία δίνουμε βεβαίωση, άρα μας ενδιαφέρει μόνο η επιφάνεια -θεωρώ δόμηση και κάλυψη- και το ύψος), τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος του κτιρίου (εδώ μας ενδιαφέρει αν οι αυθαιρεσίες της ιδιοκτησίας επηρεάζουν το κτίριο και συγκεκριμένα δόμηση/κάλυψη/ύψος του κτιρίου) και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια (στην ιδιοκτησία μας) ή (στην περίπτωση που υπάρχουν αυθαιρεσίες) ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 (προ '55, Ν1337 κλπ), καθώς και ότι δεν έχει εκτελεστεί άλλη αυθαίρετη κατασκευή (εκτός αυτής που εμπίπτει στις εξαιρέσεις) ή δεν έχει εγκατασταθεί άλλη αυθαίρετη χρήση (εκτός αυτής που εμπίπτει στις εξαιρέσεις), σύμφωνα με τα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια (όσο αφορά μόνο τα συγκεκριμένα που αναφέρω παραπάνω) και δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της παραγράφου 3.

 

Τα κόκκινα είναι οι δικές μου διαπιστώσεις.

Δηλαδή δεν θα ελέγχω αν έχει γίνει αλλαγή διαρρύθμισης ή αλλαγή θέσεις κουφωμάτων ή τέλος πάντων κάτι άλλο από αυτά που δηλώνω.

 

Το πρόβλημα που έχω, όπως και όλοι μας πιστεύω, είναι αν θα υπάρχει κάποια ανοχή και πόση θα είναι αυτή.

Αυτό θεωρώ πως θα το χειρισθώ κατά περίπτωση.

Μέχρι στιγμής έχω δώσει βεβαιώσεις μόνο για αδόμητα ή προ 1955.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά από πολύ κόπο βρήκα τους φακέλους από δύο άδειες που έψαχνα καιρό. Δυστυχώς όμως μέσα υπήρχαν το στέλεχος και το τοπογραφικό χωρίς καμία κάτοψη. Τις κατόψεις τις έχω από το συμβολαιογράφο χωρίς φυσικά στρογγυλή της Πολεοδομίας. Τι να κάνω; Να πάω για αυτοψία ή όχι;

Τους είπα να περιμένουν μήπως εκδοθεί κάποια διευκρινιστική εγκύκλιος επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Οι κατοψεις δεν ειναι απο το αρχειο της πολεοδομιας?

Δεν φερουν σφραγιδες και υπογραφες απο Πολεοδομια παρα μονο απο τη συνταξαντα Μηχανικο?

 

Αν ειναι ετσι, δεν μπορεις να κανεις τη δουλεια σου και χρειαζεσαι ανασυσταση φακελου, εστω και μερικη που να αφορα μονο την ιδιοκτησια σου η τον οροφο σου...

 

Αν, παλι, τα σχεδια ειναι πιστα αντιγραφα του φακελου που απωλεσθη, τοτε πηγαινε στο αρχειο της οικειας πολεοδομιας να στα επικυρωσουν...

 

Αλλιως αρχιστε να ψαχνετε με δικηγορο στο ιστορικο αγοραπωλησιων του ακινητου η αλλου ακινητου στον ιδιο οροφο η αλλων ακινητων σε αλλους οροφους εφοσον θεωρησουμε οτι ειναι τυπικοι οροφοι μηπως και βρεθει προσφατη αγοραπωλησια και επισυναπτονται πιστα αντιγραφα της πολεοδομιας σε αρχεια συμβολαιογραφων που συνεταξαν τις πραξεις...

 

Αλλιως πας για αποτυπωση, σαν τελευταια λυση...

Link to comment
Share on other sites

Πάλι μπερδεύτηκα εκεί που νόμιζα πως τα είχα ξεκαθαρίσει.

Σις απαντήσεις μέρος Γ στην ερώτηση 19 κάνει συσχέτιση των άρθρων 23 και 24.

Αν το πάμε αντίστροφα, αυτό σημαίνει πως αν έχει ένα BBQ στον ακάλυπτο, παρότι δεν επηρεάζει επιφάνεια/ύψος ιδιοκτησίας ούτε δόμηση/κάλυψη/ύψος κτιρίου, δεν μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση νομιμότητας....

Βρε θα γράψουν κάτι καθαρό καμμιά φορά;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω δώσει βεβαιώσεις... ούτε ΑΠΥ ούτε τίποτα... black... με την συμφωνία, ενώπιον πωλητή και συμβολαιογράφου, ότι αν μου ζητήσει κάποια στιγμή ο συμβολαιογράφος αριθμό ΑΠΥ, θα μου πληρώσουν τις κρατήσεις που θα προκύπτουν, ειδάλλως τίθεται θέμα ακυρότητας της μεταβίβασης... Άν μετά το πέρας του τρέχοντος τριμήνου δεν έχουν καταλήξει πουθενά όσον αφορά τις πιθανές κρατήσεις, κόβω ένα τυπικό ΑΠΥ 100+23%=123ευρώ για το φόβο των ιουδέων και το βάζω στο συρτάρι μου...

 

Είναι απίστευτα επικίνδυνο αυτό που κάνεις! Τι "Black"; Η βεβαίωσή σου θα συνοδεύει το συμβόλαιο για πάντα. Οι πρώτοι που την πάτησαν από την εφορία, ήμασταν εμείς οι Τοπογράφοι με τα "black" τοπογραφικά συμβολαίων. Το να κόψεις "τυπικό" ΑΠΥ ...εκ των υστέρων και μάλιστα να το βάλεις στο συρτάρι σου δεν σου προσφέρει απολύτως καμία ασφάλεια! Το συμβόλαιο έχει πάνω ημερομηνία που υπογράφηκε. Εφόσον οφείλει να συνοδεύεται από τη βεβαίωσή σου, είναι αυτονόητο ότι η βεβαίωσή σου προηγείται της ημερομηνίας του συμβολαίου. Βάση της νέας φορολογικής νομοθεσίας τώρα, είναι ξεκάθαρο, ότι ΑΠΥ κόβουμε με την παροχή της υπηρεσίας (όχι μεταγενέστερα-αυτό είναι τελικά και το νόημα και έτσι λύνεται η ασάφεια που υπήρχε). Θα έχεις ντράβαλα αν εμφανίσεις ΑΠΥ με ημερομηνία 2 μήνες μετά το συμβόλαιο.

 

Με απλή ΑΠΥ δουλέυω και εγώ για την ώρα, σνολική αμοιβή παρόμοια με την ελάχιστη του 3843 232+ΦΠΑ.

 

Χαμηλά δουλεύεις συνάδελφε... Ο 3843 ήταν μια σαχλαμάρα χωρίς ευθύνες. Ας μη το πάρουμε σκοινί-κορδόνι να χρεώνουμε τα πάντα 232,53. Η βεβαίωση σου περνάει θηλιά στο λαιμό. Διάβασε τι κυρώσεις υπάρχουν και θα αλλάξεις γνώμη. Το "300άρι" το καταλαβαίνω για αδόμητα που με 2 φωτογραφίες είσαι καλυμένος από κάθε άποψη (αλλά και ο κόπος -να ψάχνεις άδειες κλπ.- είναι μικρότερος).

Για δομημένο ακίνητο ("μονοκατοικία") όμως ή ακόμα και για χαμηλής αξίας μικρό διαμέρισμα-οριζόντια ιδιοκτησία είναι μικρό το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.