Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Κάποιος συνάδελφος που έχει βγάλει άκρη μπορεί να βοηθήσει και να δώσει τις 7 απαντησούλες?

 

σχετικά με το ΦΠΑ, σε ημερίδα του ΤΕΕ, ο νομικός εκπρόσωπος του ΤΕΕ ήταν απόλυτος ότι ο ΦΠΑ πάει στην αμοιβή που αναγράφεται στην ΑΠΥ.

 

Με συγχωρείτε εαν ρωτάω κάτι απλό, αλλά δεν έχω βρει ξεκάθαρη απάντηση, το ένα ερώτημα είναι για τις βεβαιώσεις και το άλλο για τις αμοιβές

 

 

 

1)Πάω να κάνω τοπογραφικό και βλέπω κατοικία προ του 55

 

Τι δήλωση κάνω; ότι είναι προ του 55 και εξαιρείται ή ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές

Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα για τα προ του 55;

 

Στις βεβαιώσεις, γράφει "μου υποδείχθηκαν συμβόλαιο κτλ"

Εαν το σπίτι είναι παλιό σε χωριό και δεν υπάρχει συμβόλαιο, τι γίνεται; τι γράφω τότε στην βεβαίωση;

 

Αυτά πρέπει να τα δηλώσουμε ηλεκτρονικά ότι προυφιστανται του 55 και δεν έχουν αυθαίρετες κατασκευές μετά το 55 ή αρκεί η βεβαίωση, η οποία όμως πρέπει να βασίζεται σε δημόσια έγγραφα;

 

Και ποιά είναι αυτά τα δημόσια έγγραφα; Οικοδομική άδεια δεν υπάρχει, εαν δεν υπάρχει και συμβόλαιο, τι γίνεται; ελπίζουμε μήπως φαίνεται στις αεροφωτογραφίες του '45; εαν δεν υπάρχει αεροφωτογραφία, τότε ατυχήσαμε;

 

 

 

2)Πώς ακριβώς θα γίνεται η δουλειά με τα αδόμητα;

Θα κάνουμε τοπογραφικό, θα υπολογίζουμε την αμοιβή του με βάση το ΤΕΕ, που θα βγαίνει υπερβολικά υψηλή, θα βγάζουμε κωδικό για πληρωμή όπως και με τις άδειες για να πάρει το ΤΕΕ τις εισφορές και το ίδιο θα γίνεται με την βεβαίωση ότι είναι αδόμητο; (κωδικός, νόμιμες αμοιβές, εισφορές)

Ποία είναι ικανοποιητική αμοιβή για βεβαίωση αδόμητου, για να μην μας καλέσει το ΤΕΕ για έλεγχο;

 

Αυτό το "ελεύθερη διαπραγμάτευση" και το "το ΤΕΕ έχει τη δυνατότητα να ελεγξει εαν παρατηρήσει χαμηλή αμοιβή" δεν είναι λίγο αντιφατικά;

 

Ρώτησαν το νομικό εκπρόσωπο "ποιά είναι η αμοιβή για τις βεβαιώσεις" και απάντησε "είναι σε ελεύθερη διαπραγμάτευση"

και όταν του είπαν "δηλαδή μπορούμε να ζητήσουμε πολύ χαμηλή αμοιβή ή ακόμα και δωρεάν" τότε είπε "ναι αλλα θα σε καλέσουν για έλεγχο, διότι θα θεωρήσουν ότι πήρες λεφτά που δεν τα δήλωσες"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδελφοι να σας ρωτησω κατι...σε κτισμα του 75 με αδεια εχω σε οροφο δυο διαμερισματα και θελω να δωσω βεβαιωση στο ενα για γονικη παροχη το θεμα μου ειναι οτι ο μαγκας ο μηχανικος εχει αλλαξει την διαρυθμιση των διαμερισματων η οποια ομως επηρεαζει και την εσωτερικη τους διαμμορφωση μεσα στον υφισταμενο ογκο της οικοδομης...δεν ξερω αν εγινα αντιληπτος...δηλαδη αλλαξε τα σχημα τους ουσιαστικα χωρις να επηρεαζει σημαντικα τα τμ δηλαδη εχει δωσει 3 τμ σε αυτο που μελεταω αλλα ο τυπος εχει αλλαξει και το κλιμακοστασιο το εχει μικρυνει κλπ και δεν ξερω τι να κανω γιατι ουσιαστικα δεν επηρεαζει την δομηση κ.α που λεει η τελευταια ενημερωση απο υπεκα....τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό που μας έδειξαν σήμερα, απλώς περνάς τα στοιχεία κάνεις γεωγραφικό εντιποσμό και μετά αφού συμπληρώσεις και την συμφωνηθείσα αμοιβή υποβάλεις τη δήλωση και την εκτυπώνεις.Για ξαναπροσπάθησε.

Link to comment
Share on other sites

Άμα δώσουμε βεβαίωση μη αυθαιρεσιών περνώντας την τώρα στο σύστημα, τότε θα έχουμε κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ κτλ βάσει των 1569 € !!! Καταρχάς δεν έχουν ξεκαθαρίσει αν η βεβαίωση θα έχει κρατήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε paul_mix εγώ θα κάνω ακόμη πιο απλή ερώτηση, γιατί πραγματικά έχω πήξει...

 

Συντάσσω τοπογραφικό για μεταβίβαση όπου πάντα αναφέρω μήνα/έτος. Συντάσσω τη βεβαίωση περί αδόμητου όπου βάζω πλήρη ημ/νια αυτοψίας.

 

Ρισκάρω κόβοντας μια ΑΠΥ, να είναι πολύ μικρή για το ΤΕΕ. Εάν πάλι δεν κόψω ΑΠΥ σε συμφωνία με το πελάτη ώστε να κοπεί στο μέλλον, δε θα συμφωνήσουμ/βγάλουμε άκρη ποτέ με το θέμα αμοιβής/ΦΠΑ.

 

Μπλέξιμο. Και ήδη έχω κάνει κάνα 2 για τα οποία δεν έχω κόψει τίποτε επειδή δεν ήξερα τι γίνεται...Τώρα πως ζητάς απο αυτούς έξτρα χρήματα για ΦΠΑ,μεγαλύτερη ΑΠΥ κτλ;

 

Υ.Γ. σόρρυ που το επαναφέρω,αλλά θελω στη γνώμη σας το εξής. Σε αγροτεμάχιο 5 στρεμματων, υπάρχει περίφραξη τμήματος αυτού. Δίνω βεβαίωση αδόμητου; ή λέω του πελάτη περί έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας;

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Η πρότυπη βεβαίωση του ΥΠΕΚΑ αναφέρεται σε 2 περιπτώσεις.

1. Ότι στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή

2. Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή η οποία τακτοποιήθηκε με τον 4014

 

Λογικό είναι η βεβαίωση για την περίπτωση 2 να βγαίνει μεσώ του συστήματος, αφού έχουμε ήδη πληρωθεί για την τακτοποίηση (σε 2 φάσεις όπως περιγράφει το ΤΕΕ), όμως δε θεωρώ λογικό να εφαρμόζεται η ίδια νόμιμη αμοιβή για την περίπτωση 1, όπου γίνεται απλά μια αυτοψία (τη συλλογή στοιχείων αναγράφεται ότι την κάνει ο ιδιοκτήτης, οπότε η πραγματική εργασία ανταποκρίνεται σε ένα μικρό ποσοστό της φάσης 1). Εξάλλου το σύστημα του ΤΕΕ έχει κατασκευαστεί μόνο για τη δήλωση αυθαιρέτων, εκτός εαν μου διαφεύγει κάτι.

 

Δεν ξέρω εαν βρεθώ ενόποιον του πειθαρχικού, όμως έχω εκδώσει βεβαιώσεις για αδόμητα αγροτεμάχια κόβοντας απλώς μία ΑΠΥ στον ιδιοκτήτη, χωρίς άλλες κρατήσεις πλην του ΦΠΑ, με αιτιολογία "αυτοψία για έλεγχο ύπαρξης αυθαιρεσιών". Ο συμβολαιογράφος τη δέχτηκε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω κι εγώ Gousgounis. Δεν τίθεται θέμα πειθαρχικού για παράβαση κανόνων που ...δεν υφίστανται.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω δώσει βεβαιώσεις... ούτε ΑΠΥ ούτε τίποτα... black... με την συμφωνία, ενώπιον πωλητή και συμβολαιογράφου, ότι αν μου ζητήσει κάποια στιγμή ο συμβολαιογράφος αριθμό ΑΠΥ, θα μου πληρώσουν τις κρατήσεις που θα προκύπτουν, ειδάλλως τίθεται θέμα ακυρότητας της μεταβίβασης... Άν μετά το πέρας του τρέχοντος τριμήνου δεν έχουν καταλήξει πουθενά όσον αφορά τις πιθανές κρατήσεις, κόβω ένα τυπικό ΑΠΥ 100+23%=123ευρώ για το φόβο των ιουδέων και το βάζω στο συρτάρι μου...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο έκανα, με απλή ΑΠΥ. Διαμέρισμα που ο ιδιοκτήτης δεν είχε τίποτα αυθαίρετο στο διαμέρισμά του (δεν είδα καν κοινόχρηστα) και είχε ήδη σχέδια κτλ εγκεκριμένα, πήγα απλά για αυτοψία. Το είδα, πήγα στο γραφείο, έκανα δύο (μία δική μου και μία του πελάτη) υπεύθυνες δηλώσεις σύμφωνα με τα υποδείγματα του ΤΕΕ Λάρισας (δραστήριο ΤΕΕ ομολογώ!). Τη δική μου απλά τη σφράγισα, την υπόγραψα και του την έδωσα, ενώ αυτός πήγε στα ΚΕΠ για γνήσιο υπογραφής και μου επέστρεψε τη δική του.

Δηλαδή: ΑΠΥ (όσο κοστολόγησα τη δουλειά μου) + ΦΠΑ και ΤΕΛΟΣ !!!!!!

 

[OFFTOPIC]

Τι έπαθε το σάιτ? Μου τα βγάζει "γραμμή-γραμμή", απλό κείμενο, χωρίς τις εικονίτσες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.