Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

οτι βγαζει αδεια....με αδεια......αλλα κανονικη οχι μικρης κλιμακας.....

 

 

αν και αυτο με αδεια ειναι δικοπο....εχω μια περιπτωση πουχουν αλαλγη διαστασεων ακι τυπου κουφωματων......απο μπαλκονοπορτα εγινε παραθυρο......αν παει με 500 καθαρισε....αν παμε με αδεια ουτε με 3000 ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ

 

μήπως υπάρχει πουθενά κάποια λίστα με το ποιές περιπτώσεις μπορούν να βγάλουν άδεια ή ποιές πάνε με τον Ν.4014?

πχ. μεγάλωμα εξώστη, αλλαγή όψεων (παράθυρα, κλεισμένοι ημιυπαίθριοι), ξεμπαζωμένο υπόγειο, προσθήκη ορόφου, που είναι μερικές από τις συνηθέστερες περιπτώσεις, πως αντιμετωπίζονται?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα, πρόκειται να προχωρήσω σε αγορά ακινήτου και θα ήθελα τη γνώμη όσων μπορούν να βοηθήσουν. Το ακίνητο είναι τμήμα (1/3) ακινήτου συνολικού εμβαδού 1507 m2 (σε περιοχή όπου η αρτιότητα είναι 1500m2. Στο υπόλοιπο ακίνητο (2/3) υπάρχει κτίσμα, το οποίο είναι μικρότερο από την "επιτρεπόμενη" δόμησή του (267m2). Η κάθετη ιδιοκτησία έχει συσταθεί με συμβολαιογραφικό έγγραφο και είναι ΟΚ. Το θέμα είναι ότι στο κτίσμα του άλλου ακινήτου υπάρχουν κάποιες αυθαιρεσίες (όπως γκαράζ, υπέρβαση ύψους). Επηρεάζουν αυτά το τμήμα του ακινήτου που με ενδιαφέρει από την άποψη ότι πρέπει πρώτα να τακτοποιηθούν και μετά να προχωρήσω ή όχι?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλος συνάδελφος που έχει υπογράψει βεβαίωση για μεταβίβαση??

Εγώ υπέγραψα μια για γονική παροχή!

Αμοιβή δεν έχω ζητήσει ακόμα.Προσανατολίζομαι να ζητήσω όμως με βάση το σχέδιο του ΠΔ και να κόψω και ΑΠΥ για να είμαι εντάξει τουλάχιστον στις ημερομηνίες μου.Όσο για το ΤΕΕ βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος τι γίνεται σε περίπτωση που έχει ζητηθεί βεβαίωση και έχει χαθεί ο φάκελος στην Πολεοδομία; Αρκεί να γίνει έλεγχος με βάση το στέλεχος και την κάτοψη του συμβολαίου, ή απαιτείται ανασύσταση;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις ομιλίες ΙΕΕΚΕΜ ΤΕΕ στις 17.10.11 απαιτείται ανασύσταση ή δήλωση αυθαιρέτου με τον 4014

είναι σχεδόν ίδιος όγκος διαδικασίας από ότι λέει η κυρία, για συλλογή δικαιολογητικών και χαρτουρας. τώρα όσο αφορά τις αμοιβές.....δε ξέρω τι συμφέρει

Edited by lasi
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλημέρα, μήπως (λέω μήπως), πρέπει να σχολούμαστε μόνο με "εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν την επιφάνεια, το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη", όπως λέει ο νόμος και το υπόδειγμα της βεβαίωσης; Και αυτές να καταγράφονται στο φύλλο αυθαιρεσιών; Και για αυτές, αν μπορεί, να βγει άδεια, τότε προχωρούμε στην έκδοσή της, αφού έχουμε πρώτα τακτοποιήσει - πληρωθεί το πρόστιμο ΟΛΟ- γιατί δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια και να έχουμε αυθαιρεσίες. ....

Δεν ξέρω πώς μπερδεύεις συνάδελφε το υπόδειγμα της βεβαίωσης μηχανικού με το φύλλο καταγραφής, δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου αλλά θα σταθώ σε αυτό που είπες ότι :

αφού έχουμε πρώτα τακτοποιήσει - πληρωθεί το πρόστιμο ΟΛΟ- γιατί δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια και να έχουμε αυθαιρεσίες

κάτι τέτοιο δεν νομίζω να ισχύει διότι οι δόσεις θα είναι 28 ή 30 δηλαδή 2,5χρόνια+ άρα πρακτικά δεν γίνεται να περιμένουμε την πλήρη αποπληρωμή των "τακτοποιημένων" τμημάτων ώστε να εκδωθεί η εντός 3ετίας άδεια νομιμοποίησης (των νομιμοποιήσιμων τμημάτων)...

Λογικά εφόσων έχει πληρωθεί η πρώτη δόση και υπάρχει το έντυπο υπαγωγής στον Νόμο προχωράς ακάθεκτος στην έκδοση άδειας νομιμοποίησης με σκιαγραμμισμένα τα "υπο τακτοποίηση σύμφωνα με τον Ν.4014" τμήματα (ότι ισχύει δηλαδή και για την σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας).

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Σε αγροτεμάχιο 5 περίπου στρεμμάτων,ένα τμήμα του, περί το 1.5 στρέμμα έχει συρματοπερίφραξη χωρίς μπετά.

 

Δίνω βεβαίωση περί αδόμητου;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος τι γίνεται σε περίπτωση που έχει ζητηθεί βεβαίωση και έχει χαθεί ο φάκελος στην Πολεοδομία; Αρκεί να γίνει έλεγχος με βάση το στέλεχος και την κάτοψη του συμβολαίου, ή απαιτείται ανασύσταση;

Εχω παρομοια περιπτωση, απωλεσθη ο φακελος, εγινε εκτενεστατη αναζητηση σε υποθηκοφυλακεια για παλαιοτερα συμβολαια τοσο του ιδιου διαμερισματος οσο και των υπολοιπων του οροφου αλλα και ολων των λοιπων τυπικων οροφων και δεν βρεθηκε τιποτα.

Κι ετσι προχωρησαμε στην αποτυπωση του οροφου...

 

Σημερα κετεθεσα εις τριπλουν αδεια με συνημμενο τοπογραφικο διαγραμμα του οικοπεδου (επικυρωμενα στελεχη οα, ανευρεθησαν κανονικα) και εις τετραπλουν (εις διπλουν απαιτειται) την κατοψη του οροφου μου μονο και θα περιμενω μετα τις γιορτες να ολοκληρωθει η ανασυσταση, κατοπιν σχετικης αυτοψιας του μηχανικου της πολεοδομιας και χορηγησης της αντιστοιχης βεβαιωσης με το σχετικο λεκτικο....

 

 

 

Σύμφωνα με τις ομιλίες ΙΕΕΚΕΜ ΤΕΕ στις 17.10.11 απαιτείται ανασύσταση ή δήλωση αυθαιρέτου με τον 4014

είναι σχεδόν ίδιος όγκος διαδικασίας από ότι λέει η κυρία, για συλλογή δικαιολογητικών και χαρτουρας. τώρα όσο αφορά τις αμοιβές.....δε ξέρω τι συμφέρει

Ε οχι και δηλωση αυθαιρετου.... Ημαρτον... δε θα πληρωσει ο ανθρωπος προστιομο για την κατοικια του ως παρανομη επειδη απωλεσθη ο φακελος απο δημοσια υπηρεσια....

Ουτε ο ογκος των απαιτουμενων δικαιολογητικων ειναι ο ιδιος... Καμια σχεση... Προφανως η κυρια που ενημερωνε ηταν...ανενημερωτη...

Link to comment
Share on other sites

 

 

ΕΚΚΡΕΜΟΥΝ τα εξης ζητηματα

1-Αν υπαρχει προβλημα σε κοινοχρηστο χωρο στον οοποιο εχει χιλιοστα ο ιδιοκτητης πχ ενος διαμερισματος πολυκατοικιας αλλα το διαμερισμα ειναι κομπλε, δινω βεβαιωση η οχι?

2-Τι γινεται με ΦΕΜ?

3-Νομιμες αμοιβες?

4-Τι γινεταιο με ΦΠΑ (υπολογιζεται με βαση Νομιμες αμοιβες ή με βάση την απόδειξη που θα κοψω σε περιπτωση που αυτη ειναι μικροτερη)

5-Ποτε θα γινει η ηλεκτρονικη καταγραφη των βεβαιωσεων?

6-Θα χρειαζεται να βγαζω εντολη πληρωμων στο υπαρχον συστημα αμοιβων του ΤΕΕ?

7-Τι γινεται σε περιπτωση που εχει χαθει ο φακελος με τα σχεδια απο τη πολεοδομια?

8- ??

Κάποιος συνάδελφος που έχει βγάλει άκρη μπορεί να βοηθήσει και να δώσει τις 7 απαντησούλες?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει δώσει βεβαίωση πρόσφατα; Μέσα από το πρόγραμμα δήλωσης αυθαιρέτων δηλαδή; Ποια ακριβώς η διαδικασία; Περνάω τα στοιχεία στο πρόγραμμα χωρίς αυθαιρεσίες και δίνω τι στο συμβολαιογράφο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.