Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

inzaghi

Σήμερα πάντως στην ημερίδα του ΤΕΕ τόνισαν πως έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις και πως αν θέλεις και ειδικά αν βιάζεσαι ΜΠΟΡΕΙΣ να ενταχθείς στον 4014...καθώς η διαδικασία νομιμοποίησης μπορεί για κάποιο λόγο να κολλήσει. π.χ στατικά ή ΕΠΑΕ. Τώρα για τα παραδείγματα έχεις δίκιο το θέτει σαν υποχρεωτικό να εκδόσεςι άδεια...

Το ακουσα κι εγω αυτο οτι ειπωθηκε στο σεμιναριο αλλα δεν ξερω κατα ποσον εγκυρο και επισημο ειναι....

Και συν τοις αλλοις...

Μην κοιτάς τα παραδείγματα. Δεν το κείμενο της εγκυκλίου.

 

Δες στην ενότητα Α το Ι.1

attachment.php?attachmentid=4980&stc=1&d=1318616013

 

Νομιζω το αποσαφηνιζει εδω....

 

Οποτε στη δικια μου περιπτωση που εχω αυθαιρετη προεκταση 1,50μ μπαλκονιου στην πρασια σε διαμερισμα που προκειται να πουληθει (και στους 3 οροφους υπαρχει αυτη η αυθαιρεσια), οφειλω να προχωρησω με διαδικασια νομιμοποιησης...

Απο τη στιγμη που το διαμερισμα θα ενταχθει στον 3843 για ενα φωταγωγο 0,49τ.μ. που εκλεισε, μεχρι να κατατεθει ο φακελος και να ζητησουμε αμεση περαιωση (δεν οφειλεται αλλο προστιμο περαν του παραβολου), υπαρχει καποιο χρονικο περιθωριο για να προχωρησουμε στη νομιμοποιηση....

 

ΑΛΛΑ...

 

ΑΝ η ολη διαδικασια απαιτησει δεδομενα που δεν μπορεσουν να χορηγηθουν οπως πχ συναινεση απο ολους τους ιδιοκτητες, κολλημα στην ΕΠΑΕ κλπ, θα μου χορηγησουν βεβαιωση περι μη δυνατοτητας νομιμοποιησης ουτως ωστε να μπω στον 4014?

Πως αλλιως θα ειμαι εγω κατοχυρωμενος ως Μηχανικος οτι οντως δεν μπορεσα να νομιμοποιησω κι ετσι τακτοποιησα?

 

Και η ολη διαδικασια της νομιμοποιησης για το μπαλκονακι και μονο, απο τη στιγμη που θεωρω δεδομενο οτι θα το κανω ΜΟΝΟΝ για τον οροφο μου και οχι για ολους τους ιδιοκτητες, τι χρονικη διαρκεια θα εχει περιπου μεχρι την πληρη περατωση της για να μπορεσω να δωσω βεβαιωση για μεταβιβαση?

 

Ελαχιστες οι πιθανοτητες μεσα σε 1 μηνα να ειμαι τελειωμενος?

Link to comment
Share on other sites

Άρα ό,τι νομιμοποιείται -είτε τμήμα κατοικίας είτε ολόκληρη κατοικία- πάει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ για έκδοση άδειας? Ή έχουν διαφορά τα "τμήματα αυθαίρετης κατασκευής" από τις εξ' ολοκλήρου αυθαίρετες κατασκευές?

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που δεν αποσαφηνιζεται, μαλλον οτι κατασκευη (ειτε "παταει"πανω σε ΟΑ ειτε εντελως αυθαιρετη) δυναται να νομιμοποιηθει, νομιμοποιειται....

 

Παρολα ταυτα, αν και ασχοληθηκαν με αυτους που θελουν αμεσα να πουλησουν κι προθυμοποιηθηκαν να βγαλουν φορμα με ΥΔ μηχανικου οτι εχει ΟΛΑ τα απαραιτητα στοιχεια στα χερια του ουτως ωστε να τα καταθεσει οταν αυτα ζητηθουν, ξεχασαν να ασχοληθουν με αυτους (που δεν ειναι λιγοι) που "πληρωνουν"εν ολιγοις τις ατασταλιες του εργολαβου οι οποιες υποχρεουνται να νομιμοποιηθουν αλλα η ολη διαδικασια θα αργησει υπερβολικα....

Link to comment
Share on other sites

επισης υπαρχει θεμα με τα υποθηκοφυλακεια......μερικα ζητανε την δηλωση περι ακινητου και ΟΧΙ την δηλωση πουχει το υπεκα και το τεε για τους μηχανικους!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το αποσαφηνιζει εδω....

 

[Αν και είμαστε offtopic] Εντάξει, αν το κτήριο ή η μοναδική αυθαιρεσία νομιμοποιείται, είμαι υποχρεωμένος να τη νομιμοποιήσω. Πάει αυτό.

 

ΑΛΛΑ

 

μπορώ (είναι δλδ υποχρεωτικό) να ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΩ τις μισές παραβάσεις που δε νομιμοποιούνται και αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία προστίμου, τότε να ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΩ τα υπόλοιπα?

 

Δλδ παράδειγμα: Τακτοποίηση κτηρίου και μετά νομιμοποίηση με μικρής κλίμακας τα bbq, κιόσκια, κτλ... ????

Link to comment
Share on other sites

η μικρης κλιμακας ειναι πρωτα αυτη και μετα εργασιες....αν εχεις κανει τις εργασιες δεν μπορεις μετα με μικρης κλιμακας να τα τακτοποιησεις!!!

 

 

κιοσκι με τιποτα δεν βγαζει μικρης κλιμακας.....αλλο περγκολα (ασκεπης) αλλο κιοσκι (σκεπαστρο)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως "δεν το έχω" καθόλου με της μικρής κλίμακας εργασίες. Το ζουμί της ερώτησης είναι αυτό:

Μπορώ -είμαι υποχρεωμένος- σε ιδιοκτησία που μόνο κάποιο κομμάτι της νομιμοποιείται, να τακτοποιήσω τα υπόλοιπα και μετά να νομιμοποιήσω όσα νομιμοποιούνται? (ή πρώτα νομιμοποίηση και μετά τακτοποίηση).

 

Ή δεν "σπάει" το αυθαίρετο? Ή όλο υποχρεωτική νομιμοποίηση εφόσον μπορώ, ή όλο 4014.

Link to comment
Share on other sites

οτι βγαζει αδεια....με αδεια......αλλα κανονικη οχι μικρης κλιμακας.....

 

 

αν και αυτο με αδεια ειναι δικοπο....εχω μια περιπτωση πουχουν αλαλγη διαστασεων ακι τυπου κουφωματων......απο μπαλκονοπορτα εγινε παραθυρο......αν παει με 500 καθαρισε....αν παμε με αδεια ουτε με 3000 ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ

Link to comment
Share on other sites

οτι βγαζει αδεια....με αδεια......αλλα κανονικη οχι μικρης κλιμακας.....

 

 

αν και αυτο με αδεια ειναι δικοπο....εχω μια περιπτωση πουχουν αλαλγη διαστασεων ακι τυπου κουφωματων......απο μπαλκονοπορτα εγινε παραθυρο......αν παει με 500 καθαρισε....αν παμε με αδεια ουτε με 3000 ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ

 

Συνάδελφε καλημέρα, μήπως (λέω μήπως), πρέπει να σχολούμαστε μόνο με "εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν την επιφάνεια, το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη", όπως λέει ο νόμος και το υπόδειγμα της βεβαίωσης; Και αυτές να καταγράφονται στο φύλλο αυθαιρεσιών; Και για αυτές, αν μπορεί, να βγει άδεια, τότε προχωρούμε στην έκδοσή της, αφού έχουμε πρώτα τακτοποιήσει - πληρωθεί το πρόστιμο ΟΛΟ- γιατί δεν μπορεί να εκδοθεί άδεια και να έχουμε αυθαιρεσίες. Πώς, πχ η αλλαγή διαστάσεων και τύπου κουφωμάτων επηρεάζουν επιφάνεια-ύψος-δόμηση-κάλυψη; Κάνω κάπου λάθος; Διόρθωσέ με σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.