Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκίνημα στο ελεύθερο επάγγελμα


bagg21

Recommended Posts

Πρέπει πρώτα να βρώ δουλειά σε κάποιο τεχνικό γραφείο?

 

Εγώ θα έλεγα πως πρώτα θα πρέπει να δουλέψεις σε ΠΟΛΛΑ τεχνικά γραφεία, ούτε ένα ούτε δύο. Αλλά και εργοτάξια, ΠΟΛΛΑ εργοτάξια.

Αν μπορείς, να αλλάζεις εργοδότη κάθε ενάμιση με δύο χρόνια.

Μέτα την επταετία να αρχίσεις να σκέφτεσαι να κάνεις κάτι ως ανεξάρτητος.

 

Αν δεν δεις έμπειρους συναδέλφους μας να χειρίζονται δύσκολες καταστάσεις στην πράξη,

όσο διάβασμα και να ρίξεις δεν θα καταφέρεις πολλά. Αντίθετα, πολύ νωρίς θα εκτεθείς!

Ακόμα και οι δημόσιες σχέσεις έχουν την τέχνη τους, τέχνη που δεν μαθαίνεται με το διάβασμα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ (με αίτηση) να ζητήσω από την Πολεοδομία τον φάκελο μιας άδειας και να βγάλω αντίγραφα;

Το θέλω να το έχω σαν πρότυπο να δω πώς είναι μια ολοκληρωμένη άδεια, με όλες τι μελέτες και τα έντυπα. Ξέρω ότι κάθε περιπτωση είναι διαφορετική, αλλά μια τυπική αδεια μονοκατοικίας, ειδικά τώρα με τον ΚΕΝΑΚ θα είναι είναι χρήσιμη σε κάποιον νέο μηχανικό.

Να πάω να ζητήσω από συνάδελφο να μου δώσει μια άδεια να βγάλω αντίγραφα, δεν μου φαίνεται και πολύ εύκολο. Λογικό είναι να μην θέλει να δώσει την δουλειά του.

Υπάρχει κάποιος τρόπος για να βρω μια ολοκληρωμένη άδεια; :oops:

Θα βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ (με αίτηση) να ζητήσω από την Πολεοδομία τον φάκελο μιας άδειας και να βγάλω αντίγραφα;

 

Και βέβαια μπορείς. Οποιαδήποτε άδεια, οτιδήποτε υπάρχει στον φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ (με αίτηση) να ζητήσω από την Πολεοδομία τον φάκελο μιας άδειας και να βγάλω αντίγραφα;

Το θέλω να το έχω σαν πρότυπο να δω πώς είναι μια ολοκληρωμένη άδεια, με όλες τι μελέτες και τα έντυπα. Ξέρω ότι κάθε περιπτωση είναι διαφορετική, αλλά μια τυπική αδεια μονοκατοικίας, ειδικά τώρα με τον ΚΕΝΑΚ θα είναι είναι χρήσιμη σε κάποιον νέο μηχανικό.

Να πάω να ζητήσω από συνάδελφο να μου δώσει μια άδεια να βγάλω αντίγραφα, δεν μου φαίνεται και πολύ εύκολο. Λογικό είναι να μην θέλει να δώσει την δουλειά του.

Υπάρχει κάποιος τρόπος για να βρω μια ολοκληρωμένη άδεια; :oops:

Θα βοηθούσε πολύ.

 

 

Εδώ φίλε μου ζητάμε φακέλους και βγάζουμε αντίγραφα εμείς, εσύ δεν μπορείς ?

Link to comment
Share on other sites

και μπορώ να ζητήσω οποιαδήποτε άδεια χωρίς να υπάρχει κάποια αιτιολογία;

πχ ο πελάτης μου είναι γείτονας και θέλει να ελέγξει μήπως έγινε κάτι αυθαίρετα.

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι είναι νόμιμο αυτό, έτσι; Δεν μπορείς να πάρεις "ιδιωτικά" έγγραφα από δημόσια υπηρεσία όταν δεν έχεις "έννομο" συμφέρον. Το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα αυτό.

 

Δυο-τρεις συμβουλές για τον φίλο που θέλει να ξεκινήσει:

1) Όχι, μόνο με διάβασμα νομοθεσίας και με michanikos.gr δεν μπορείς να ξεκινήσεις

2) Υπάρχουν τρεις μεγάλοι κλάδοι στο επάγγελμά μας Α) Να πάρεις μια δουλειά Β) Να την εκπονήσεις Γ) Να την περάσεις επιτυχώς από τις υπηρεσίες

 

Εκ των προτέρων σου λέω ότι απαιτείται συνδυασμός εμπειρία και γνώσης και για τα δύο

 

Α) Για να πάρεις μια δουλειά πρέπει να κάνεις καλές δημόσιες σχέσεις, να έχεις γνωστούς εσύ ή οι στενοί συγγενείς σου, να σε εμπιστευτούν και μερικές φορές να είσαι τυχερός...

 

Β) Για να την εκπονήσεις συνήθως απαιτούνται καλές γνώσεις του επιστημονικού κομματιού της δουλειάς, της νομοθεσίας και ...της υπηρεσίας που ελέγχει (βλέπε Γ). Σίγουρα θα βοηθήσουν "πρότυπα" και ερωτήσεις σε συναδέλφους ή στο michanikos.gr αλλά σε προειδοποιώ ότι αν δεν "κοιμηθείς πάνω στο PC σου" δεν θα καταφέρεις πολλά πράγματα... Εκτός αν εξαρχής βρίσκεις καλούς συνεργάτες και μοιράζεις τις δουλειές δεξιά και αριστερά...

 

Γ) Αυτό μερικές φορές είναι και το δυσκολότερο κομμάτι διότι εκτός από καλή γνώση της δουλειάς σου και της αντίστοιχης νομοθεσίας πρέπει να έχεις και γνώσεις βασικών αρχών ψυχολογίας! Αυτό κι αν θέλει συνδυασμό δημοσίων σχέσεων - γνωστών - συγγενών και λοιπών μέσων. Για την ίδια δουλειά με ή χωρίς γνωστό μπορεί να χρειαστείς μισό ή διπλάσιο χρόνο αντίστοιχα...

 

Τέλος, υπάρχει και κάτι άλλο: Το θέμα της πληρωμής. Αυτό ξεκινάει από την στιγμή που θα μπει ο πελάτης στο γραφείο (ή θα σε πάρει τηλέφωνο) και την προσφορά που θα δώσεις μέχρι να τον κυνηγάς να σε πλήρώσει. Ότι και να σου πω θα φανεί λίγο μετά από 10-15 χρόνια που (ενδέχεται) να τα ξαναπούμε...

 

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος ξεκινάει μια δουλειά δεν ανακαλύπτει την Αμερική. Αυτό σημαίνει ότι θητεύει δίπλα σε παλαιότερους, στην κατεύθυνση που τον ενδιαφέρει (πχ μελέτες, κατασκευές, εκπαίδευση κτλ).

 

Στην Ελλάδα (που αλλού; ) δεν υπάρχει καμία προϋπόθεση για να ασκήσει κάποιος μηχανικός ελεύθερα το επάγγελμα, χωρίς μάλιστα κανένα όριο (ως προς το είδος, την δυσκολία και την έκταση του έργου που αναλαμβάνει) και υποστήριξη (παράλληλη ανάμιξη άλλου εμπειρότερου). Η ιστορία αυτή όμως έχει κινδύνους (αστικούς και ποινικούς) και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ΟΛΟΙ οι Έλληνες ξέρουν να κτίζουν μπορεί πελάτες σου να σε παρασύρουν σε δρόμους δύσβατους. Λάβε υπόψη σου ότι θα βρεθούν πολλοί που θα "ξέρουν" τι πρέπει να κάνουν και θα ζητάνε τον .... να υπογράψει γι αυτά.

 

Άποψη μου είναι μια καλή προϋπηρεσία στο χώρο που σε ενδιαφέρει. Όταν λέω καλή εννοώ της τάξης των 10 χρόνων. Μέσα από αυτή, θα κατανοήσεις αυτά που έμαθες στο πανεπιστήμιο, θα μάθεις να σκέπτεσαι, θα αποκτήσεις εμπειρική εκτίμηση και θα γνωρίσεις άλλους συναδέρφους με τους οποίους μπορεί να συμπορευτείς.

 

Παράλληλα και χωρίς να είναι βασικός στόχος επιβίωσης:

Άνοιξε βιβλία στην εφορία, έχε ένα γραφείο ελάχιστων δαπανών (σπίτι σου πχ), να είσαι συντηρητικός, να προβληματίζεσαι και να ζητάς την γνώμη άλλων παλαιότερων για αυτά που θα κάνεις. Πάρε μικρές δουλειές και προσπάθησε να τις φέρεις βόλτα, θα δώσεις κάποτε και χαμηλές προσφορές αλλά ποτέ μην συναρτήσεις την αμοιβή σου με την πληρότητα της δουλειάς που θα κάνεις. Αν σου τύχει δουλεία πέρα από τις δυνατότητες σου, μην την απορρίψεις φυσικά, αλλά ζήτα συνεργασίες. Στόχος τότε δεν είναι το χρήμα αλλά η εμπειρία σου (που είναι και το κεφάλαιο που θα δημιουργήσεις, από το οποίο θα λάβεις τόκους αργότερα όμως).

 

Η υπόθεση πολεοδομία, για μένα, είναι βοηθητική της δουλειάς σου και όχι αυτοσκοπός. Πρόσεξε μην υπογράψεις κείμενα για τα οποία δεν έχεις έλεγχο (πχ. δήλωση αντοχής αυθαίρετου).

 

Η εποχή σήμερα είναι εξαιρετικά δύσκολη (για μένα η δυσκολότερη τα τελευταία 33 χρόνια). Δεν θα βρεις δουλειά εύκολα, αυτό όμως δεν σημαίνει καθόλου. Πράγματι υπάρχει η περίπτωση να δουλέψεις εκτός Ελλάδος αλλά τότε να πάς με γνωστή εταιρεία και να ξέρεις ότι όταν θα γυρίσεις, αν θες να κάνεις κάτι στην Ελλάδα, θα είναι σαν να ξεκινάς σχεδόν από την αρχή.

 

Και ένα τελευταίο. Η δουλειά δεν έχει τέλος και έχει δεν ωράριο. Όλοι οι συνάδερφοι που γνωρίζω, ανεξάρτητα ηλικίας, και οι οποίοι ασχολούνται με σοβαρά πράγματα, περνούν το πρόβλημα στον ύπνο τους (δεν υπερβάλλω).

 

Κουράγιο και καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.