Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

καλά όλοι αυτοί θα μας χαζέψουν........άλλα λέει ο νόμος, άλλα το ΥΠΕΚΑ μεσω ερωτοαπαντήσεων, άλλα τα διάφορα τμήματα του ΤΕΕ, άλλα οι διάφοροι γνώστες του αντικειμένου (Λεμπέση.......) κ στη μέση εμείς οι μηχανικοί...

 

και έχεις να ενημερώσεις κ τον κόσμο να του προτείνεις κάτι ...τι να πει κανείς....

Link to comment
Share on other sites

καλά όλοι αυτοί θα μας χαζέψουν........άλλα λέει ο νόμος, άλλα το ΥΠΕΚΑ μεσω ερωτοαπαντήσεων, άλλα τα διάφορα τμήματα του ΤΕΕ, άλλα οι διάφοροι γνώστες του αντικειμένου (Λεμπέση.......) κ στη μέση εμείς οι μηχανικοί...

και έχεις να ενημερώσεις κ τον κόσμο να του προτείνεις κάτι ...τι να πει κανείς....

Γιατι βρε συναδελφε;;;

Ο Νόμος λέει "..εφόσον πληρωθεί το παράβολο και εάν εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός 3 ετών...".

Αυτό τί σου λέει εσένα; Πάντως εμένα μου λέει πως κάνεις ό,τι θέλεις.

Βέβαια, ήρθαν μετά τα παραδείγματα υπολογισμού (τα πρωτα-πρώτα) τα οποία πετούσαν εκείνο το "...υπάρχει υποχρέωση έκδοσης ΟΑ..." και το μπλέξανε το θέμα έως εκεί που δέν πάει...

 

Και τέλος, αν μπορέσει κάποιος να βγάλει άδεια σε ενιαίο κτίσμα, αφήνοντας αυτο για το οποίο δεν μπορει να βγει ΟΑ, ας μας πει το πως, να το ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι, τα πάντα είναι ξεκάθαρα.

Δηλαδή, αν είσαι απολύτως βέβαιος ότι, μπορείς να βγάλεις Ο.Α. για τις αυθαιρεσίες σου, βγάζεις Ο.Α.

Αν δεν είσαι πας με το πρόστιμο.

Είναι στο χέρι σου και μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις!!!

Αποκλειστικά και μόνο την απόφαση την παίρνει ο ιδιοκτήτης, αφού συμβουλευτεί το μηχανικό του (προσοχή σε αυτό από όλους για πολλούς και διαφορετικούς λόγους).

Link to comment
Share on other sites

saltapida αυτο λέω κ εγώ .... από το νόμο οι περισσότεροι καταλαβαίνουμε ότι μάλλον είναι προαιρετική η έκδοση άδειας..... από τις ερωτησεις μάλλον υποχρεωτική.... για αυτό λέω για κάτι σχετικά απλό μας έχουν μπερδέψει που να περάσουμε στα πιο σύνθετα με υπερβάσεις ύψους κλπ....

 

πάντως κ εγω καταλήγω στο ότι η έκδοση άδειας ειναι επιλογή..... οπότε βλέπω οι περισσότεροι να πηγαίνουν για τακτοποίηση με το νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι πως και στην εγκύκλιο το θεωρούν υποχρεωτικό στα παραδείγματα!!!

Αλλά και εγώ συμφωνώ πως ο νόμος δεν σε υποχρεώνει και μια εγκύκλιος δεν μπορεί να αλλάξει τον νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είπε και η Λεμπέση στο σεμινάριο του ΙΕΚΕΜ στην Αθήνα. Έχει ανέβει μαγνητοσκοπημένο και το παρακολουθώ τώρα και μόλις το είπε! :)

Αν εννοείς το τελευταίο σεμινάριο της 25/11, μπορείς να μας πεις το link?

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν στο σεμινάριο της 27ης Οκτωβρίου, το οποίο ανέβηκε πριν μερικές μέρες. Γενικά πάντως τα σεμινάρια ανεβαίνουν (έστω με καθυστέρηση) στο παρακάτω λινκ:

http://iekemtee.sqlearn.gr/course/view.php?id=15

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας συνάδελφος τί γίνεται στην περίπτωση που κτίσμα προ του 83 είναι σύννομο? ισχύει ότι μπορεί να εξαιρεθεί απο την κατεδάφιση και μετά να νομιμοποιηθεί? Παράβολο πληρώνει?

Link to comment
Share on other sites

Πληρωνει παραβολο για να μην του επιβληθουν προστιμα ανεγερσης και διατηρησης και εκδιδει αδεια νομιμοποιησης συμφωνα με αρ.22 εντος 3ετιας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.