Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Καταλαβάνω τι εννοείς συνάδελφε kontegr, αλλά στο 3843 η υπόλοιπη δόμηση δεν επεραζόταν (εγκ 6 αν θυμάμαι καλά), καθώς αποτελεί ρύθμιση και όχι νομιμοποίηση. Άρα γιατί να μην ισχύει και εδώ.

Διαφορετικά δηλ τι θα ισχύει, προσωρινή δέσμευση της υπόλοιπης δόμησης του οικοπέδου για 30 χρόνια;

 

αυτό είναι λάθος

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχουμε υπόλοιπο δόμησης μπορούμε να πάμε και με πρόστιμο; Χωρίς να εκδωσουμε άδεια;

 

Αυτο είναι επίσημο πλέον;

 

Αν ναι, υπάρχει κάποιο λινκ που να μπορουμε να το δούμε και οι ίδιοι? Επειδή δεν είναι να παίζει κανείς με αυτά τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να πάω στο στάδιο της προσωρινής υπαγωγής! Το ερώτημα μου τώρα είναι πως μου δείχνει πως οφείλω μια δόση 0 ευρώ!!!! Δεν με ανησυχεί γτ είναι μηδενικό το ποσό ωστόσο είμαι περίεργος αν σας το εμφανίζει και σε σας!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχει αποσαφηνιστει το αν εχουμε δυνατοτητα επιλογης αναμεσα σε νομιμοποιηση και τακτοποιηση?

Σε συζητηση με συναδελφους σημερα, εχουν αντιληφθει πως υπαρχει δυνατοτητα επιλογης αναμεσα σε τακτοποιηση και νομιμοποιηση, εφοσον ειναι πιο οικονομικη η πρωτη και φερει λιγοτερες δυσκολιες, απο τον ιδιοκτητη...

 

Μονον εγω το εχω αντιληφθει λανθασμενα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να πάω στο στάδιο της προσωρινής υπαγωγής! Το ερώτημα μου τώρα είναι πως μου δείχνει πως οφείλω μια δόση 0 ευρώ!!!! Δεν με ανησυχεί γτ είναι μηδενικό το ποσό ωστόσο είμαι περίεργος αν σας το εμφανίζει και σε σας!

 

ετσι ειναι, εμφανιζει 0 πληρωμη και ανεξοφλητη.περιμενουμε συνεχιζοντας με Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχει αποσαφηνιστει το αν εχουμε δυνατοτητα επιλογης αναμεσα σε νομιμοποιηση και τακτοποιηση?

Σε συζητηση με συναδελφους σημερα, εχουν αντιληφθει πως υπαρχει δυνατοτητα επιλογης αναμεσα σε τακτοποιηση και νομιμοποιηση, εφοσον ειναι πιο οικονομικη η πρωτη και φερει λιγοτερες δυσκολιες, απο τον ιδιοκτητη...

 

Μονον εγω το εχω αντιληφθει λανθασμενα?

Είναι καθαρά θέμα επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω δεν εχει αποσαφηνιστει αυτο, αν μπορει να τακτοποιησει οτι δυναται να νομιμοποιηθει....

Εχει αποσαφηνιστει πως αν εχει ενα τμημα προς νομιμοποιηση και αλλο ενα προς τακτοποιηση, τοτε μπορει να τα τακτοποιησει ολα

Αλλα στην περιπτωση που εκδιδεται αδεια νομιμοποιησης, τοτε μπορει να επιλεξει ο ιδιος να τακτοποιησει και να τελειωσει εκει?

 

Δεν ειμαι και πολυ σιγουρος....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι ερωτήσεις που έχω καταφέρει να κάνω στο ΤΕΕ σχετικά με το δικαίωμα επιλογής είναι ΑΠΕΙΡΕΣ, από τότε που πρωτοβγήκε ο 4014 και η απάντηση είναι πως υπάρχει δικαίωμα, χωρίς καμία αμφιβολία... τώρα αν ισχύει το αντίθετο (δεν θέλω να πιστεύω) και ποτέ διασταυρωθούν τα Διαγράμματα Κάλυψης που θα υποβάλουμε με το μη δικαίωμα για τακτοποίηση αλλα νομιμοποίηση, τότε θα κοπούν κεφάλια αβέρτα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω δεν εχει αποσαφηνιστει αυτο, αν μπορει να τακτοποιησει οτι δυναται να νομιμοποιηθει....

Εχει αποσαφηνιστει πως αν εχει ενα τμημα προς νομιμοποιηση και αλλο ενα προς τακτοποιηση, τοτε μπορει να τα τακτοποιησει ολα

Αλλα στην περιπτωση που εκδιδεται αδεια νομιμοποιησης, τοτε μπορει να επιλεξει ο ιδιος να τακτοποιησει και να τελειωσει εκει?

 

Δεν ειμαι και πολυ σιγουρος....

 

συμφωνω μαζι σου, στην αρχη ημουν καθετος οτι πρεπει να νομιμοποιηθει, αν γινεται.Επειδη απαντηση δεν πηρα απο πουθενα θετω το θεμα στους ιδιοκτητες να επιλεξουν και οι περισσοτεροι (σχεδον ολοι) επιλεγουν την αδεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.