Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος ποιές μελέτες απαιτούνται να κατατεθούν και τι αμοιβές βγαίνουν στην περίπτωση νομιμοποίησης με το άρθρο 26 του ν.4014(κατα το αρθρο 22 &3 του ν.1577/85)?

Link to comment
Share on other sites

Με το ΙΚΑ τελικά τι γίνεται στην περίπτωση νομιμοποίησης; Το ΥΠΕΚΑ στις ερωτοαπαντήσεις (σειρά Γ, ερώτηση 8 ) λέει ξεκάθαρα ότι δεν πληρώνεται ΙΚΑ. Το ΙΚΑ με την εγκύκλιό του (18/11/2011) λέει ότι σ' αυτές τις περιπτώσεις θα γίνεται ότι ισχύει μέχρι σήμερα. Δηλαδή δε θα ζητάει εισφορές μόνο αν έχει παρέλθει δεκαετία από το χρόνο κατασκευής. Αυτή η αντίφαση έχει διευκρινιστεί;

Edited by d1m1tr1s
Link to comment
Share on other sites

Jkostakis

 

Μάλλον συνάδελφε, κανείς δεν μπορεί να αποφανθεί με σιγουριά, πως γίνεται η νομ/ση με το άρθρο 22 παρ 3 και τι απαιτούνται από σχέδια, μελέτες και αμοιβές

 

Βλέπεις λίγο η πολυνομία της νομοθεσία μας

λίγο η διάφορες μελέτες που προστέθηκαν τελευταία

λίγο η διαφορά από πολεοδομία σε πολεοδομία

λίγο «ο νέος τρόπος έκδοσης αδειών ή δόμησης»

 

κάνουν τα πράγματα θολά σε πολλούς τομείς των πολεοδομικών

θεμάτων και ερωτημάτων μας

 

Πολύ σωστό το ερώτημα σου λοιπόν, πολύ επίκαιρο και πολύ σχετικό με τον Ν 4014

 

Την απάντηση μάλλον θα πρέπει να την αναζητήσεις-σουμε μέσα στον νέο τρόπο «έγκρισης εργασιών δόμησης»

 

Ούτε τον τίτλο δεν έμαθα ακόμη, να πάρει η ευχή....

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ευχαριστώ ΚΑΝΑ... Καλή δύναμη να έχουμε να αντέξουμε τους πελάτες που άλλα τους λέμε τη μια και άλλα την άλλη αναφορικά με τις αμοιβές.

Μυρίζομαι άγριες καταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, όσο αναφορά το θέμα για την << έκδοση οικοδομικής άδειας >> το ΤΕΕ αναφέρεται ξεκάθαρα και με την παράθεση παραδειγμάτων:

Παραδείγματα μη νόμιμων κατασκευών ΕΝΤΟΣ σχεδίου

Παράδειγμα 1:

 

Α’ κατοικία με οικοδομική άδεια, οριζόντια ιδιοκτησία 100τμ, όπου έγινε υπέρβαση δόμησης 30τμ, σε ΤΖ 1500€

α. Εάν είναι νομιμοποιήσιμο (αρθ.22 παρ.3 του Ν. 1577/85), τότε καταβάλλεται παράβολο των 500€ και υποχρεούται ο ιδιοκτήτης να εκδώσει άδεια νομιμοποίησης μέσα σε τρία (3) έτη.

 

β. Εάν δεν είναι νομιμοποιήσιμο:

Καταβολή παραβόλου: 500€

Ειδικό πρόστιμο:

30τμ Χ 1500Τ.Ζ. Χ 0,15 Χ 0,4 (α’ κατοικία) Χ 1 (υπέρβαση δόμησης<50%) = 2.700€

Συνολική οφειλή: παράβολο 500€

και ειδικό πρόστιμο 2.700€ (-παράβολο) = 2.200€

(εφάπαξ εξόφληση = 2200€ -20% = 2.160€)

Πιστεύω ότι δεν αφήνει πολλά περιθώρια αμφισβήτησης!!! Έτσι τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ !!!

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

free έχεις δίκιο. Η Εγκύκλιος αυτό λέει. Αλλά δεν μπορεί μια εγκύκλιος να τροποποιήσει νόμο!!!!! Και ο νόμος αφήνει την επιλογή στον πολίτη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση που θα βγάλει ΟΑ, έχω πληρώσει το παράβολο και είμαι σε αρχική υποβολή....το αφήνω έτσι όπως είναι ή πρέπει να ξανακάνω υποβολή για να πάω σε προσωρινή υπαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι έχω περίπτωση αυθαιρέτου που θέλω να εκδώσω άδεια νομιμοποίησης! Συγκεκριμένα σε οικισμό μικρότερου των 2000 κατοίκων έχω ένα δωμάτιο το οποίο δν φαινόταν στην άδεια που εκδόθηκε το 91. Το οικόπεδο τότε ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο σύμφωνα με τις διατάξεις εκείνης της εποχής. Σήμερα σε αυτό τον οικισμό απαιτείται ελάχιστο πλάτος δρόμου 8 μ. το οποίο αν δεν υπάρχει πρέπει να δοθεί από τους ιδιοκτήτες των οικοπέδων!

Στο οικόπεδο που μελετώ έχω πλάτος δρόμου 6μ, δλδ με τα σημερινά δεδομένα έχω ένα άρτιο και ΜΗ οικοδομήσιμο οικόπεδο μέχρι ο ιδιοκτήτης να παραχωρήσει τα μέτρα που του αναλογούν για την διαπλάτυνση του δρόμου.

 

Ο πελάτης μου δν θέλει να μπει στην διαδικασία να παραχωρήσει τώρα την λωρίδα και θέλω να μάθω αν μπορώ να το νομιμοποιήσω με τους όρους αρτιότητας και οικοδομησιμότητας της εποχής του!!!!??? Δλδ θέλω να μάθω αν μπορώ να ισχυριστώ στην πολεοδομία που θα καταθέσω τον φάκελο ότι μπορεί να είναι τώρα μη οικοδομήσιμο αλλά όταν φτιάχτηκε το αυθαίρετο δωμάτιο το οικόπεδο μου ήταν ή η πολεοδομία όπως και να χει θα μου ζητήσει την παραχώρηση για την δημιουργία κ/χ 8μ!!!???

Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο οικοδομήθηκε με βάση την οικοδ. άδεια του '91, με τους όρους που ίσχυαν τότε. Αν η υπέρβαση έγινε με την κατασκευή του υπόλοιπου κτιρίου, πας για έκδοση άδειας νομιμοποίησης αν σύμφωνα με τους τότε όρους μπορούσε να δομηθεί το επιπλέον δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.