Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα σε δασικές εκτάσεις


Recommended Posts

Καλημέρα

Η απορία μου είναι η εξής : στις περιοχές όπου είναι χαρακτηρισμένες ως δασικές εκτάσεις σύμφωνα με τον νέο νόμο δεν μπορεί να γίνει τακτοποίηση αυθαιρέτων. Εντούτοις κάτι τέτοιο ίσχυε και με τον νόμο Τρίτση αλλά πολλές περιοχές στην Αν. Αττική (και φαντάζομαι και αλλού), όπως η Νέα Μάκρη είχαν νομιμοποιηθεί.

Τώρα λοιπόν τί γίνεται; Θα μπορέσουν να τακτοποιηθούν τα αυθαίρετα σε αυτές τις περιοχές;

Link to comment
Share on other sites

Με τις περιοχές που δεν έχουν αναρτηθεί δασικοί χάρτες και υπάρχει η πιθανότητα να είναι δασική η έκταση, τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το άρθρο 23 αναφέρει οτι τα δασικά δε μπορούν να μεταβιβαστούν.

 

Δεν αναφέρει οτι δε μπορεί να ρυθμιστεί, και στο άρθρο 24 δε ζητάει δασαρχείο ή αρχαιολογία ή...

 

Οπότε ισχύει οτι και με του Τριτση. Ρυθμίζεται το αυθαίρετο, αλλά δεν μεταβιβάζεται.

 

Και σύμφωνα με το δικηγόρο μου και το συμβολαιογράφο η κληρονομιά δεν είναι μεταβίβαση αλλά διαδοχή.

 

Εγώ προτείνω τη ρύθμιση και αναλόγως το μέλλον που πιθανολογούμε οτι θα έχει η περιοχή με το δασαρχείο... ή με το σχέδιο πόλεως.

Link to comment
Share on other sites

Για να το εμπεδώσουμε.

Όσα είναι στις περιοχές που λέει το άρθρο 23§3 και ας έχουν κάνει την τακτοποίηση δεν μπορούν να κάνουν σε αυτό καμία σύσταση εμπράγματος δικαιώματος παρά μόνο διαθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι δεν μπορείς να μεταβιβάσεις ούτε να τακτοποιήσεις αυθαίρετο σε δασική έκταση (η για κάθε περίπτωση του άρθρου 23 παρ. 3).

 

1) Άρθρο 23, παρ 3. Απαγορεύεται η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος για τις εν λόγω περιοχές.

 

2)Άρθρο 24, παρ. 1α. Αναφέρει στην τελευταία γραμμή

 

'' Αναστέλλεται για τριάντα (30) χρόνια η επιβολή κυρώσεων μετά την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου, το ύψος και η διαδικασία καταβολής του οποίου καθορίζεται στο παρόν άρθρο, ανάλογα με την κατηγορία παράβασης, για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και χρήσεων, που έχουν εγκατασταθεί, μέχρι την ημερομηνία κατάθεσης του παρόντος στη Βουλή 28.7.2011 και έχουν ανεγερθεί καθ’ υπέρβαση είτε της οικοδομικής άδειας, είτε των όρων ή περιορισμών δόμησης του ακινήτου, είτε χωρίς οικοδομική άδεια, εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται από τις πολεοδομικές διατάξεις για τις χρήσεις γης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου ή δεν απαγορευόταν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας ή κατά το χρόνο κατασκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης και εφόσον το ακίνητο, η αυθαίρετη κατασκευή ή η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις της παραγράφου 3 του προηγούμενου άρθρου.''

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε cendroid. Είδες τι κάνουν τα πολλά μάτια.

 

Και πόσο χρόνο θέλει να τελεσιδικήσει η απόφαση του Δασαρχείου;

 

 

edit

Και στο παράδειγμα 5 του ΥΠΕΚΑ δεν τακτοποιούν πέργκολα σε ζώνη αιγιαλού.

 

υ.γ. Πρέπει να είμαι πολύ προσεκτικός με αυτόν τον νόμο :(

Link to comment
Share on other sites

 

Και πόσο χρόνο θέλει να τελεσιδικήσει η απόφαση του Δασαρχείου;

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Σίγουρα πάντως όχι μέσα στα χρονικά περιθώρια που σου δίνει ο νόμος...

 

Και εντάξει σε περιοχές που είναι ήδη χαρακτηρισμένες λες στον πελάτη ότι δεν γίνεται (αν και δεν ξέρω τι θα γίνει και με αυτές όταν και άμα αναρτηθούν οι δασικοί χάρτες), σε περιοχές (όπως αναφέρεις) που είναι υπό αμφισβήτηση; Τι λες στον πελάτη; Κάντο για να είσαι καλυμμένος άμα δικαιωθούμε; Και αν δεν δικαιωθείς; Φυσικά ισχύει και το αντίθετο...Να μην κάνεις τίποτα, να δικαιωθείς και να μείνει ατακτοποίητο.

 

Όπως και να έχει το ποιο πιθανό είναι να εκτεθείς προς τον πελάτη σου (στην καλύτερη).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.