Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΙΚΑ - ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων(Ένσημα-Ασφαλιστικές Εισφορές-Ημερομίσθια)


myri

Recommended Posts

Καλησπέρα, από σχετικά πρόσφατη εμπειρία από ΕΦΚΑ Τούμπας Θεσ/νίκης σε 2-3 υποθέσεις που είχα δεν θέλανε κάν πληρωμή προκ/βης.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2022 at 7:51 ΜΜ, adadim said:

Τελικά ισχύει αυτό με τον συμψηφισμό της προκαταβολής με την ΑΠΔ; 

Φυσικά η προκαταβολή συμψηφίζεται, αλλά δεν την συμψηφίζει ο ΕΦΚΑ... Ο εργοδότης κάνει τον συμψηφισμό σε όποια πληρωμή επιθυμεί. Σε κάθε περίπτωση όταν τελειώσει το έργο, αν υπάρχει πιστωτικό υπόλοιπο, τότε ο εργοδότης με αίτηση μπορεί να ζητήσει να του επιστραφεί.

31 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, από σχετικά πρόσφατη εμπειρία από ΕΦΚΑ Τούμπας Θεσ/νίκης σε 2-3 υποθέσεις που είχαν δεν θέλανε κάν πληρωμή προκ/βης.

Θεωρητικά η προκαταβολή είναι υποχρεωτική προκειμένου αν απογραφεί έργο στο οποίο ΘΑ εκδοθεί οικοδομική άδεια... Αντίθετα αν έχει ήδη εκδοθεί οικοδομική άδεια, τότε δεν απαιτείται υποχρεωτικά. Γενικά υπάρχει ασάφεια κατά την εφαρμογή... Τελικά όμως δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο στα έργα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως συμπληρώσω τον πίνακα 1.

Στον πίνακα 1α βάζω εμβαδά; πχ στήλη (3) εμβαδόν πιλοτής;  στην στήλη (9) τι βάζω εμβαδά οριζοντίων επιφανειακών;

Και βγαίνει ο αριθμός των συνολικά ημερομισθίων.

Στον πίνακα 1β αυτά τα συνολικά ημερομίσθια τα βάζω σε κάθε εργασία που έχω;image.thumb.png.2f17f4bf141ba934bc451cfd1ddf9d3f.png

 

image.thumb.png.9a77d7acf2bde7daf5512b36a7c7910c.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, εξήγα λίγο τι αφορά η περίπτωσή σου...πχ. αν είναι για ΕΕΔΜΚ τότε θε Πίν.3 και όχι Πιν.1 Είναι για κανονική έκδοση άδειας;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
18 λεπτά πριν, ekaterini said:

Καλησπέρα,

για στίλβωση μωσαϊκών δεν βλέπω στον πίνακα 3 κάτι ανάλογο, μήπως γνωρίζετε σε ποια στήλη μπορώ να το συμπληρώσω; 

Καλησπέρα υπάρχει στο 7.11

image.png.8c1676184f711e0d5034dedc3a3db543.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

 

θέλω να υποβάλω ΑΠΔ για ημερομίσθια εργασιών ΠΙΝΑΚΑ 3. Στην κατασκευαστική φάση αναφέρει μόνο Κωδ. 99 ΠΙΝΑΚΑΣ 2, αλλά τίποτα για ΠΙΝΑΚΑ 3. Υπάρχει κάποια διαφορετική διαδικασία που αγνοώ? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω κανει αναγγελια οικοδ.ερτγου στο ικα της περιοχης.

Θελω να βαλω ενσημα και να κανω την πρωτη ΑΠΔ 

που μπαινω ;;; εχω κωδικους του κυριου -οιδιοκτητη του εργου ...αλλα αλλαξαν τα συστηματα και δεν ξερω που να μπω ωστε να μου στειλει το ΙΚΑ κωδικους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.