Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΙΚΑ - ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων(Ένσημα-Ασφαλιστικές Εισφορές-Ημερομίσθια)


myri

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι 

Επειδή δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με ΑΠΔ και τώρα προέκυψε ανάγκη για κάποιες περιπτώσεις να τις κάνω εγώ και την πρώτη φορά που έκανα κάτι μου έβγαλαν λάθος στο ΙΚα και πληρωσα και ενα πρόστιμο αν μπορείτε μερικές οδηγίες.

Για να επιβεβαιώσω απλά : 

Παίρνω το ελάχιστο ημερομίσθιο από τον πίνακα πχ έστω έγγαμος άνω των 25 με 2 τριετίες δηλαδή ημερομίσθιο 31,42 Ε. (αυτό υποθέτω είναι το καθαρό σωστά ;) Επομένως επειδή στην ΑΠΔ θέλει το μικτό απότι γράφει πρέπει να κάνω 31,42*18,95% (που είναι οι εισφορές του ασφαλισμένου) = 5,95 και γράφω στην ΑΠΔ στο πεδίο 40     31,42+5,95=37,37 ευρώ . Το ίδιο θα πρέπει να γράφει και η υπέυθυνη δήλωση του εργάτη.

Στην συνέχεια βρίσκω και τις εισφορές του εργοδότη δηλαδη 31,42*60,89% = 19,13 ευρώ. Έτσι θα πρέπει να πληρώσω συνολικά 5,95+19,13 = 25,08 ευρώ για ένα ένσημο.

Κάνω κάπου λάθος; Για κάποιο λόγο με έβγαλε μια διαφορά το ΙΚΑ και δεν μπορώ να βγάλω άκρη...

α)μερεςΧημερομισθιο = Α

β)ημερομισθιοΧ18,95% =εισφορες ασφαλισμενου(Β)

γ)ημερομισθιοΧ60,89% =εισφορες εργοδοτη(Γ)

οποτε τελικα θα πληρωσεις το συνολικο ποσο του αθροισματος: Β+Γ το οποιο ειναι < του Α.

...αυτα.

Link to comment
Share on other sites

α)μερεςΧημερομισθιο = Α

β)μέρεςΧημερομισθιοΧ18,95% =εισφορες ασφαλισμενου(Β)

γ)μέρεςχημερομισθιοΧ60,89% =εισφορες εργοδοτη(Γ)

οποτε τελικα θα πληρωσεις το συνολικο ποσο του αθροισματος: Β+Γ το οποιο ειναι < του Α.

...αυτα.

ευχαριστώ .

Νομίζω πως έτσι είναι πιο σωστά;

Οκ άρα καλά τα υπολόγισα , δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο με έβγαλε το ικα διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι, έχω το παρακάτω πρόβλημα.

Έργο με δύο υποέργα τα οποία είναι σε διαφορετικά καταστήματα του ΙΚΑ.

Τα δύο έργα προχωράνε παράλληλα, έχουμε δηλαδή εργασίες σκυροδέτησης και στα δύο την ίδια περίδο.

Το σύστημα δεν μου επιτρέπει να δηλώσω, στην ίδια δήλωση,τον ίδιο εργαζόμενο σε ξεχωριστές καρτέλες ανάλογα με το έργο.

Δηλαδή θέλω στο ένα έργο να έχει σκυροδέματα 10ΗΜ και στο άλλο έργο άλλες 10ΗΜ πάλι σκυροδέματα....

Το έχει συναντήσει κανένας και να ναι πως το έχει λύσει?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίξε με τις ημερομηνίες.

Δλδ στον έναν θα έχεις από 01.12.2015 ως 15.12.2015

και στον άλλον από 16.12.20115 ως 31.12.2015.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν τον σκέφτηκα....

Θα το δοκιμάσω τον άλλο μήνα, γιατί την έστειλα βάζοντάς του τα μισά στις λοιπές εργασίες.

Θα τον βάλω στο ένα έργο 1-15 και στο άλλο 16-31

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα , θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί και έχω να βγάλω άδεια πάνω από 3 χρόνια...

Ποιο είναι το Μέσο Ημερομίσθιο που βάζουμε στον πίνακα 1 του ικα για να πω ολικό κόστος ενσήμων νέας οικοδομής

στον μελλοντικό (...ελπίζω!) πελατη?

Είναι το 61,93ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Τοσο ειναι.

Αλλα δεν ειναι ενδεικτικο.Η τιμη αυτη χρησιμοποιεται για τον υπολογισμο της προκαταβολης.

Γενικα ενα μεσο ημερομισθιο με τις τιμες τις μειωμενες, ειναι κοντα στα 25-30Ε. (οι ασφαλιστικες εισφορες)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Άρα εγώ με τα 303 ένσημα που μου βγαίνουν στον πίνακα 1, βάζω ένα μέσο όρο 30 ευρώ (303*30=9090,00 ευρώ)

και θα είμαι εντάξει στα όσα θα αναφέρω στο (μελλοντικό, καχύποπτο) πελάτη?

Το ακόλουθο link είναι αξιόπιστο? Περίπου ίδιο ποσό βγάζει (200,00 τ.μ. οικίας +20,00 τ.μ. η/χ+ 200,00 τ.μ. ακάλυπτος εκτός σχεδίου).

 

http://ergatika.gr/ika/ensima_oikodomis/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.