Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΙΚΑ - ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων(Ένσημα-Ασφαλιστικές Εισφορές-Ημερομίσθια)


myri

Recommended Posts

Εγω φιλε ΒΑS  ηθελα να παιρνουν 50-60-80Ε, αλλα ο κατωτατος να ειναι 1200Ε και ο μηχανικος μισθωτος να παιρνει 2000Ε.

Αλλα ειναι επιθυμια μου, τιποτα παραπανω.

 

Προσωπικα σε μικροεργολαβιες που εχω κανει δινω 50Ε στον εργατη και 60-65Ε στον τεχνιτη (+ασφαλεια).

Ισως σου φαινονται πολλα, αλλα θελω να δουλευουν με ορεξη.

Αν τους εδινα 30Ε, το ξερω καλα, οτι 2μμ ακριβως θα ειχαν φυγει.

Link to comment
Share on other sites

η συνολικη δαπανη στον ΠΙΝΑΚΑ 1 για το ΙΚΑ, υπολογίζεται με το μεσο ημερομισθιο ή με το τεκμαρτο ημερομισθιο?

 

το προγραμμα που εχω, υπολογιζει ως ημερομισθιο για τον ΠΙΝΑΚΑ 1, 61,93 Ευρω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....

 

Εχω παρει το πρωτο μου δημοσιο εργο, εδωσα την ΑΠΔ στο ΙΚΑ , πληρωσα και τις εισφορες....... πρεπει να κανω καποια δηλωση στην εφορια για τις πληρωμες του ΙΚΑ? Μπαινουνε σε στην περιοδικη σαν εξοδα? Που δηλωνονται γενικα οσον αφορα τα φορολογικα?

 

Μια βοηθεια παρακαλω μη κανω κανα λαθος και φαω κανα προστιμο...!!!

Link to comment
Share on other sites

σε αυτή τη περίπτωση θα πρεπει να γινει ξάνα από την αρχή ο επιμερισμος των ημερομισθιων στις επιμερους εργασιες, με τον νεο αριθμο των ημερομισθιων?

 

δηλαδη εαν τα συνολικα ημερομισθια ειναι  πχ 50

και με βαση αυτα υπολογιζουμε τα επιμερους ημερομισθια 20,6 + 20,6 + 5,6 + 3,2 = 21 + 21 + 6 + 3 = 51 !

 

τοτε θα υπολογισουμε απο την αρχη τα επιμερους ημερομισθια θεωρωντας οτι εχουμε ως συνολικα 51 αντι για 50 ?

αυτο σημαινει οτι τα 20,6 - 20,6 - 5,6 - 3,2 θα αυξηθουν γιατι θα υπολογισθουν με 51 ημερομισθια και οχι με 50.

 

Συγγνωμη για την καθυστερημενη απάντηση.. 

πρακτικά εγω κατέθεσα πίνακα 3 με 31 ημερομίθια (στρογγυλοποίηση του 30,745) τα οποία ηταν μοιρασμένα ανά κωδικούς εργασίας 3,58+1,08+1,08+13,15+10,50+1,355=30,745

το ΙΚΑ πήρε το πίνακα και μου έδωσε "ενημερωτικό σημείωμα" οπου ανά φάση κατασκευής μου έβαλε:

φαση - ημερες εργασίας

 01    - 5

 02    - 0

 03    - 1

 04    - 13

 05    - 12

Σύνολο = 31

 

Ελπίζω να βοήθησα

Edited by sophiemp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

έχω περίπτωση εσωτερικών διαρρυθμίσεων που δε θίγουν το φέρονται οργανισμό και συγκεκριμένα κατασκευή εσωτερικής τοιχοποιίας από γυψοσανίδα. Πρέπει λοιπόν απ' ότι διάβασα πέραν της Εγκρίσεως Εργασιών Μικρής Κλίμακος να συμπληρωθεί ο Πίνακας 3 του άρθρου 38 του Κανονισμού Ασφαλίσεως ΙΚΑ καθώς πλέον ισχύει και αυτό: ΑΠ Ε41 303 - ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΥΑ ΟΙΚ 55174 (25-10-13).pdf

 Επίσης διάβασα στο #6 εδώ http://www.michanikos.gr/topic/36745-ΙΚΑ-Άδειες-Μικρής-Κλίμακας/ ότι είναι δυνατό να κάνεις σύμβαση και οι εισφορές που θα καταβληθούν να είναι μειωμένες: ΜΕΙΩΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.pdf

 

Πήγα λοιπόν στο ΙΚΑ σήμερα και μου έδωσαν αυτόν εδώ τον πίνακα 3: ΠΙΝΑΚΑΣ 3.pdf

 

Ο υπάλληλος μου διεμήνυσε ότι δεν είναι δυνατόν να γίνει σύμβαση με ημερομίσθιο μικρότερο από το χαμηλότερο όριο ημερομισθίων του Ν. 4046/2012 και ότι πρέπει να του εισκομίσω σύμβαση στην οποία θα αναφέρεται ο ΑΜΟΕ - που θα μου τον δώσει αφού του δώσω τον πίνακα 3 συμπληρωμένο - η περίοδος εργασιών, ο αριθμός των ημερομισθίων καθώς και το ύψος των ημερομισθίων. Όποιος μπορεί, παρακαλώ, ας με διαφωτίσει ως προς τα εξής:

1) Ποιός είναι αυτός ο περίφημος Κανονισμός Ασφάλισης ΙΚΑ (ΦΕΚ κ.λπ.) ; 

2) Μπορεί η σύμβαση να συνταχθεί μεταξύ εκμεταλλευτού επιχειρήσεως (κυε) και τεχνίτη ; Ισχύουν τα κατώτερα όρια του Ν. 4046/2012 τελικώς ή όχι ;
    Σημ. Οι εργασίες γίνονται με τη συναίνεση του ιδιοκτήτη του χώρου.

3) Στον Πίνακα 3 στις τοιχοποιίες δεν υπάρχει τοιχοποιία από γυψοσανίδα ! Πώς θα το δηλώσω ;

4) Μετά από τη συμπλήρωση του Πίνακα 3 και της Συμβάσεως, πρέπει να υποβληθεί και η περίφημη Α.Π.Δ. Πώς θα το συντάξω και υποβάλλω αυτό ; Είδα το προγραμμάκι του συναδέλφου εδώ http://www.michanikos.gr/files/file/434-ΑΠΔ-Οικοδομοτεχνικών-για-ΙΚΑ/ αλλά πραγματικά έχασα τη μπάλα, υπάρχει κάποιος πιο απλός τρόπος ;

5) Ο τεχνίτης που θα πραγματοποιήσει την εργασία πρέπει να κόψει παραστατικό και να έχει (επαγγελματικό) δικαίωμα να κόψει τέτοιο παραστατικό, σωστά ;

6) Υπάρχει περίπτωση να δικαιολογηθεί η εργασία ως προσωπική εργασία του εκμεταλλευτή και πώς γίνεται αυτό ή πρέπει απαραίτητα να γίνει από τεχνίτη έτερο και έχοντα το (επαγγελματικό) δικαίωμα για τέτοια εργασία και κόβει και παραστατικό ;

7) Αν υποθέσουμε ότι καταφέρω όλα τα ανωτέρω χρειάζεται και κάτι άλλο για να είναι καλυμμένος ο εκμεταλλευτής ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη συνδρομή.

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

ναι.....θα σου κοψει τιμολογιο για το ποσο των γυψοσανιδων και μολις πας να κανεις εναρξη στο ικα θα προσκομισεις οτι η εργασια θα γινει απο στεγασμενο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Σωστά το θέτεις και μάλιστα πέρασα από το ΙΚΑ και επειδή η εν λόγω εργασία δεν περιλαμβάνεται στον Πίνακα 3 μου πρότειναν από μόνοι τους αυτό ακριβώς ! Απλά πέρα από το ότι θα βρεις μάστορα που θα κόψει τιμολόγιο απαιτείται και μία ΥΔ του εργοδότη με το ΑΜΕ του εργοδότη ή απλά τα στοιχεία του - εφόσον πρόκειται για ατομική επιχείρηση - που να αναφέρει τα στοιχεία του μάστορα καθώς και περιγραφή της αναθέσεως των εργασιών. 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.