Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE - ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής.


Recommended Posts

Ναι, σε περίπτωση που το ποσό του προστίμου, το οποίο απομένει μετά την πληρωμή του παραβόλου είναι κάτω από 400 ευρώ καταβάλλεται εφάπαξ χωρίς έκπτωση (έτσι λέει ο 4014 στην αρχική του έκδοση).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8. α. Σε περίπτωση που το ποσό του προστίμου μετά

την καταβολή του παραβόλου είναι μικρότερο των τε-

τρακοσίων (400) ευρώ καταβάλλεται εφάπαξ χωρίς έκ-

πτωση

 

Άρθρο 24 παρ.8α Ν.4014 ΦΕΚ 209/2011

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε Ιάσονα, είναι ένα από τα πράγματα που δεν τα είχα δώσει σημασία και να που μου παρουσιάστηκε.

 

Και ευχαριστώ και σένα liakar

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές πλήρωσα παράβολο ή δόση το πρωί, εμφανίστηκε εξοφλημένο την επόμενη ημέρα το απόγευμα στη χειρότερη περίπτωση.

Μόνο μια φορά έτυχε να πλήρωσω παράβολο παρασκευή πρώι και φάνηκε εξοφλημένο την τρίτη το πρωί.

 

Γενικά ισχύει το μια εργάσιμη και λίγες ώρες απότι έχω καταλάβει..

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσες ώρες ενηερώνεται το σύστημα για την πληρωμή του προστίμου;

Πλήρωσα χθες, 19/03.

 

Μετά από 24 ώρες περίπου (εκτός Σαββατοκύριακου)...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση

Έχω υποβάλει ακίνητο προς τακτοποίηση με τον 4014 τον Δεκέμβρη του 2011

Το ακίνητο το θεωρώ ότι είναι χωρίς οικοδομική άδεια

Παρ ότι για το ακίνητο θα ξεκινήσει παράλληλα και η έκδοση της οικοδομικής άδειας στην υποβολή που έκανα τότε δεν είχα επιλέξει το σχετικό «κουτάκι» που υπήρχε τότε στο σύστημα υποβολής του ΤΕΕ

(ήταν νομίζω η πρώτη μέρα που είχε μπει το σχετικό «κουτάκι»

 

Υπέβαλα λοιπόν την δήλωση κανονικά. Βγήκαν και τα παράβολα (και τα πρόστιμα) πληρώθηκαν τα παράβολα και τώρα βρίσκεται σε κατάσταση «Αρχική Υποβολή»

 

Σήμερα θέλω να τροποποιήσω (διορθώσω) την αρχική δήλωση.

Θέλω (και έτσι πρέπει δηλαδή) στο φύλλο καταγραφής / Τύπος αυθαιρεσίας να βάλω αντί το Τακτοποίηση που έχει τώρα το Προς Έκδοση Οικοδομικής Αδείας.

Πράγματι μου επιτρέπει το σύστημα να το κάνω.

Το ερώτημα μου εστιάζεται στο εξής.

Αφού το κάνω αυτό μετά ποια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω?

Ξανά πατώ το Υποβολή Δήλωσης? Ή κάτι άλλο?

Μη μου ξαναβγάλει παράβολα προς πληρωμή τα οποία έχουν από την αρχική υποβολή πληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Κάντο ακριβώς όπως το λες. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Μην ξεχνάς ότι, έχεις και το περιθώριο της "διπλής αποστολής - αποδοχής" κατά την οποία ελέγχεις το τι αναφέρεται κι αν συμφωνείς προχωράς ή γυρίζεις πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ΙΑΣΟΝΑΣ, μου είχε μείνει η ανησυχία διότι δεν είναι μόνο μια υποβολή αλλά 9 με το ίδιο πρόβλημα και είχα μια μεγάλη ανησυχία μη γίνει το έλα να δεις με τα παράβολα.

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ

εντάξει, σήμερα μου το ξεκλείδωσαν (μετά από 4 εργ ημέρες από την υποβ αίτησης μου) και μπόρεσα να αλλάξω την δήλωση (προσθ τ.μ) την οποία είχα στο "ολοκλ υπαγωγή" και μου επαναπροσδιόρισαν το επί πλέον πρόστιμο (παρά το ότι είχα ήδη ξοφλήσει το προηγούμενο)

Νά σαι καλά βρε ΙΑΣΟΝΑ και Ilias (που μας γνώρισες τον τρόπο με την υποβ αίτησης στο ΤΕΕ)

Απορώ γιατί στο σύστημα ΤΕΕ δεν αναγράφουν την ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΤΩΝ ΟΔΗΓΙΩΝ ΤΟΥΣ-ώστε να γνωρίζουμε ότι αυτές τις ανανέωσαν π.χ 21-3-2012;;

Βλέπεις ΝΕΕΣ οδηγιες και μπορεί να είναι ή οι παλιές αρχικές ή και οι σημερινές

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.