Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

συναδελφε απλως ενημερωνω οτι το λ εχει αλλαξει σε 0.23368.....

 

Οχι όμως στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ (!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Σε μελέτη στατική επάρκειας ο προυπολογισμος παει πάλι με συντελεστη 0,30 επί των αρχιτεκτωνικών; και ποια εργαασία είναι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ζηταω μια αμοιβη γυρω στο 50% η μεγαλυτερη εκπτωση να ειμαι καλυμμενη με το ΤΕΕ υπολογιζω τις εισφορες και καταθετω στην Εθνικη τις εισφορες ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ με το εντυπο που υπαρχει γιαυτο το λογο βασει της νομιμης και εφοσον ακομα δεν εχει διευκρινιστει κραταω και το 2% του ΤΕΕ.

Αυτό δεν το κατάλαβα.

Κάνεις έκπτωση 50% και πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ,ΤΕΕ επί του 100%; Την ΑΠΥ σε ποιο ποσό την κόβεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το κατάλαβα.

Κάνεις έκπτωση 50% και πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ,ΤΕΕ επί του 100%; Την ΑΠΥ σε ποιο ποσό την κόβεις;

Μα αυτο δεν ειναι που μας λενε μεχρι τωρα; ή εγω καταλαβα λαθος;

Κανε εκπτωση (ποσο θα ειναι αποδεκτο δεν ξερουμε)

Πληρωσε ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ ΕΜΠ ομως συμφωνα με το 100% της νομιμης (καποιος παραπανω εχει αναφερει και σε ποιο αρθρο του 3919 αναγραφετε)

Το Φ.Π.Α. και το Φ.Ε.Μ. συμφωνα με οσους λογιστες-οικονομολογους εχω ρωτησει και συμφωνα με την λογικη (μη γελατε) ειναι αναλογο της αποδείξης που κοβουμε. ΔΕΝ γινετε να ειναι διαφορετικο.....ειναι φορολογικα παρατυπο (για να μην πω παρανομο)

Edited by pa_nik_
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε, αλλά τον παρακάτω σκόπελο πως θα τον προσπεράσουμε;

β) Η Δ.Ε. του Τ.Ε.Ε., όταν περιέρχεται στην αντίληψή του περίπτωση συνομολογήσεως από μηχανικό σύμβασης, της οποίας η αμοιβή φαίνεται ασυνήθιστα χαμηλή, τον καλεί εγγράφως να δικαιολογήσει το ύψος της, ζητώντας τις διευκρινίσεις που κρίνει σκόπιμες (ξέρουμε τι κρίνει σκόπιμο το ΤΕΕ;). Εφόσον οι εξηγήσεις του ενδιαφερομένου δεν κριθούν ικανοποιητικές, το Δ.Σ. του Τ.Ε.Ε. μπορεί να ασκεί πειθαρχική δίωξη κατά τις κείμενες διατάξεις.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε, αλλά τον παρακάτω σκόπελο πως θα τον προσπεράσουμε;

Καλα λες σκοπελος αλλα νομιζω οτι περιπλεκουμε πολυ τα πραματα.....νομιζω οτι ολοι αντιλαμβανομαστε χονδρικα (προφανως δεν μπορει να ξερουμε τι εννοει το ΤΕΕ) ποιο ειναι ενα νορμαλ ποσοστο εκπτωσης.....ενα 30% για παραδειγμα εγω το θεωρω φυσιολογικο.....ο πελατης γλιτωνει 576 ευρω (εαν θεωρησουμε οτι πριν ειχαμε την ελαχιστη) και δεν καταληγουμε σε μια αμοιβη 200 ευρω που θα μποσρουσε καποιος να θεωρησει παραλογη και υποπτη....απο εκει και περα και οσο αφορα το "..., τον καλεί εγγράφως να δικαιολογήσει το ύψος της...." ενταξει νομιζω οτι αν προκειτε για ενα ενα προστιμο 280 ευρω (εχω τετοια περιπτωση) για παλιο κτισμα με μικρες παραβασεις και λιγη δουλεια....δεν θα ειναι δυσκολο να πεισουμε για την ορθοτητα μια μεγαλυτερης εκπτωσης......αν ομως παω να κανω 80% εκπτωση σε αυθαιρετο 150τμ εκτος σχεδιου κατασκευης 2007 ε τοτε κατι τρεχει δεν νομιζετε;

Συμφωνουμε ολοι οτι ειναι μπαχαλο γελοιοτητες και τελειως ασχετα ολα αυτα με το επαγγελμα του επιστημονα μηχανικου....ΑΛΛΑ (αυτο το αλλα θα μας φαει)

Αυτα ειναι απλα μια αποψη μου....

Edited by pa_nik_
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.