Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Βλεπω τις αμοιβες τις συμπεριαλαβαν στο προγραμμα.

 

1. κανω οση εκπτωση θελω?

 

2. καταθετω την αμοιβη που συμφωνησα στην ΕΤΕ?

 

3. κρατησεις πανε βασει της συμφωνηθεισας?

 

4. προκαταβλητεος και ΦΠΑ πανε βασει της συμφωνειθησας?

 

5. αν περιλαμβανεται τοπογραφικο, στατικη μελετη κλπ, παλι κανω οση εκπτωση θελω ή δεν μπορω να πεσω απο την ελαχιστη του προγραμματος?

 

Ευχαριστω!

 

(τετοιο μπαχαλο δεν εχω ξαναβιωσει, μας κανουν να φαινομαστε ασχετοι τελειως)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τοπογράφος θα πρέπει να κάνει ξεχωριστό συμφωνητικό με τον πελάτη και να του κάνει έκπτωση ή βάζω τον ίδιο στο συμφωνητικό το δικό μου που είμαι πολιτικός μηχανικός (με τη νόμιμη να βγαίνει στο όνομά του για το τοπογραφικό σκέλος);

 

Εγώ ξέρω μηχναικούς που κατέθεσαν την αμοιβή τη νόμιμη και προχώρησαν αλλά κολλάνε στο ποσοστώ της έκπτωσεις και αν το καταθέτεις όλο ή το συμφωνηθέν.

 

Επίσης από το ΤΕΕ είπανε ότι καταθέτεις στο ΤΕΕ το συμφωνητικό και όχι στη ΔΟΥ, απλά δεν είναι έτοιμο το σύστημα του ΤΕΕ και δεν τα παίρνουν ακόμα. Κάποιοι ηδη το καταθεσανε στη ΔΟΥ. Μπαχαλο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

<p>Έχω διαβάσει όλες τις ερωτο-απαντήσεις και έχω μπερδευτεί τόσο πολύ. :(

Δοκίμασα σήμερα για πρώτη φορά να βγάλω την αμοιβή. Είμαι κάτω δεκατίας και μου βγάζει τιμή 1.627,71+φπα. Είναι λογικο? Πρέπει να προσθέσω και την αποτύπωση αρχιτεκτονικών? είναι δυνατόν αυθαίρετη κατασκευή να έχει σχέδια? Η αποτύπωση δεν είναι δεδομένη? Μήπως συμπεριλαμβάνεται στην αμοιβή? Μπορώ να υποβάλλω το τοπογραφικό της αδείας(που το έχει κάνει άλλος μηχανικός)?

Edited by 1975
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ρωτούσα κι εγώ. Έχω περίπτωση που θέλει τοπογραφικό και θα το κάνει ένας συνάδερφός μου. Εγώ τον βάζω στη διαδικασία ή ο τοπογράφος βγάζει μόνος του την αμοιβή του από το σύστημα και εγώ παίρνω απλά το σφραγισμένο τοπογραφικό?

 

Προς τοπογράφους (και όποιος ξέρει εννοείται):

Πρέπει ο τοπογράφος να υπογράψει συμφωνητικό και δήλωση ανάθεσης για τοπογραφικό με το πελάτη? Όπως δηλαδή θα κάνω εγώ για τη διαδικασία τακτοποίησης?

 

Ααα... Ερώτηση:

Στο συμφωνητικό για αμοιβή και στη δήλωση ανάθεσης πέρα της διαδικασίας τακτοποίησης αυθαιρέτου, πρέπει να αναφέρω και ότι θα κάνω και αποτύπωση ή αρκεί που θα το δηλώσω στο σύστημα αμοιβών?

Link to comment
Share on other sites

κανουμε τη ζωη μας δυσκολη με αποριες που εχουν απαντηθει συναδερφοι.διαβαστε και τα προηγουμενα ποστ οχι μονο την τελευταια σελιδα.

ΤΣΜΕΔΕ...καταθεση του ποσου με βαση την ΝΟΜΙΜΗ αμοιβη στην ΕΤΕ με το νεο εντυπο.απλα βαζετε το ποσο που κανετε καταθεση στο ΤΣΜΕΔΕ.

ΤΕΕ.πληρωμη στο ταμείο (αργότερα και μεσω τραπεζας σε ειδικό λογαριασμό οπως λενε) παλι βαση της ΝΟΜΙΜΗΣ αμοιβης.

Αμοιβη.οχι καταθεση πλασματικης στην ΕΤΕ.ειναι φοροδιαφυγη.δεν μπορεις να χρησημοποιείς το παλιό συστημα και μετα να κοβεις ΔΠΥ με αλλα ποσά (φοροδιαφυγη καραμπινατη. αν γνωρίζετε η λιστα των αμοιβών που καταθέτουμε στην ΕΤΕ δεν ειναι απορρητη.το αντιθετο).ποιος ο λόγος?η Νομιμη ειναι οση λεει το ΤΕΕ.εσυ παρε 10 ευρώ με συμφωνητικό ομως που θα υποβάλεις στην εφορία συγκεντρωτικα το Φεβρουάριο.Κοβεις αποδειξούλα με το Φπα της και καταθέτεις και ΦΕΜ.

απλα και κατανοητα.γιατι το ταλαιπωρουμε?

 

Συμφωνώ με όλα, το ερώτημα μου είναι: στην υποβολή στο ΤΕΕ για έκδοση εντολής πληρωμής βάζουμε τη νόμιμη και απλά καταθέτουμε λιγότερα στην τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

@mariam :

 

Αν έχω ερμηνεύσει σωστά το άρθρο 7 του Ν.3919, τότε θα υποβάλεις στο ΤΕΕ τη νόμιμη, οι κρατήσεις σου (ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ, ΤΕΕ) θα γίνουν από τη νόμιμη, ενώ ΦΕΜ κ ΦΠΑ από την συμφωνηθείσα (αυτή που αναγράφεται στο ιδιωτικό συμφωνητικό που θα συντάξεις με τον πελάτη σου). Στην Τράπεζα θα βάλεις ό,τι έβαζες και με τον Ν.3843 ή την όποια άλλη δουλειά είχες κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος συναδελφε, αν βαλλεις στην ΕΤΕ παραπανω αποσο γραφει η ΑΠΥ που θα κοψεις θα σε παει μεσα χειροποδαρα η εφορια....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Terry.Αν κόψεις ΑΠΥ για Χ ποσό θα φορολογηθείς,ΦΠΑ κτλ.. σε αυτό που έκοψες.Οι κρατήσεις θα πληρωθούν,κατά την γνώμη μου, όταν μας ενημερώσουν πού πώς και γιατί!Μέχρι τότε να είμαστε τυπικοί απέναντι στην εφορία.ΑΠΥ με ότι συμφωνήσαμε με τον πελάτη και θεωρώ ότι είμαστε απόλυτα καλυμμένοι.

Link to comment
Share on other sites

@Xlepouras :

 

Οκ για τις συγκεντρωτικές που θα δοθούν τον 02/2012 για τις δουλειές από 01/07/2011 και έπειτα. Το συμφωνητικό (ως συμφωνητικό), το καταθέτουμε κάπου ; Ισχύει αυτό το περί ΤΕΕ ή τελικά πάει ΔΟΥ ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.