Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Παιδία η κατάσταση ειναι τραγελαφική και ήδη το πράγμα έχει ξεφύγει. Ειπά σε κάποιον τιμή 1400 + φπα για το αυθαιρετάκι που έχει στην Χαλκιδικη και με κοιτούσε σαν εξωγηίνο. Δυστυχως η τιμή που παιζει ειναι 500 ευρω και ειδικα αυτην την περιοδο προτιμω να παρω 10 μαζεμενους με 500αρια παρα να κάθομαι περιμενωντας αυτον που θα μου δωσει 1400...Και όσο μπορώ να αποφύγω τις κρατήσεις και τις εισφορές θα το κάνω και δεν θα δηλώνω τίποτα..Εδώ μας κατέντησαν ..να μην μιλήσω για την οικιστική και αρχιτεκτονική τραγωδία τις οποίας έγινα μάρτυρας κάνοντας μια βόλτα από τις περιοχές αυθαιρέτων με πελάτη και τις οποίας καλούμε να γίνω ο ''τακτοποιητής"..ζούμε σε χώρα μπ@υρδέλο και σε εποχή μπ@ρδέλο , με τεε μπ@ρδέλο , και κράτος μπ@υρδέλο , ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει για να επιβιώσει..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι το λεγομενο "εμ' κερατας, εμ΄ δαρμενος"..

 

Θα προσπαθουμε να αποδειξουμε οτι δεν πηραμε μαυρα χρηματα και οτι φτυνουμε αιμα για να παρουμε καμια δουλεια και να μην φαμε την καμπανα απο την εφορια..

Ταυτοχρονα θα προσπαθουμε να αποδειξουμε τη γελοιοτητα του ΤΕΕ, αν μας καλεσουν στο πειθαρχικο...

Link to comment
Share on other sites

Για την πρώτη Φάση μπορεί κάποιος να ζητήσει ότι θέλει, ας πούμε 200€, έλα όμως που στην δεύτερη φάση πρέπει να απευθυνθείς στον ΙΔΙΟ μηχανικό.

 

Αν λοιπόν δεν κανονίσει κανείς από την αρχή την συνολική αμοιβή με τον μηχανικό του, τι θα πει αν ο μηχανικός τού ζητήσει ας πούμε 2.000 €;

 

Μήπως όλοι όσοι δίνουν τόσο χαμηλές τιμές βασίζονται ότι υπάρχει και η δεύτερη φάση;

Link to comment
Share on other sites

Γτ εχεις το κλαδο μας για κατι καλυτερο???

Εδω λενε τιμες χωρις επιβλεψεις και απειλουν στο τελος "μην πληρωσεις και θα δω πως θα παρεις ρευμα"...

 

Φυσικα και θα ερθει ο εκβιασμος στη δευτερη φαση....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙ !!! Γι' αυτό και λέω ότι εγώ και άλλοι όμοιοί μου είμαστε μ@λ@κες που λέμε πόσο θέλουμε σύνολο! Γιατί του λες πχ 1000€ + τοπογραφικό (δεν κάνω τοπογραφικά) για όλα και ο άλλος του λέει ένα ξερό 500€.

 

ΑΛΛΑ....

 

Θα το ΧΑΡΩ απίστευτα ΠΟΛΥ (!!!) να τους πουν μετά "εχμ... η β' φάση είναι επιπλέον των 500€ που δώσατε και κοστολογείται 1500€". Εκεί να δω τα μούτρα του πελάτη που μου την "έλεγε" όταν άκουσε από εμένα τα 1000€, ενώ ο άλλος του είπε 500€.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το ΧΑΡΩ απίστευτα ΠΟΛΥ (!!!) να τους πουν μετά "εχμ... η β' φάση είναι επιπλέον των 500€ που δώσατε και κοστολογείται 1500€". Εκεί να δω τα μούτρα του πελάτη που μου την "έλεγε" όταν άκουσε από εμένα τα 1000€, ενώ ο άλλος του είπε 500€.

 

 

Εγω εκει θελω να δω τα μουτρα τα δικα σου..

Που ο απεναντι θα εχει 100 πελατες και θα σου λεει "ελα ρε μικρε να κανεις μια κατοψουλα στο οτοκαντ, αφου καθεσαι που καθεσαι"....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, χαρείς δε χαρείς (κι εσύ και εγώ και όλοι μας) ο πελάτης θα έχει χαθεί και θα αναγκαστεί, έστω και εκβιαστικά, να πληρώσει στον απατεώνα και τα υπόλοιπα για τη β' φάση. Εγώ τους λέω το συνολικό ποσό εξηγώντας ότι υπάρχουν 2 φάσεις κλπ και συμπληρώνω ότι αυτά τα "με 300 ή 500 τα κάνω όλα" που ακούγονται από άλλους "συνάδελφους" είτε είναι η μισή αλήθεια και θα τους ζητηθούν κι άλλα χρήματα αργότερα χωρίς πλέον να μπορούν να κάνουν πίσω, είτε ότι είναι αμφίβολη η νομιμότητα της διαδικασίας που θα ακολουθήθεί (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό).

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο letom

Τους πετάς και την σύμβαση να την υπογράψουν, δηλαδή τους ψιλλιάζεις να την ζητήσουν και στους άλλους, και κάνεις όμορφα και ώραια την δουλειά σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως περνάμε στο σύστημα την αμοιβή μελέτης στατικής επάρκειας και σε ποιες περιπτώσεις βάζω αποτύπωση και πως την δηλώνω;

Προσθέτω την εργασία ''αποτύπωση'' ''αρχιτεκτονικά'' με προϋπολογισμό όσο βγαίνει για τα αντίστοιχα τμ της αυθαιρεσίας;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Συναδερφοι υπαρχει φεκ συγκεκριμενα το 2289 της 13 Οκτωβριου του 2011 το οποιο λεει οτι τα ιδιωτικα συμφωνητικα που προβλεπονται απο τον νομο περι απελευθερωσης θα υποβαλλονται μεχρι την 20η Φεβρουαριου καθε ετους.ΕΙΔΙΚΑ γαι φετος θα υποβληθουν στις 20 Φεβρουαριου 2012 τα συμφωνητικα που που εχουν γινει απο 1.7.2011 μεχρι 31.12.2011.Θα ανοιξει λεει το συστημα taxis γαι υποβολη του πινακα που εχει μεσα το φεκ.Το ιδιο ειναι υποχρεωμενο να κανει και το ΤΕΕ.Τα ατομα προσπαθουν να βρουν πως θα παιρνουν τις εισφορες γιαυτο καθυστερουν.Ο νομος ειναι νομος και ισχυει.Εγω ζηταω μια αμοιβη γυρω στο 50% η μεγαλυτερη εκπτωση να ειμαι καλυμμενη με το ΤΕΕ υπολογιζω τις εισφορες και καταθετω στην Εθνικη τις εισφορες ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ με το εντυπο που υπαρχει γιαυτο το λογο βασει της νομιμης και εφοσον ακομα δεν εχει διευκρινιστει κραταω και το 2% του ΤΕΕ.Το παιχνιδακι παιζεται με την Εθνικη Τραπεζα αλλα μαλλον αθ βγαλουν εν εντυπο αντιστοιχο με εκεινο του ΤΣΜΕΔΕ ΕΜΠ απλα ειναι μεγαλες οι απωλειες διοτι εφοσον απελευθερωθηκε ΓΙΑΤΙ να παω στην ΕΘΝΙΚΗ???ΚΑντε συμφωνητικα υπολογιστε τις κρατησεις εκτος φπα και φεμ βασει νομιμης μην ακουτε 300 ευρω και βλακειες ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ και προχωρατε γιατι χανομεθα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.