Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

 

Ένα συμφωνητικό περιγράφει μία συμφωνία και ένα αντικείμενο εργασιών.

 

Ο νόμος έχει τα εξής σημεία:

1. Με το πέρας των εργασιών θα κοπεί η ΑΠΥ αναγκαστικά, δλδ πληρώθηκες δεν πληρώθηκες.

2. Άμα εισπραχθεί στο ενδιάμεσο κάποιο ποσό, τότε θα κοπεί ΑΠΥ εκείνη τη στιγμή.

3. Στο τέλος της χρονιάς θα πρέπει να γίνει ένα τσεκάρισμα το που βρίσκεται η εργασία και να κοπεί η ΑΠΥ για το μέρος της εργασίας που έχει ολοκληρωθεί. Δλδ για τον 4014, να πάρεις το κομμάτι που αντιστοιχεί στην α΄ φάση.

το ιδιωτικο συμφωνητικο ειναι οπως στις εργολαβιες.....το καταθετεις μεχρι 1 μηνα αποταν ξεκινησεις.......κοβεις αποδειξη με τιμολογηση οταν περνεις λεφτα.....

 

Πριν λίγο έτυχε να μιλήσω με ένα λογιστή και μου είπε ότι δεν έχει σημασία το τι αλλάζει η χρονιά αλλά το τι λέει το συμφνωητικό πως θα πληρωθείς. Αν σου λέει ανα μήνα ή ανα εργασία τότε κόβεις ΑΠΥ ενδιάμεσα. Αν σου λέει με το πέρας των εργασιών τότε κόβεις ΑΠΥ στο τέλος. Φυσικά αν πα΄ρεις λεφτά ενδιάμεσα θα κόψεις, αλλά δεν έχει σχέση με το οτι αλλαζει η χρονια.

Βέβαια κανείς μας δεν είναι σίγουρος γιατί αυτό με το ΤΕΕ να παρεμβάλλεται στα συμφωνητικά και την εφορία γίνετια πρώτη φορά και δε μπορεί να ξέρεις τι θα συμβεί για τα συμφωνητικά του 11 που τελειώνουν μέσα στο 12

Link to comment
Share on other sites

Και η διαδικασία ποια είναι?

Παίρνω εγω πχ 300 ευρώ για την 1η φαση, κοβω ΑΠΥ, πληρώνω ΦΕΜ.Αυτά τα 300 ευρώ μου τα βαζει ο πελάτης, σε οποιοδήποτε τραπεζικό λογαριασμό μου?

Και στο τέλος οταν γίνει η εξόφληση, θα κατατεθούν στην Εθνική (στον ειδικό λογαριασμό μηχανικου) οι σχετικές κρατήσεις?

Και όταν έρθει εκέινη η ώρα, θα πρεπέι να κατατεθεί αναγκαστικά η νομιμη αμοιβη στην εθνική για να γίνουν οι κρατήσεις ή μπορουν να πληρωθουν χωριστά, μονο οι κρατησεις, χωρις να γινει καταθεση της νομιμης??

Συγγνώμη για τις τοσες ερωτήσεις!! :grin:

Link to comment
Share on other sites

Και η διαδικασία ποια είναι?

Παίρνω εγω πχ 300 ευρώ για την 1η φαση, κοβω ΑΠΥ, πληρώνω ΦΕΜ.Αυτά τα 300 ευρώ μου τα βαζει ο πελάτης, σε οποιοδήποτε τραπεζικό λογαριασμό μου?

Και στο τέλος οταν γίνει η εξόφληση, θα κατατεθούν στην Εθνική (στον ειδικό λογαριασμό μηχανικου) οι σχετικές κρατήσεις?

Και όταν έρθει εκέινη η ώρα, θα πρεπέι να κατατεθεί αναγκαστικά η νομιμη αμοιβη στην εθνική για να γίνουν οι κρατήσεις ή μπορουν να πληρωθουν χωριστά, μονο οι κρατησεις, χωρις να γινει καταθεση της νομιμης??

Συγγνώμη για τις τοσες ερωτήσεις!! :grin:

 

Ακριβώς τις ίδιες απορίες έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Η νόμιμη αμοιβή από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, μπορεί να βγει και πριν την ''Ολοκληρωμένη Υπαγωγή''.

Όπως αναφέρει και το εγχειρίδιο χρήσης: ''Πριν την οριστική ολοκλήρωση της δήλωσης πρέπει να συμπληρωθεί ο αριθμός του "έργου" στο οποίο έχουν δηλωθεί οι αμοιβές των μηχανικών.''

 

Επομένως δεν είναι απαραίτητο να συμφωνηθούν αμέσως όλες οι αμοιβές για τις μελέτες, πχ από την αρχή για μελέτη στατικής επάρκειας ή για τοπογραφικό ή Η/Μ, αλλά να προχωρήσει και ανάλογα ό,τι ζητηθεί να συμφωνηθούν με νέα συμφωνητικά.

Ωστόσο ξερει κανείς μεχρι που μπορούμε να προχωρήσουμε χωρίς να σημειώσουμε συμφωνηθείσα αμοιβή;

Link to comment
Share on other sites

Επομένως δεν είναι απαραίτητο να συμφωνηθούν αμέσως όλες οι αμοιβές για τις μελέτες, πχ από την αρχή για μελέτη στατικής επάρκειας ή για τοπογραφικό ή Η/Μ, αλλά να προχωρήσει και ανάλογα ό,τι ζητηθεί να συμφωνηθούν με νέα συμφωνητικά.

Ναι αλλά αυτές τις πρόσθετες μελέτες πως θα τις συμπληρώσεις μετά στο σύστημα αμοιβών στο συγκεκριμένο έργο? Εκτός αν ανοίξεις νέο έργο όμως μετά θα πάρεις και νέο Α/Α έργου οπότε ποιον από τους 2 Α/Α θα βάλεις στη δήλωση του αυθαιρέτου? Μπέρδεμα! Και πέρα από αυτά, όσο και αν δεν είναι απαραίτητο για το σύστημα να συμφωνηθούν αμέσως όλες οι αμοιβές για τις μελέτες, υπάρχει πάντα το θέμα του πελάτη ο οποίος κατά 99% ζητάει απαραίτητα να ξέρει από τώρα το συνολικό ύψος της αμοιβής (για όλες τις μελέτες που θα απαιτηθούν) ώστε να ξέρει αν θα προχωρήσει ή όχι.
Ωστόσο ξερει κανείς μεχρι που μπορούμε να προχωρήσουμε χωρίς να σημειώσουμε συμφωνηθείσα αμοιβή;

Μέχρι και πριν την ολοκληρωμένη υπαγωγή δεν σου ζητάει ούτε Α/Α ούτε συμφωνηθείσα αμοιβή.
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια περιπτωση συνεργειου, οπου μετα τη νομιμοποιηση θα προχωρησει και εκδοση οικ. αδειας για την υπερβαση δομησης.

σε αυτη την περιπτωση, επειδη θα κανω στατικα ετσι κι αλλιως για την εκδ. οικ. αδειας, θα πρεπει να του παρω και αμοιβη για τη μελετη στατικης επαρκειας?

 

ΥΓ. ατομο μεσα απο υπουργειο με ενημερωσε προς ολα αυτα με νομιμες αμοιβες και κρατησεις βαινουν προς καταργηση(με βαση την πληρη απελευθερωση του επαγγελματος), οποτε ισως πρεπει να περιμενουμε λιγο διαστημα ακομα μπας και...τα γλιτωσουμε ολα αυτα.

Edited by spsonis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω letom.

Ότι μπορείς να συμφωνήσεις στο συμφωνητικό σε διάφορα στάδια, μέχρι να ξεκαθαρίσεις τι μελέτες χρειάζονται και απλά να πας στο σύστημα αμοιβών λίγο πριν την Ολοκληρωμένη Υπαγωγή και να συμπληρώσεις τον Α/Α εκείνου του έργου.

Επομένως η νόμιμη δεν θα αναφέρεται στο συμφωνητικό και θα υπάρχει όρος ότι αν ζητηθούν επιπλέον μελέτες θα συμφωνηθούν με νέα σύμβαση που θα καθορίζει την αμοιβή για τις νέες μελετες.

Η νόμιμη μόνο στο τέλος θα μπε στο σύστημα και στα συμφωνητικά απλά θα αναφέρρεται ότι θα πληρωθούν οι κρατήσεις βάση νόμιμης όποια και να υπολογιστεί τελικά.

Τώρα όσον αφορά τους πελάτες αυτό είναι θεμα διαπραγμάτευσης μας με τους ίδιους.

 

Επιπλέον νομίζω τη συμφωνηθείσα την περνάμε στο σύστημα απλά για στατιστικούς λόγους του ΤΕΕ ή κάτι τέτοιο μιας και όλα θα φαίνονται βάση των συμφωνητικών που θα τους καταθέτουμε

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τη νόμιμη δεν τη βάζω στα συμφωνητικά. Έτσι κι αλλιώς στο συμφωνητικό λέει ότι οι κρατήσεις θα πάνε βάσει της νόμιμης και από εκεί και πέρα, όποια κι αν είναι αυτή, δεν ενδιαφέρει τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Μια δηλωση μου ειναι κολλημενη απο 8/12 στην φαση του προστιμου διοτι ειναι μηδενικο. Δηλαδη η παραβαση ειναι κατω απο 500 ευρω οποτε πληρωθηκε κανονικα απο το παραβολο. Ακομα το συστημα ομως την εχει ανεξοφλητη. Πρεπει να κανω κατι αλλο απο το να περιμενω για το προφανες, δλδ το συστημα να κατααλαβει οτι ειναι μηδενικο το προστιμο και να μου το βγαλει σαν εξοφλημενο;

Επισης (και αυτο ειναι οντοπικ :P ) το πεδιο Α/Α έργου του συστήματος αμοιβών Πρεπει να συμπληρωθει για να προχωρήσει η διαδικασια απο το σταδιο της προσωρινης υπαγωγης στην ολοκληρωμενη; Και τι πρεπει να βαλουμε εκει, αφου ειπαμε οτι πλεον ειναι ανοιχτες οι αμοιβες με ιδιωτικα συμφωνητικα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.