Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

εγω συμφωνητικο μονο πουναι και η αναθεση......τα παω δου σφραγιζουν.....αποδειξη οταν πληρωνουν.......φεμ την επομενη μερα ...

 

τεε-εμπ-τσμεδε οταν βγει ανακοινωση

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ καλημέρα. Από περιέργεια και μόνο. Πως προέκυψε η 15.1.2012;

 

Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος.

Μόνος μου το έκανα έτσι υπολογίζοντας τον μέχρι τότε όγκο της συνολικής δουλειάς που απομένει για να ολοκληρωθούν (π.χ. σχέδια, τεχνικές μελάτες, τοπογραφικά κ.λπ.).

Στις νέες θα λέω 15.2.2012 εξόφληση.

Δες το και σαν ένα οργανωμένο "τρυκ".... Καταλαβαίνεις εεε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλή, ευτυχισμένη, γεμάτη υγεία και φως, δημιουργική χρονιά, σε σένα και στην οικογένειά σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μήπως μπορεί κάποιος/α συνάδελφος να απαντήσει στα παρακάτω σχετικά με το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ?

 

Στην καρτέλα χώροι του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ για το υπολογισμό του προυπολογισμού βάζοντας κατοικίες με Σ.Ε. 0,60 τι διαφέρει από κατοικία με χ τ.μ.? Ρωτάω γιατί βάζοντας κατοικίες με Σ.Ε. 0,60 μειώνεται κατα πολύ ο προυπολογισμός!!!

 

Για αυθαίρετο χωρίς άδεια:

Στο τοπογραφικό σε εκτός σχεδίου ποιές εργασίες κατ' ελάχιστο βάζουμε? πχ. πολυγωνομετρία(πόσα σημεία κατ' ελάχιστο?), αποτύπωση&κτηματογράφιση με υψόμετρα??

Αντίστοιχα στα εντός σχεδίου τοπογραφικά ποιές εργασίες κατ' ελάχιστο?! πχ. αποτύπωση&κτηματογράφιση με υψόμετρα, πολυγωνομετρία(πόσα σημεία κατ' ελάχιστο?), αποτύπωση ομόρων(πόσα στρέμματα κατ' ελάχιστο?), εφαρμογή ρυμοτομικής.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό κουράγιο σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιήσεις το μειωτικό συντελεστή 0,60 θα πρέπει να γίνουν το πολυ 2 κατοικίες στο οικόπεδο-γήπεδο με σύνολο 120μ2 η καθε μία.Μόνο κατοικίες και μέχρι αυτά τα μ2.Εσύ τι θες ακριβώς να κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος.

Μόνος μου το έκανα έτσι υπολογίζοντας τον μέχρι τότε όγκο της συνολικής δουλειάς που απομένει για να ολοκληρωθούν (π.χ. σχέδια, τεχνικές μελάτες, τοπογραφικά κ.λπ.).

Στις νέες θα λέω 15.2.2012 εξόφληση.

Δες το και σαν ένα οργανωμένο "τρυκ".... Καταλαβαίνεις εεε;;;;

 

 

Πολύ οργανωτική σκέψη! Θα προσπαθήσω να το ακολουθήσω και εγώ στο μέλλον, γιατί σε όλα τα συμφωνητικά έγραψα εξόφληση με την ολοκλήρωση-περαίωση της τακτοποίησης.

  • Καλή Χρονιά σε όλους μας και όλα θα μας πάνε καλά!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Για αυθαίρετο χωρίς άδεια:

Στο τοπογραφικό σε εκτός σχεδίου ποιές εργασίες κατ' ελάχιστο βάζουμε? πχ. πολυγωνομετρία(πόσα σημεία κατ' ελάχιστο?),

 

Συνηθισμένο λάθος που κάνετε οι περισσότεροι Πολ. Μηχανικοί! Δεν υπάρχει "κατ'ελάχιστον" στα σημεία της πολυγωνομετρίας! Οφείλεις να βάλεις αυτά που πραγματικά χρειάζεσαι για να κάνεις υπολογισμό της αμοιβής. Δεν είναι κριτήριο μόνο το εμβαδό του γηπέδου δηλαδή, αλλά οφείλετε να λαμβάνετε υπόψη σας κάθε φορά τις πραγματικές συνθήκες. Αν χρειάζεσαι 5 στάσεις για την αποτύπωσή σου (παρά το ότι το γήπεδο είναι π.χ. 500 τ.μ. και αν ήταν ακάλυπτη έκταση έβγαινε και με 2), οφείλεις να χρεώσεις 5 στάσεις στον υπολογισμό της αμοιβής. Αν δεν το κάνεις, υπάρχει παρατυπία, η αμοιβή δεν ισχύει και θα πρέπει να απορρίπτεται.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

tpanag

 

Υπαρχει και το ΠΔ696/74 που σου λεει στα εκτος σχεδιου οτι παιρνεις 1 σταση ανα 2 στρεμματα.... (νομιζω σωστα το θυμαμαι)

Εχω τσακωθει 50 φορες στην πολεοδομια, στον ελεγχο φορολογικων...

Καποιες φορες περασαν και λιγοτερες στασεις, καποιες αλλες πηγα στην τραπεζα, ξανα ΕΠΜ-ΤΣΜΕΔΕ για 90Ε αμοιβη...

 

 

 

 

 

Δηλαδή εσύ έχεις πάρει ήδη ολόκληρη την αμοιβή σου και έκοψες απόδειξη ?

 

Ναι για αυτα που με εχουν εξοφλησει..

Σημερα πληρωσα και τα "υπερ ΤΕΕ" στο ταμειου του ΤΕΕ..

 

**Να πανε να ξαναπνιγουνε δεν θυμαμαι αν το ειπα....

Αλλα εγω ειμαι καθαρος σαν Αυγουστατικος ουρανος.....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιήσεις το μειωτικό συντελεστή 0,60 θα πρέπει να γίνουν το πολυ 2 κατοικίες στο οικόπεδο-γήπεδο με σύνολο 120μ2 η καθε μία.Μόνο κατοικίες και μέχρι αυτά τα μ2.Εσύ τι θες ακριβώς να κάνεις?

 

Πρόκειται για κατοικία 85 τ.μ. με ημιυπαίθριο 9 τ.μ. χωρίς άδεια σε μη άρτιο και μη οικοδομίσιμο γήπεδο (1 στρ.). Μπορώ να τον βάλω τον συντελεστή 0,6?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.