Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Λοιπον εγω βαρεθηκα να περιμενω και αυριο δινω βεβαιωση για διαμερισμα που ειναι κομπλε. Εχω ακουσει απο αλλους οτι θα ειναι 1% της αντικειμενικης αξιας εως 50000 ευρω και απο αλλους 1 με 1,5 εργασιμη μερα μηχανικου δηλαδη 1000λ με 1500λ οποτε με λ=0,23253 (το παλιο) 232,53 εως 348,80 ευρω. Οποτε για να ειμαι καλυμενος επειδη δεν προκειται να πληρωσω καμια εισφορα μεχρι να βγει η στανταρ νομιμη για να ξερω τι θα δωσω θα χρεωσω στον πελατη το μεγαλυτερο απο τα παραπανω δηλαδη για 30000 ευρω αντικειμενικη αξια αρα 300 ευρω το συγκρινω με 348,80 αλλα δεν ξεχνω οτι πανω απο 300 ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω ΦΕΜ (348,80*0,1=34,88 ευρω) οποτε χρεωνω 299 + 0,23*299=367,77 αντε 360 και στο ιδιωτικο συμφωνητικο που κανω με τον πελατη γραφω ρητα εκει που θα ελεγα ποσο ειναι η νομιμη αμοιβη οτι δεν εχει οριστει ακομα οποτε θα αποδωσω ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ και ΕΜΠ οταν οριστουν τα αναλογα ποσοστα της νομιμης και δεν θα εχω καμια απαιτηση απο τον πελατη εαν η νομιμη ειναι μεγαλυτερη απο αυτην που του ζητησα αλλα ουτε και ο πελατης θα ζητησει επιστροφη χρηματων εαν η νομιμη ειναι μικροτερη. Και ολα τα αλλα ειναι μπουρδες, δικιο εχουν οι πελατες που με εβριζαν κι ελεγαν οτι καθυστερω λες και που περιμενα τι καταλαβα... Αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε για μια ακόμα και τελευταία φορά αφού μάλλιασε η γλώσσα μου να το λέω (μετά παραιτούμαι): Δεν έχει καμία σχέση με το όριο των 300 ευρώ που αφορά μόνο την υποχρέωση παρακράτησης φόρου 20% από επιτηδευματίες, η υποχρέωση ή όχι απόδοσης ΦΕΜ, ο οποίος είναι προκαταβλητέος και όχι παρακρατούμενος φόρος. ΦΕΜ προκαταβάλλεις μόνο όταν αυτός απαιτείται. Ανεξαρτήτως ύψους αμοιβής. Και απαιτείται (βάση της νομοθεσίας) μόνο για μελέτες ή έργα πού ελέγχονται από δημόσιες υπηρεσίες. Η βεβαίωση μη αυθαιρεσίας, ούτε μελέτη είναι, ούτε έργο, ούτε απευθύνεται προς δημόσια αρχή.

Στα λοιπά που γράφεις θα συμφωνήσω μαζί σου. Τη Δευτέρα δίνω και εγώ την 1η βεβαίωση, την αμοιβή μου την προσδιόρισα στο 1% της αντικειμενικής, θα ετοιμάσω και θα υπογράψω το .doc υπόδειγμα του ΥΠΕΚΑ, και δεν πρόκειται ούτε να τους περιμένω να ξεφουρνίσουν "νόμιμη" αμοιβή, ούτε υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να πληρώσω ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, ΤΕΕ. Ούτε τώρα, ούτε αργότερα. Ο πελάτης καίγεται να μεταβιβάσει και δε θα περιμένω τους ανίκανους του ΤΕΕ και του υπουργείου να ξυπνήσουν.-

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτό που μου λες σωστό ακούγεται αλλά όπως παράτυπα ζητούσαν ΦΕΜ 10% στον 3843/2010 έτσι κι εγώ το λαμβάνω υπόψιν μου γνωρίζοντας σε τι κράτος ζούμε... Οποτε επισυναπτω και το ιδιωτικο συμφωνητικο που θα υπογραφει αυριο, τωρα το αν το σφραγίσει το ΤΕΕ ειναι αλλο θέμα και το αν τελικα θα χρειαστει να το καταθεσω στην εφορια αλλο, τουλαχιστον θα το χω... Βασικα επειδη το site δεν κανει upload απλα προσθετω
στην παραγραφο 1:
"Σύνταξη Βεβαίωσης μηχανικού περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών (Ν.4014/2011, Άρθρο 24, παράγραφο 4) στο διαμέρισμα ιδιοκτησίας του Εντολέα που βρίσκεται στην οδό……………………………………………………………………………, ώστε να μπορεί να μεταπωληθεί από τον Εντολέα..
16
."
στην 2:
"Έλεγχος εγκεκριμένων από την Πολεοδομία σχεδίων που επιδόθηκαν από τον Εντολέα στον Ανάδοχο, αυτοψία διαμερίσματος ώστε να αποδειχθεί η ύπαρξη ή μη αυθαιρεσιών και σύνταξη Βεβαίωσης περί μη αυθαιρεσιών."
στην 3:
"Δεν έχει οριστεί μέχρι και σήμερα νόμιμη αμοιβή για την εν λόγω εργασία οπότε και ο ανάδοχος θα αποδώσει τις ανάλογες εισφορές που θα αποτελούν ποσοτό επί της νόμιμης αμοιβής όταν αυτή οριστεί. Η τυχόν διαφοροποίηση της νόμιμης αμοιβής σε σχέση με τη συμφωνηθείσα αμοιβή δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση αφορμή για την διεκδίκηση επιστροφής χρημάτων ή διεκδίκησης επιπλέον αμοιβής από οποιονδήποτε εκ των δύο συμβαλλομένων."
ποσο εβαλα: 299 ευρω και εργασιμες μερες:1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι συμφωνηθείσες αμοιβές έχουν ξεφτιλιστεί, το ΤΕΕ θα μας πει ποτέ ποια είναι η μέγιστη έκπτωση που μπορούμε να κάνουμε; Ή μήπως οι νόμιμες αμοιβές βγήκαν μόνο για τις κρατήσεις τους; Ενδεικτικά να αναφέρω προσφορά συνάδελφου "μηχανικού" (15ετίας) στην χαλκιδική, 500 ευρώ με φπα και τοπογραφικό. Επίσης ο συγκεκριμένος προχωρά κανονικά αιτήσεις εξ'αδιερέτου. Και όποιος έχει αμφιβολίες ας μου στείλει pm. Οι υπόλοιποι περιμένουμε διευκρινήσεις σχετικά με τις αμοιβές και τα εξ'αδιερέτου και ελπίζουμε σε κυρώσεις για αθέμητο ανταγωνισμό. Ζήτω οι ελάχιστες αμοιβές. Βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας και είμαστε ανίκανοι ως κλάδος να διαφυλάξουμε τα συμφέροντά μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης φανταζομαι οτι εχει λυσει και το θεμα με τις δηλωσεις τις ψευδεις που θα χρειαστει να κανει σε περιπτωση μεταβιβασης των εξ αδιαιρετου που τακτοποιει....επισης ναι τςι νομιμες τις εβγαλε για τις κρατησεις και τωρα ψαχνει να βρει πως θα κανει τις κρατησεις τα λοιπα αφορουν ΜΟΝΟ εμας ως καταλαβες!!παντως ενημερωτικα υπαρχει ΦΕΚ που δηλωνει οτι πρεπει μεχρι 20 φλεβαρη του 2012 πρεπει να κατατεθουν τα συμφωνητικα που εχουμε υποβαλλει στο ΤΕΕ...αρα το ΤΕΕ ξερει απλα επιλεγει να μην ενημερωνει!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι και ο ίδιος τα γνωρίζει όλα αυτά. Απλά δεν τον νοιάζει. Αυτό που τον νοιάζει είναι ότι από τα 3,000 αυθαίρετα της Ποτίδαιας θα έχει τακτοποιήσει με αυτές τις προσφορές τουλάχιστον 300-400. Οπότε 500 ευρώ - κρατήσεις - 50 ευρώ για τις μεσίτριες που τον προωθούν= 350 ευρώ καθαρά x 300 τακτοποιήσεις= 105,000 ευρώ το ελάχιστο. Όσον αφορά το πώς θα προλάβει να κάνει τοπογραφικά και αρχιτεκτονικά να'ναι καλά η γενιά των 700 ευρώ.Τώρα για το φπα όπως όλοι οι κατασκευαστές με απούλητα διαμερίσματα μπορεί να είναι πιστωτικός. Το θέμα είναι όπως και να'χει ξεφτιλίζει το επάγγελμα και δημιουργεί αθέμητο ανταγωνισμό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι,

 

υπαρχει ενα τεραστιο ζητημα οσον αφορα τις αμοιβες, το οποιο ειναι και το πιο ουσιαστικο καθοσον μιλαμε για επαγγελμα και οχι για hobby.Εχοντας διαβασει γραμμη-γραμμη το Ν3919 θα επρεπε το συστημα του ΤΕΕ να βγαζει δυνατοτητα πληρωμης των κρατησεων βασει δηλουμενης αμοιβης.Αντιθετα για το Ν4014 δεν δεχεται κατι διαφορετικο περαν τα ισχυοντα εως τωρα και τον υπολογισμο των αμοιβων για 4,5 μερες εργασια.

 

Υπαρχει τεραστιο θεμα και δεν καλυπτεται με το προσωπικο ανταρτικο του καθενος

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι και ο ίδιος τα γνωρίζει όλα αυτά. Απλά δεν τον νοιάζει. Αυτό που τον νοιάζει είναι ότι από τα 3,000 αυθαίρετα της Ποτίδαιας θα έχει τακτοποιήσει με αυτές τις προσφορές τουλάχιστον 300-400. Οπότε 500 ευρώ - κρατήσεις - 50 ευρώ για τις μεσίτριες που τον προωθούν= 350 ευρώ καθαρά x 300 τακτοποιήσεις= 105,000 ευρώ το ελάχιστο. Όσον αφορά το πώς θα προλάβει να κάνει τοπογραφικά και αρχιτεκτονικά να'ναι καλά η γενιά των 700 ευρώ.Τώρα για το φπα όπως όλοι οι κατασκευαστές με απούλητα διαμερίσματα μπορεί να είναι πιστωτικός. Το θέμα είναι όπως και να'χει ξεφτιλίζει το επάγγελμα και δημιουργεί αθέμητο ανταγωνισμό.

 

Να ήταν μόνο στην Ποτίδαια τα "πλοκάμια" τους, καλά θα ήταν. Είναι από τα περίχωρα της Θεσσαλονίκης έως και τα "νύχια" των ποδιών της Χαλκιδικής. Μόνο το Άγιο Όρος τους έχει γλιτώσει!!!!!

 

Όσο για ευθύνες, ΔΕ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ !!!!! Και αν δείτε κανέναν να λογοδοτεί - πληρώνει πρόστιμα - πάει φυλακή.... πείτε το μου να δώσω ένα μπράβο στο κράτος ή στο ΤΕΕ (όποιος τους κυνηγήσει). Πιστεύω ότι δε θα γίνει τίποτα!!! Ωστόσο, επειδή τώρα βγαίνω στο επάγγελμα (για να προλάβω όσους πιστεύουν ότι πρέπει να κάνουμε το ίδιο) θα πω ότι "προσέχω που βάζω την υπογραφή μου". Γι αυτό μέχρι στιγμής δεν έχω προχωρήσει καν σε κανένα αυθαίρετο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.