Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Συγγνωμη που επεμβαινω και παλι...παιδια μια αμοιβη για εναν ημιυπαιθριο αποκλειεται να ειναι 1570 ευρω συν ΦΠΑ.μαλλον εχει γινει παρανοηση με την αμοιβη του αυθαιρετου.Μην τρελλαθουμε κιολας.Ποια η διαφορα απο τον 3843 τελικα??Εαν καποιος εχει ασχοληθει με το συγκεκριμενο...τακτοποιηση ημιυπαιθριου που η αδεια της οικοδομης να ειναι μετα το 2010 μηπως μπορει να μοιραστει μαζι μου συνοπτικα την διαδικασια και την αμοιβη του??Εχω πελαγωσει...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι ?Οταν θελουμε να παμε για νομιμοποιηση εντος 3 ετιας στην πολεοδομια, αυτο που λογικα θα χρεωσουμε τον ιδιοκτητη δεν ειναι η α φαση (τα 2ημερομισθια) για την υπαγωγη στον νομο 4014 ωστε μετα να παει για την εκδοση της αδειας?.Το συστημα ειδα οτι δεν δεχεται αυτη την τιμη.Μηπως να βαλω τα 4,50 ωστε να μου βγει η νομιμη και στην συνεχεια στην συμφωνειθησα τιμη να βαλω τα 700 και να αναφερω οτι αυτα ειναι ουσιαστικα για την α φαση.Ετσι και αλλιως αφου θα παω για νομιμοποιηση θα εχω αποτυπωση αρχιτεκτονικων , στατικων κατα πασα πιθανοτητα και ελεγχο υπαρχοντος.Δεν ειναι υπερβολικο να χρεωσω τον πελατη με 1570 +φπα μονο για την α φαση?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που επεμβαινω και παλι...παιδια μια αμοιβη για εναν ημιυπαιθριο αποκλειεται να ειναι 1570 ευρω συν ΦΠΑ.μαλλον εχει γινει παρανοηση με την αμοιβη του αυθαιρετου.Μην τρελλαθουμε κιολας.Ποια η διαφορα απο τον 3843 τελικα??Εαν καποιος εχει ασχοληθει με το συγκεκριμενο...τακτοποιηση ημιυπαιθριου που η αδεια της οικοδομης να ειναι μετα το 2010 μηπως μπορει να μοιραστει μαζι μου συνοπτικα την διαδικασια και την αμοιβη του??Εχω πελαγωσει...ευχαριστω

Η διαφορά από τον 3843 είναι ότι ο 3843 είχε ελάχιστη 232,53 ευρώ και ο 4014 έχει νόμιμη (πρώην ελάχιστη) 1569,58 ευρώ. Επειδή όμως οι αμοιβές απελευθερώθηκαν εσύ χρέωσε όσο νομίζεις τον πελάτη σου. Αν όμως χρεώσεις κάτω από τη νόμιμη πρέπει να κάνεις ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη και να το καταθέσεις σε ΤΕΕ και εφορία. Πάντως έχε υπόψη ότι τις κρατήσεις θα τις πληρώσεις με βάση τη νόμιμη (1569,58). Επίσης το ΤΕΕ απειλεί ότι σε μεγάλες εκπτώσεις από τη νόμιμη του 4014 θα μας καλεί στο πειθαρχικό.
Link to comment
Share on other sites

ROKY, μπες στο σάιτ του ΤΕΕ να δεις το βιντεάκι και να διαβάσεις και το εγχειρίδιο για το πως δηλώνεις στο σύτημα το αυθαίρετο γιατί οι μέρες περνάνε.Αν δεν καταλάβεις κάτι τότε ξαναρώτα.Μπες εδω:

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/usage

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια τον στοιχείων που παρέθεσε σε προηγούμενο μήνυμα του ο ΑΕΚΤΖΙΣ σας παραθέτω το παρακάτω link από το ΤΕΕ Λάρισας, διαβάστε το σημείο όπου λέει «ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Οι μηχανικοι…..» καθώς και ΠΟΛ.1193 και ΠΟΛ 1194.

 

http://www.teelar.gr/site/currentissues/199-diaxeirish.html

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"ΑΡΑ, γίνεται κοινά αντιληπτό ότι, από τη στιγμή που, δεν έχει υλοποιηθεί το, προβλεπόμενο από τον Ν.3919/2011, νομοθετικό πλαίσιο (Π.Δ.- Υπουργικές Αποφάσεις) και, δεν έχει προσδιορισθεί η εκ του νόμου δυνατότητα «έγκρισης από το ΤΕΕ εύλογης και επαρκώς αιτιολογημένης μείωσης επί της νόμιμης αμοιβής», ο μηχανικός οφείλει να αποδίδει τις προβλεπόμενες παντός είδους κρατήσεις επί της «νόμιμης αμοιβής». Κάτι για το οποίο, τόσο από το ΤΕΕ όσο και από το Υπ. Οικονομικών θα ελέγχεται (βάσει του Ν.3943/2011- ΠΟΛ.1193 & ΠΟΛ.1194)."

 

Αρα θα καταβαλουμε φπα και φεμ συμφωνα με την νομιμη αμοιβη ??? ε τοτε δεν εχει νοημα να ασχοληθω κανοντας εκπτωσεις!!

και πως θα γινεται που θα πληρωνω το φπα ?πχ για νομιμη 2000 θα δινω απυ για πχ 1500+αντιστοιχο φπα(345) και μετα θα καταθετω το επιπλεον φπα (460-345=115) στην εφορια πως?????

Edited by dora22
Link to comment
Share on other sites

Οι υποχρεωτικοί φόροι στη νόμιμη αμοιβή είναι 2% υπερ ΤΣΜΕΔΕ 1% υπερ ΤΕΕ, χαρτόσημα ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ, ΕΤΕ 2%. ΔΗΛΑΔΗ: 80,44€

Τα ΦΕΜ και ΦΠΑ φυσικά υπολογίζονται στη συμφωνηθείσα αμοιβή, η οποία θα αναγράφεται και στο ιδιωτικό συμφωνητικό σου με τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικός οφείλει να αποδίδει τις προβλεπόμενες παντός είδους κρατήσεις επί της «νόμιμης αμοιβής»
BaXa δεν έχεις άδικο αλλά αυτό το "παντός είδους κρατήσεις" δικαιολογημένα δημιουργεί ανησυχίες...
Link to comment
Share on other sites

και εμενα αυτο με ανησυχησε, αλλα μιλωντας με τον λογιστη μου , μου ειπε οτι δεν παει να λεει οτι θελει το καθε τεε, φπα και φεμ αποδιδεις επι αυτων που λαμβανεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.