Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Να ταιραιζουν με τι βρε συναδελφε???

 

Εγω μπορει να κανω 1% εκπτωση ή 70% εκπτωση...

Προβλημα μου ειναι...

 

Πολυ το κουρασαμε..

Link to comment
Share on other sites

terry, από την αρχή το είπα. Μακάρι να έχω άδικο.

Να ταιριάζουν τα δύο νούμερα. Ή να είναι το συμβατικό μεγαλύτερο από το νόμιμο.

Εγώ πραγματικά κουράστηκα πάντως.. πάω για καφέ.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Έχει οριστεί νόμιμη αμοιβή 1570 ευρώ για την αυτοψία και την διαδικασία. Εκεί όπου χρειάζεται τοπογραφικό θα απαιτείται και εκεί κάποια νόμιμη αμοιβή. Έτσι δεν είναι? Όσον αφορά την αποτύπωση (που χρειάζεται σε κάθε περίπτωση), υπάρχει και για αυτή νόμιμη αμοιβή?? Αν υπάρχει, τότε φαντάζομαι ότι η τιμή αναφοράς δεν θα είναι τα 1570 αλλά περισσότερα λόγω και της αποτύπωσης. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

χθες ενημερώθηκα περί αυτού : http://www.forin.gr/articles/article/6212/pol-1193-8-9-2011-upobolh-apo-tous-mhxanikous-katastasewn-eggrafwn-sumfwniwn-pou-exoun-sunapsei, που αναφέρει "Οι μηχανικοί ελεύθεροι επαγγελματίες, υποβάλλουν μέχρι την 20η ημέρα του μηνός Φεβρουαρίου κάθε έτους, καταστάσεις με τις έγγραφες συμφωνίες που έχουν συνάψει με τους αντισυμβαλλομένους τους μέσα στην προηγούμενη διαχειριστική περίοδο, υπό μορφή ΠΙΝΑΚΑ υπόδειγμα του οποίου επισυνάπτεται στην παρούσα απόφαση." οι καταστάσεις αυτές καταβάλλονται στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων (Γ.Γ.Π.Σ.) και όπως είπε πρόεδρος περιφερειακού τεε, στον πίνακα που θα συμπληρώνουμε, ο οποίος βρίσκεται εδώ http://www.forin.gr/downloads/download/185/upodeigma-katastash-eggrafwn-sumfwniwn-pou-sunaptoun-oi-mhxanikoi-upoballetai-apo-tous-mhxanikous?get=1, αν υπάρχει οποιαδήποτε διαφορά ανάμεσα στα ποσά νόμιμης και συμφωνηθείσας τα οποία συμπληρώνονται στο πίνακα αυτό, τότε το κράτος θα σου επιβάλλει να πληρώσεις τις κρατήσεις για τη διαφορά αυτή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει οποιαδήποτε διαφορά ανάμεσα στα ποσά νόμιμης και συμφωνηθείσας τα οποία συμπληρώνονται στο πίνακα αυτό, τότε το κράτος θα σου επιβάλλει να πληρώσεις τις κρατήσεις για τη διαφορά αυτή.

Εννοεί τις κρατήσεις (υπέρ ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ) που ούτως ή άλλως ξέραμε ότι θα πληρωθούν βάσει της νόμιμης? Ή αναφέρεται σε άλλες κρατήσεις?
Link to comment
Share on other sites

letom, δεν ξέρω αν το διατύπωσα σωστά ( παρέθεσα τον πίνακα για να τον δούμε) , αυτό που έγραψα είναι αυτό που κατάλαβα από την ομιλία ή που μου έδωσαν να καταλάβω. και είναι ότι για το ποσό της έκπτωσης που κάνεις και το οποίο συμπληρώνεται στο πίνακα θα σε καλέσει το "κράτος" να του αποδόσεις το φ.π.α. με λίγα λόγια μας είπαν τέλος για τα ιδιωτικά συμφωνητικά έως ότου βγει κάποιο προεδρικό διάταγμα που να επιτρέπει το ποσό της έκπτωσης

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

τελικα η νομιμη για τις βεβαιωσεις ειναι 1000λ ή οσο η αμοιβη του ΤΕΕ για τον 4014 δηλ:

 

- Για μηχανικούς εμπειρίας 1-10 ετών: 6,75 ημέρες

- Για μηχανικούς εμπειρίας 11-20 ετών: 4,50 ημέρες

- Για μηχανικούς εμπειρίας 21+ ετών: 3,38 ημέρες

 

με αλλα λογια εγω ως νεος μηχανικος θα ζητησω 6,75 ημερομισθια για μια βεβαιωση?

 

 

------------------

 

ΑΕΚΤΖΙΣ μα οι κρατησεις πανε επι της νομιμης. οποτε ποια διαφορα? εκτος αν μιλας για ΦΠΑ και ΦΕΜ.

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.