Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

terry τσεκαρες μεσα τις πληρωμες δυο ετων που λες μεσα απο το συστημα? γιατι πραγματι και εγω που ειδα δικες μου για αδεια του 2010 μεσα απο το συστημα αναφερεται η στηλη με το ποσο καταβολης.Μιλωντας με συναδελφο που ειχε εκτυπωσει καποιες και τις ειχε κρατησει στο αρχειο δεν υπηρχε αυτη η στηλη απο οτι μου ειπε.Μηπως εχει ενημερωθει το συστημα για ολες γενικα παλιες και νεες ?δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Και κοιμάσαι...;;;

(Συγγνώμη για τις δύο μέρες μετά, αλλά σήμερα το διάβασα και ομολογώ ότι έπεσα απ' τα σύγνεφα)

Υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν έκανε κάποιος αυτοψία;

Και για σένα akius έχει δηλωθεί και επίσημα μέσα σε φακελό σου και κοιμάσαι και ήσυχος...;;;

 

κοιτα να δεις απολυτα δεν κοιμασαι ποτε ησυχος....απλα οσο μπορω να προστατευω τον εαυτο μου το κανω......απο το να μην το εβαζα καθολου προτιμοτερο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Στη νομοθεσία πού έχει διευκρινιστεί, σε κάποια εγκύκλιο;...

Akius δες στο παραπάνω και τι άλλο προηγήθηκε...

 

SAGIAST. Αν ο καινουργιος ιδιοκτητης δεν ελεγξει με μηχανικο τι αγοράζει και τι πραγματικα τακτοποιηθηκε με τον 3843 τι να πω.

 

Γιατι με τον 4014 τι θα γινει πιστευεις; Αν αγορασεις διαμερισμα τακτοποιημενο με τον 4014 και σου γινει καταγγελια για εσωτερικες διαρυθμισεις η για κοινοχρηστους χωρους απο που θα βρεις το δικιο σου;

Επισης το 2% επιτρεπομενων αποκλισεων που βαζεις στην βεβαιωση, υπάρχει στον ΓΟΚ; Εδω δεν υπάρχει ουτε καν στον 4014.

Οποτε αν πιστεύεις οτι τώρα που κοιμασαι ήσυχος, εισαι εντάξει, δεν ξέρω, το εύχομαι για όλους μας.

@pavloselef

Στο ''παράδειγμα'' που ανέφερα εννοούσα:

Έκανα μία ρύθμιση 3843 χωρίς αυτοψία, επειδή ήταν προφανές τι επρεπε να δηλωθεί.

Ο ιδιοκτήτης ότι του δωσα υπέγραψε.

Θεωρώ τον εαυτό μου νομικά καλυμμένο επειδή για το 3843 δεν απαιτείται αυτοψία. (Αλήθεια αυτό που το γράφει; δε μου πε κανένας)

Δυστυχώς ο χώρος που ρύθμισα, τα μ2 που δήλωσα ότι έκλεισαν, δεν εκλεισαν όλα. Αλλά εγώ δε θα το μάθω ποτέ.

Κοιμάμαι και εγώ και ο ιδιοκτήτης ήσυχος.

Χρόνια αργότερα ο ιδιοκτήτης αποφασίζει να το πουλήσει.

Ένας άλλος μηχανικός όμως του λέει ότι δε μπορεί να του δώσει βεβαίωση: τα μ2 που δηλώθηκαν και το σχέδιο στο φάκελο δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα!

Ο ιδιοκτήτης με τρέχει στα δικαστήρια ότι εξαιτίας μου και λόγω παράλειψής μου δε μπορεί να πουλήσει στο σπίτι.

ερ1) Ποιος φταίει πραγματικά που ο ιδιοκτήτης έχει πρόβλημα;

ερ2) Ποιος φταίει νομικά, δηλ. τι θα αποφασίσει ένας δικαστής (έχοντας στα χέρια του ότι επίσημο χαρτί καταφέρω να του πάω);

 

Για το 4014, ρωτάς για τον ιδιοκτήτη ή το μηχανικό;

 

Για αποκλίσεις στο ΓΟΚ κάτι δεν αναφέρεται, γιατί σίγουρα κάτι κάπου έχω διαβάσει; Θα το ψάξω.

Ωστόσο δηλώνεις ότι το σπίτι κατασκευάστηκε σύμφωνα με την Ο.Α, ε έχει και κάποια απόκλιση από κατασκευαστικό σφάλμα

η οποία όμως θεωρείται αποδεκτή (αποδεκτή από ποιον; θα μου πεις).

Σίγουρα με τον 4014 μπορεί να βρεθείς εκτεθειμένος, αλλά λόγω των τρυπών του συστήματος που θα πέσεις μέσα,

όχι επειδή δηλώνεις χωρίς να ελέγξεις τι δηλώνεις.

 

κοιτα να δεις απολυτα δεν κοιμασαι ποτε ησυχος....απλα οσο μπορω να προστατευω τον εαυτο μου το κανω......απο το να μην το εβαζα καθολου προτιμοτερο ειναι...

Akius καταρχάς μην θεωρήσεις τα παραπάνω προσωπική επίθεση. Δε σε ξέρω προσωπικά και επαγγελματικά και δε θέλω να σε αδικήσω γράφοντας τις βλακείες μου.

Η πρώτη μου απάντηση ήρθε απλώς, γιατί διαπιστωσα ότι και άλλοι συνάδελφοι και εσύ γράψανε ότι αφού ''δε χρειαζόταν'' αυτοψία ο 3843, δεν έκαναν. Αυτό με ξένισε. Ανέφερα ειδικά την δική σου περίπτωση επειδή έκανες τη συγκεκριμένη δήλωση.

Θεωρώ ότι έχεις κάνει μεγάλο λάθος που έχεις βάλει τη συγκεκριμένη δήλωση στον ιδιοκτήτη. Αν το κανες για να καλυφθείς, πιστεύω ότι πέτυχες το ακριβώς αντίθετο. Φαντάσου τον εαυτό σου (πραγματικά στο απεύχομαι) στην παραπάνω περίπτωση. Αν δεν το χες βάλει θα μπορούσες να προφασιστείς ότι ο ιδιοκτήτης σε άσχετο χρόνο το ξαναγκρέμισε και το ξανάφτιαξε, ενώ τότε και ο ιδιοκτήτης είχε δηλώσει υπεύθυνα ότι τα χε κλείσει. Αν το χεις βάλει όμως ο ιδιοκτήτης θα προφασιστεί: ότι μου πε υπέγραψα, αυτός δεν ήρθε καν να το δει. Αυτό δε νομίζω ότι θα ακουστεί και πολύ θετικό προς το μέρος σου σε μία δίκη...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

o νομος ζηταει ο 3843 μια ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ.... εκει ξεκιναει και εκει τελειωνει η συμμετοχη μου......η Υ.Δ ειναι του ιδιοκτητη και πρεπει ναναι ακριβης....επισης τοτε ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΔΗΛΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ.....επομενως δεν μπορει αν προφασιστει καποιος οτι δνε εγινε σωστα η εργασια μας.....η ΑΜΟΙΒΗ μου ηταν και ειναι για την τεχνικη εκθεση.......γιαυτο λεω οτι κοιμαμαι ησυχος.....δεν μπορω να κατηγορηθω για κατι το οποιο ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΜΟΙΒΗ.....

 

παμε στον 4014.....εδω δεν κοιμαμαι ΚΑΘΟΛΟΥ ησυχος οταν μπλεκω με τον κλασικο ΛΑΜΟΓΙΟ ελληνα.......που θα μου πει αν μην δηλωσουμε το ενα μην δηλωσουμε το αλλο γιατι ο ΝΟΜΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΜΟΙΒΗ για ΑΥΤΟΨΙΑ.........γιατι μπορει να ισχυριστει αργοτερα οτι εγω δεν ηξερα δεν εκανα κτλ και ο μηχανικος δεν εκανε σωστα την αυτοψια......ναι εκει υπαρχει θεμα γιαυτο και ΔΙΑΛΕΓΩ με ποιους θα συνεργαστω......

 

 

υγ δεν θεωρω οτι λεγεται απο συναδελφους οτι μπορει να ειναι προσωπικες επιθεσεις....η καθε αποψη δεκτη και σεβαστη και υλικο για κριτικη σκεψη

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται την περιοχή, την ΔΟΥ, τα συνολικά σου περουσιακά στοιχεία, τα δηλωθέντα σου εισοδήματα... ο έλεγχος που λές δειγματοληπτικός δεν είναι και τόσο δειγματοληπτικός όσο λένε... οπότε οι περισσότεροι απο μάς εδώ μέσα να μήν ανησυχούμε...

 

 

terry τρομοκρατείς τον κόσμο... αυτό δεν γίνεται να στο πούν γιατί του βάζεις τον 3919 μία κόπια στο ντοσιέ του και του λές να πάει να το διαβάσει και να ξανάρθει... και αν ξανάρθει υπάρχει και η δικαστική οδός που είναι τυφλή, βλέπει ΜΟΝΟ ότι λέει ο Νόμος, τίποτε συνομοσιακό παραπάνω ή λιγότερο, οπότε προσωπικά προτείνω στο forum να μήν ανησυχεί τόσο πολύ για αυτό το θέμα.

 

Πολύ σωστή η απάντηση σου. Απο την στιγμή που ο 3919 το λεει ξεκαθαρα περι νομιμων αμοιβων

Link to comment
Share on other sites

Ο 3919 είναι αυτός που λέει ότι η σύμβαση κατατίθεται στο ΤΕΕ και εγκρίνεται από αυτό.

Η μη έγκριση του από το ΤΕΕ σημαίνει πως αυτό σε περνάει πειθαρχικό με αποτέλεσμα (τουλάχιστον στην αρχή εφαρμογής του νόμου) την απώλεια της άδειας.

Άρα την εργασία που έχουμε αναλάβει δεν θα μπορούμε να την εκτελέσουμε αφού δεν θα έχουμε άδεια.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα ακόμα.

Βέβαια της εφορίας δεν της πέφτει λόγος αλλά δεν θα φτάσει ποτέ το θέμα στην εφορία αφου δεν θα έχουμε κάνει την εργασία και άρα δεν θα έχουμε κόψει ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά λέει για μελέτη. Δλδ για τις δηλώσεις μεταβίβασης δε θέλει συμφωνητικό, παρά μόνο ΑΠΥ, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι. Αλλά ακούγονται διάφορα. Ότι η βεβαίωση είναι εργασία μηχανικού που δεν την εξαιρεί ο 3919. Αλλά πως εξάγεται η νόμιμη αμοιβή; Άγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.