Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

terry, ακριβως ετσι ειναι.γι' αυτο και οταν πληρωνουμε επιβλεψεις εχουμε μονο τσμεδε και χαρτοσημο οχι τεε.πιστευω οτι προς το παρον για το ν.4014 δεν πληρωνουμε τεε αλλα αυτο θα γινει στο μελλον και θα πληρωνεται στο ιδιο το τεε.

 

Στις επιβλεψεις δεν πληρωνεις ΤΕΕ??????

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γνωρίζετε;;;

 

http://www.amoives.gr/

 

Εγώ γιατί μπήκα πρώτη φορά σήμερα;;; Πολύ καλό και πληροφοριακό...

Το ανακάλυψα ψιλοπρόσφατα από ποστ συναδέλφου σε άλλο τόπικ. Πολύ καλό και πολύ χρήσιμο το προγραμματάκι για τον υπολογισμό των αμοιβών του 4014. Το χρησιμοποιώ για να δείχνω στους πελάτες πόσο βγαίνει η νόμιμη αμοιβή και να μη νομίζουν ότι βγάζω τα (υψηλά) ποσά από το μυαλό μου!
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Επισης το ΤΕΕ καθε χρονο στελνει λιστα με τις αμοιβες, ημερομηνιες καταθεσης και κρατησεις υπερ ΤΕΕ.

 

 

Ήθελα να ρωτήσω για αυτή τη λίστα γιατί είναι ο τρόπος να περνάς στα έξοδά σου τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ. Πότε βγαίνει και πώς τη λαμβάνεις; Πρέπει να γίνει κάποια αίτηση και πού;

Link to comment
Share on other sites

Στο σημερινο σεμιναριο του ΤΕΕ ΤΚΜ ανεφεραν οι εισηγητες οτι γινεται προσπαθεια απο μερους ΤΕΕ ωστε να βγει συγκεκριμενος κωδικος στην ΕΤΕ για να πληρωνονται οι κρατησεις επι της νομιμης αυτουσιες χωρις να απαιτειται η καταθεση της αμοιβης ολοκληρης στην τραπεζα....

Ακομα ομως δεν εχουμε καποια τελικα αποτελεσματα...

Link to comment
Share on other sites

...

Και ποια ευθυνη εχεις για τον Ν3843???

Πες μου σε ποσες περιπτωσεις εκανες αυτοψια.. μετα τα ξαναλεμε,,,,

(Μονο εγω εκανα σε 3-4 περιπτωσεις που ετυχαν και τους εστειλα ολους .... τελικα δεν εκανα ουτε μια τακτοποιηση)

 

...

3843 στην δηλωση ιδιοκτητη εβαζα παντου ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟΨΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ !!!

να κοιμαμαι ησυχος

 

Και κοιμάσαι...;;;

(Συγγνώμη για τις δύο μέρες μετά, αλλά σήμερα το διάβασα και ομολογώ ότι έπεσα απ' τα σύγνεφα)

Υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν έκανε κάποιος αυτοψία;

Και για σένα akius έχει δηλωθεί και επίσημα μέσα σε φακελό σου και κοιμάσαι και ήσυχος...;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδιά ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Πόσους φακελους πρέπει να καταθέσουμε?Για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία διαφορετικός φάκελος και διαφορετική αμοιβή ή εξετάζουμε ολόκληρο το κτίριο σε ενα φάκελο?

 

Αν π.χ. πυλωτη και 2 οροφοδιαμερίσματα διαφορετικών ιδιοκτητών πάμε με 2 χωριστούς φακέλους?Αν 5όροφη με τον πελάτη μας να έχει 3 διαμερίσματα του 5ου ορόφου που στο καθένα υπάρχει μια αυθαιρεσία πάλι ενας φάκελος ή τρείς? Πως κάνεις το διάγραμμα κάλυψης σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στο ΤΕΕ στο ΤΚΜ ρώτησα για συμφωνητικά και πετούσαν αετό.

Δε ξέρανε τίποτα και τίποτα και τίποτα.

ΕΕπίσης απαλλαγή ή ΑΤΥΠΗ ΔΩΡΕΑγια συγγενικό πρόσωπο παίρνεις μόνο για τη νόμιμη αμοιβή γιατί ακόμα δε ξέρουν τι γίνεται με συμφωνηθείσα κι αν για την απαλλαγή είναι λογικό αφού στον εααυτό σου δε συμφωνείς τίποτα στο συγγενικό πρόσωπο ΑΤΥΠΗ ΔΩΡΕΑ μπορείς να κάνεις μόνο τη νόμιμη. Δεν έχουν ενημέρωση ακόμα για κάτι άλλο.

Το ερίπε η κ. Κοκκαλίδου Νομικά Θέματα ΤΕΕ/ΤΚΜ.

Εύκολα όμως παίνρεις είτε απαλλαγή είτε κάτι άλλο.

Μάλιστα το σύστημα δέχεται και μηδενική συμφωνηθείσα αφού όταν βάζεις τη νόμιμη και πληρώνεσαι τη νόμιμη και το αφήσεις κενό τότε προχωράει κανονικά το σύστημα.

Γενικά πάντως η ημερίδα σημερα στο ΤΕΕ Θεσ/νικης ήτανε φιάσκο πέρα από την ενημέρωση του κ. Στυλιανίδη για το Δελτίο Δομικής Τρωτότητας, ο οποίος καθηγητής έκανε ωραία παρουσίαση ακόμα και των ευθυνών και τι πρέπει να προσέξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία ...λετε το ποσο κρατησης ΤΕΕ 2,048% (δηλαδή 2% και επιπλεον 2,4% επι του ποσού της κράτησης) το καταθέτεις στην ΕΤΕ (ας πουμε γιατι δεν βλέπω να βγαίνει ακρη)...ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ λεει συναδερφος το καταθέτει στην εφορία......για ποιό ΥΠΟΛΟΙΠΟ μιλάμε?

και παρακληση..... ας διαβάζουν οι συνάδερφοι εστω 2-3 σελίδες πριν τα πόστ...οκ οχι και τις 38 σελίδες που εχουμε φτάσει αλλα τουλάχιστον 2-3 πίσω.φανταζομε ειναι εκνευριστικό για όλους να συζητάμε για κάποιο θέμα και να έρχετε κάποιος και να ρωτάει αυτο ακριβώς που λεει ο τίτλος του ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Το συμφωνητικό να μας δείξει ο κάθε υπάλληλος στις ΔΟΥ το ΦΕΚ που λέει ότι πρέπει να κατατίθεται και να θεωρείται εκεί και θα το πάω. Εφόσον το ΦΕΚ λέει ότι πάει στο ΤΕΕ και δεν αναφέρει κάτι άλλο τότε το συμφωνητικό μόνο στο ΤΕΕ συνάδελφοι.

Αποψή μου..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην εκανα νεο username γιατι με το παλιο δεν μπορουσα να δω τιποτα!!!!!!!

 

Καλησπερα σε ολους.

Η ερωτηση μου φυσικα αφορα καθαρα τις

αμοιβες που οσο και αν βλεπω στο TEE

ελαχιστες αμοιβες, καταλαβα οτι ΔΕΝ ειναι υποχρετικη

η καταθεση ελαχιστης αμοιβης, ενω ο νομος 3919/11 λεει

ξεκαθαρα οτι ζηταμε ελεθερα οτι θελουμε φτανει

να μην θιγεται ο κοσμος των μηχανικων οσον

αφορα τις ελαχιστες αμοιβες κτλπ

Σε γενικες γραμμες...

Ειναι ετσι;

 

 

Εχω διεκπαιρεωσει καμμια 50αρια υποθεσεις 3843/10 και

εκανα τρελλες εκπτωσεις στην αμοιβη μου,

επειδη ας πουμε οτι "μπορουσα"...

(ειχα πιστωτικο ΦΠΑ, φορο εισοδηματος κατω απο

το αφορολογητο κτλπ)

Οπως καταλαβαινετε οι καιροι αυτοι τελειωσαν.

Για μενα εκπτωσεις δεν παιζουν πολυ αφου εχω

φαει και εγω την σφαλιαρα της κρισης και

βγαζω πολυ δυσκολα τα ευρωπουλακια

 

Εχω τρεις υποθεσεις 4014/11:

1.

Κατοικια 200m2 με προστιμο 13000e

2.

Bιομηχανικος χωρος 1000m2 με προστιμο 44000e

3.

Βιομηχανικος χωρος 4000m2 με προστιμο 220000e

 

 

Καποιοι συναδελφοι αναφερθηκαν στο www.amoives.gr

 

 

Εγω αν δηλωσω ΜΟΝΟ συλλογη στοιχειων και αυτοψια

μου βγαζει γυρω στο χιλιαρικο για την καθε περιπτωση.

Επειδη λεφτα ΔΕΝ παιζουν γενικα και οι πελατες

ΦΕΥΓΟΥΝ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΗΜΕΝΟΙ, να ζητησω 3000e

(που και παλι βλεπω να μου λενε για εκπτωση) και

για τις τρεις υποθεσεις (με ολα νομιμα) σαν δικη μου

αμοιβη ως Αρχιτεκτονας και με γραπτη συμφωνια οτι

extra παραπανω (Στατικα, ΗΜ, τοπογραφικα) θα χρεωθει

ο πελατης στη συνεχεια της διαδικασιας;

 

Ειναι οκ η θα πλεξω με κανα ΤΕΕ η οτι αλλο ξεφυτρωσει

απο κει που δεν το περιμενω;

 

Ευχαριστω.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.