Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Και κοιμάσαι...;;;

(Συγγνώμη για τις δύο μέρες μετά, αλλά σήμερα το διάβασα και ομολογώ ότι έπεσα απ' τα σύγνεφα)

Υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν έκανε κάποιος αυτοψία;

Και για σένα akius έχει δηλωθεί και επίσημα μέσα σε φακελό σου και κοιμάσαι και ήσυχος...;;;

δεν υπάρχει πρόβλημα

διευκρινιζεται και από τη νομοθεσία και από το ΤΕΕ

---

τώρα το τι θεωρεί ο καθένας ότι πρέπει να κάνει

είναι άλλη περίπτωση και ειναι καθαρό θέμα ηθικής και παιδείας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Εγω ξερω ενα και ενα κανει δυο..

1. Κρινω την κατασταση με οτι στοιχεια εχω (σχεδια, αυτοψια κτλ)

2. Βλεπω τι χρονος και τι ογκος δουλειας απαιτειται απο μενα

3. Βλεπω κοστος μου (βενζινες, αμοιβη βοηθου, λειτουργικα εξοδα κτλ )

4. Λεω την αμοιβη μου...

 

Τελος..

 

Από την τελευταία φορά που επισκέφτηκα το φόρουμ γιατί έτρεχα αρκετά όντως γράφτηκαν σελίδες επί σελίδων για τις αμοιβές... Εν ολίγοις συμφωνώ με τον Terry, λογικώς σκεπτόμενα αυτό έκανα και εγώ πριν διαβάσω τα post των τελευταίων ημερών. Αυτοψία - τι υπάρχει - τι χρειάζεται - διάφορα έξοδα - τέλος βγαίνει η αμοιβή. Τώρα εάν αυτή είναι πιο πάνω ή πιο κάτω από την νόμιμη δεν το κοιτάω καθόλου εκτός του πρακτικού θέματος (πώς δηλώνονται, με ποιες κρατήσεις κλπ) που ούτως ή άλλως καμία επίσημη ενημέρωση, οπότε περιμένουμε.

 

Αλλά σίγουρα μπορώ να πω ότι εγώ τουλάχιστον δεν έχω καμία κάτω από 1000Ευρώ, γιατί δεν βγαίνει όπως και να το δεις, άσε που τα εκτός σχεδίου που έχω εγώ κατά κύριο λόγο πάνε όλα με νέα σχέδια. Τώρα βέβαια διαφέρει η αμοιβή για μία αποθήκη και ένα γραφείο, όλα 50τ.μ., ένα κουτί, σε γήπεδο μη άρτιο μη οικοδομήσιμο από μία κατοικία επίσης σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο γήπεδο που είναι 200τ.μ και έχει ότι μπορείς να φανταστείς. Η πρώτη περίπτωση σίγουρα για μένα δεν πάει στα 1920 με ΦΠΑ, το θεωρώ υπερβολικό ποσό η δεύτερη δε, θα πάει και πιο πάνω. Τώρα εάν κάποιος δεν θέλει, τι να κάνω ας μη με πάρει. Είχα κάποιον που έφερε από Αθήνα γιατί ήταν 300Ευρώ φθηνότερος, κανένα θέμα, ας πάει στον συνάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

ειδατε που μας οδηγεί η προθυμία να κάνουμε εκπτώσεις σε απιστευτες περιπτώσεις.ο πελάτης του συναδέρφου δειχνει πραγματικά παντελή έλλειψη στοιχειώδους σεβασμού στη δουλεια έστω ενός "υπάλληλου του' αν και θα προτιμούσα τον όρο 'συνεργάτη'.φιλε μου οπως εστρωσες θα κοιμηθείς τωρα.αν του εκανες για τους ΗΧ 50% τωρα ετοιμάσου να του το κανεις τζάμπα και θα με θυμιθείς.οχι 3000 ουτε 300 ευρω δεν θα πάρεις.και να δω πως θα καθαρίσεις με την εφορία του χρόνου.

να θυμίσω.αυτοτελή φορολόγηση εισοδημάτων απο ελ. επαγγέλματα με 20 εως 30% χωρις αφορολόγητο φυσικά και χωρίς να εκπιπτουν οι εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ (που ισως αυξηθούν).βαλε και τελος επιτηδευματος 500ευρω.....μια χαρα σε κοβω......βεβαια για εμενα η ευθυνη ειναι απόλυτα δική σου απο τη στιγμή που λες οτι έκανες 'τρελλες' εκπτώσεις για τους ΗΧ.δηλαδη με τι ποσο επαιζες?μονο το φπα επαιρνες η εδινες και χαρτζιλίκι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

xlepoura τις εκπτωσεις τις εκανα στους ΗΧ οπως ανεφερα. χαρτζιλικι; δεν ξερω τι εννοεις. απλα συμπληρωνα την αμοιβη μου με δικα μου λεφτα για την ΕΤΕ και μετα τα επαιρνα οταν πιστωνοντουσαν.

απλα πχ να σου αναφερω οτι στην περιπτωση του πελατη που εδωσε 60000 σε προστιμα και μου εφαγε 50% απο την αμοιβη μου για τα 2500 που του εκοψα πηρα δανειο απο την Πειραιως για 15 μερες για να συμπληρωσω και να καταθεσω στην ΕΤΕ.

 

Μα Τον Χριστό με τον συγκεκριμενο κατω απο 3000 δεν θα πεσω.

 

Γιατι απο οτι καταλαβα εχει φραγκα αλλα νομιζει οτι εμεις δεν αξιζουμε τιποτα.

 

Επειδη με τα αυθαιρετα ουσιαστικα δεσμευομαι με μια καραμπινατη παρανομια για παντα και για οτι συμβει, 300 ευρω ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ

 

Αντε απο τα 3000 να κατεβω στα 2500.

Ας παει σε αλλο μαμακα

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

συνάδερφε πραγματικα πέφτω απο τα συννεφα με αυτα που ακούω.εχω μείνει πραγματικά αφωνος.δανειο απο τράπεζα ? :shock:

η εγω ειμαι εκτός τόπου και χρόνου ή δεν μιλάμε απλά για κρίση...μιλάμε για ισοπέδωση,απολυτη παρακμή.........εγω θα ελεγα παντως στον πελάτη σου οτι η ΣΚΛΑΒΙΑ εχει απογορευτεί δια Νόμου και ότι αν επιμείνει θα τον πας στο Δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

xlepoura στην Ελλαδα ζεις

 

Ακου και αυτο: στην αρχη μου ειπε οτι να του νομιμοποιουσα 4000 βιομηχανικο χωρο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΤΙΡΙΟ!!!!

 

Ευτυχως καταλαβε οτι εγω θα επρεπε να μεταναστευσω σε αλλη χωρα μετα απο αυτο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συνάδελφε σημαίνει και μια αμοιβή ανα αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία?

 

Μηπως ξερει κανεις να το απαντησει αυτο? Νομιζω πολλοι θα το συναντησουν και ειναι σημαντικο να ξεκαθαριστει.

Link to comment
Share on other sites

3843 στην δηλωση ιδιοκτητη εβαζα παντου ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟΨΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ !!!

να κοιμαμαι ησυχος

Υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν έκανε κάποιος αυτοψία;

Και για σένα akius έχει δηλωθεί και επίσημα μέσα σε φακελό σου και κοιμάσαι και ήσυχος...;;;

δεν υπάρχει πρόβλημα

διευκρινιζεται και από τη νομοθεσία και από το ΤΕΕ

---

τώρα το τι θεωρεί ο καθένας ότι πρέπει να κάνει

είναι άλλη περίπτωση και ειναι καθαρό θέμα ηθικής και παιδείας

Στη νομοθεσία πού έχει διευκρινιστεί, σε κάποια εγκύκλιο; Γιατί στο νόμο λέει τι να γράψεις και τι να μην κάνεις (αποτύπωση υπάρχουσας κατάστασης),

δε λέει να μην πας! Και πόσο σε καλύπτει μία οδηγία, όταν έχεις υπογράψει ότι τόσα μ2 Η/Χ έχουν αλλάξει χρήση, ΟΧΙ υπάρχουν στο σχέδιο. Το ότι υπάρχουν στο σχέδιο το βεβαιώνει και η γιαγιά μου, δε χρειάζεται μηχανικός.

Και στην τρελή? περίπτωση που μου έτυχε Η/Χ 4,0 * 4,0 να μην κλείσει όλος αλλα να κρατήσουν ένα μπαλκονάκι 1,0 μ και κάποιος που δεν πήγε τα έκανε μαντάρα και σε 10 χρόνια ο άνθρωπος πάει να το πουλήσει και ο νέος μηχανικός του λέει την πάτησες, ο άνθρωπος δε θα τρέχει τη μηχανικάρα του στα δικαστήρια με το δίκιο του. Τι θα τον προστατέψει; Ο δικαστής θα ερμηνεύσει το νόμο όπως θέλει. Θα γνωμοδοτήσει το ΤΕΕ υπέρ του μηχανικού πιστεύεις; Εγώ πάντως θα επιδίκαζα την αντικειμενική αξία του σπιτιού!

 

Το θέμα της παιδείας είναι άλλο και έχεις δίκιο. Και γι αυτό μου κακοφάνηκε που το διάβασα και στο thread για τις αμοιβές και αν τις αξίζουμε και αν μας περιπαίζουνε και αν...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Προσεξα οτι στο εντυπο του τεε με τον κωδικο πληρωμης , υπαρχει μια ακομα στηλη που λεει "ποσο καταβολης".(δεν θυμαμαι να υπηρχε απο την αρχη).Δηλαδη υπαρχει η στηλη με το ποσο της αμοιβης , η στηλη με το ποσο φπα , η στηλη με το συνολο και η τελος η νεα στηλη με το ποσο καταβολης.Τελικα μηπως εκει θα βαζουμε την συμφωνειθησα αμοιβη θα κατατειθεται στην ετε το ποσο με τον κωδικο πληρωμης που θα εχουμε , απο το οποιο το τεε θα παρακρατει το 2% επι της νομιμης ?(πχ νομιμη αμοιβη 2000, ποσο καταβολης 1500-συμφωνειθησα αμοιβη , και παρακρατηση τεε 2000*2% =40 οποτε στα χερια μας θα παρουμε 1460?)οποτε ετσι δεν θα εχουμε και προβλημα μεταξυ ποσου καταθεσης και ποσου στην απυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.