Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Ο 3919 είναι αυτός που λέει ότι η σύμβαση κατατίθεται στο ΤΕΕ και εγκρίνεται από αυτό.

Η μη έγκριση του από το ΤΕΕ σημαίνει πως αυτό σε περνάει πειθαρχικό με αποτέλεσμα (τουλάχιστον στην αρχή εφαρμογής του νόμου) την απώλεια της άδειας.

Άρα την εργασία που έχουμε αναλάβει δεν θα μπορούμε να την εκτελέσουμε αφού δεν θα έχουμε άδεια.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα ακόμα.

Βέβαια της εφορίας δεν της πέφτει λόγος αλλά δεν θα φτάσει ποτέ το θέμα στην εφορία αφου δεν θα έχουμε κάνει την εργασία και άρα δεν θα έχουμε κόψει ΑΠΥ.

 

 

O N3919 δεν λεει οτι το ιδιωτικο συμφωνητικο το εγκρινει το ΤΕΕ..

Λεει οτι το ιδιωτικο συμφωνητικο υποβαλλεται στο ΤΕΕ..

ΜΕΓΑΛΗ διαφορα το πρωτο απο το δευτερο....

Link to comment
Share on other sites

Περιφερειακο ΤΕΕ μου απαντησε σημερα οτι δεχεται (απο σημερα) ιδιωτικα συμφωνητικα συμφωνειθησας αμοιβης διαφορετικης απο τη νομιμη. Καταθετεις το συμφωνητικο και παιρνεις αριθμο πρωτοκολλου.

 

Στο τελος του ετους θα στειλει συγκεντρωτικη κατασταση των συμφωνητικων για διασταυρωση με ΔΟΥ (των ΑΠΥ).

 

Για τις κρατησεις υπερ ΤΕΕ δεν ειχε απαντηση, μου ειπε να περιμενω

Edited by stahlex
Link to comment
Share on other sites

O N3919 δεν λεει οτι το ιδιωτικο συμφωνητικο το εγκρινει το ΤΕΕ..

Λεει οτι το ιδιωτικο συμφωνητικο υποβαλλεται στο ΤΕΕ..

ΜΕΓΑΛΗ διαφορα το πρωτο απο το δευτερο....

Terry έχεις δίκιο για το λεκτικό. Αλλά παρακολούθησε τον συλλογισμό μου και πές μου αν είναι λάθος.

Κάνω σύμβαση με πελάτη. Νόμιμη αμοιβή 10000€ και συμβατική 8000€

Την καταθέτω στο ΤΕΕ, αυτό μου ζητά διευκρινήσεις, δεν το πείθω και μου επιβάλλει κυρώσεις ή αλλάζω την σύμβαση.

(Μπορώ να την αλλάξω; Μπορώ να ζητήσω από τον πελάτη 10000€; Άρα θα φεσωθώ τα 2000€)

Άρα έχουμε 2 πιθανά σενάρια:

1. Αλλάζω την σύμβαση και κόβω ΑΠΥ 10000€ ενώ θα πάρω 8000€

2. Δεν την αλλάζω και δέχομαι τις κυρώσεις οι οποίες μπορεί να είναι και αφαίρεση αδείας

Με το 2ο σενάριο, δεν θα έχω το δικαίωμα εκπόνησης των μελετών, άρα δεν κάνω την δουλειά.

Είμαι λάθος; (Μακάρι να είμαι λάθος)

Link to comment
Share on other sites

 

Θεωρώ τον εαυτό μου νομικά καλυμμένο επειδή για το 3843 δεν απαιτείται αυτοψία. (Αλήθεια αυτό που το γράφει; δε μου πε κανένας)

 

 

Εγκυκλιος 8 παραγραφος 3

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=qRjhov0N0bQ%3d&tabid=512

 

" Τα αναφερόμενα, στην προβλεπόμενη από το νόμο τεχνική έκθεση μηχανικού,

στοιχεία στηρίζονται στα σχέδια της σχετικής οικοδομικής άδειας. "

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνω σύμβαση με πελάτη. Νόμιμη αμοιβή 10000€ και συμβατική 8000€

Την καταθέτω στο ΤΕΕ, αυτό μου ζητά διευκρινήσεις, δεν το πείθω και μου επιβάλλει κυρώσεις ή αλλάζω την σύμβαση.

 

Ξερεις ποτε θα σου ζητησει διευκρινησεις???

Μετα απο καμια 5ετια..

Και φυσικα το συμφωνητικο δεν αλλαζει...

Δεν εχετε καταλαβει οτι τα ιδ. συμφωνητικα ΑΠΛΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ στο ΤΕΕ..

Δεν τα παμε προς εγκριση....

Σιγα μην καθετε να τσεκαρει καθε ιδ. συμφωνητικο..

Μονο στα Χανια ειναι 1200 ΠΕ και αλλοι τοσοι ΤΕ....

Link to comment
Share on other sites

Το αν ακολοθηθεί η διαδικασία ή όχι είναι ένα θέμα.

Ο συλλογισμός μου όμως δεν είναι λάθος. (κρίμα)

Η διαδικασία λέει πως η μελέτη εκπονείται μετά την κατάθεση του συμφωνητικού και μετά την εκπόνησή της γίνεται γνωστοποίηση στο ΤΕΕ των τελικών μεγεθών, επί των οποίων υπολογίζονται οι εισφορές και τα λοιπά δικαιώματα με βάση την νόμιμη.

Άρα τα στάδια είναι :

1. Κατάθεση σύμβασης. "Εγκριση" από το ΤΕΕ όπως την εννοώ παραπάνω.

2. Εκπόνηση της μελέτης.

3. Γνωστοποίηση των τελικών μεγεθών στο ΤΕΕ.

4. Κατάθεση αμοιβών κλπ εισφορών.

5. ΑΠΥ

Link to comment
Share on other sites

Που τα λεει αυτα?

Θα μας τρελανεις???

Γτ μπλεκουμε τα μπουτια μας??

 

 

Κανεις συμφωνια με τον πελατη.

Συντασεις το ιδ. συμφωνητικο και το καταθετεις στο ΤΕΕ

Κανεις τη δουλεια σου (μπορει να μην ειναι μελετη...)

Πληρωνεσαι.

Κοβεις ΑΠΥ.

Αποδιδεις στο ΤΕΕ οτι του αναλογει.. [Φυσικα αν αλλαξει κατι (πχ τα τμ του σπιτου) υποθετω κανεις μια ενημερωση του συμφωνητικου ως προς τη νομιμη αμοιβη...]

 

 

ΥΓ. Δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ η εγκριση απο το ΤΕΕ..

Εκτιμω οτι τελος του χρονου θα κοιτανε τις λιστες και θα καλουν οποιους αυτοι κρινουν..

Αλλα δεν ειναι κατι που γινεται σε μια μερα..Να πας με τον Προεδρο τα πειτε..

Θα μαζευτουν οσοι ειναι "εκπτωσακηδες", να τεθιει θεμα στη διοικουσα, θα τους καλεσουν, θα μιλησουν, θα α πουνε και καλα κρασια....

Link to comment
Share on other sites

Στον N3919

1.α) Η αμοιβή των μηχανικών, για την μελέτη των έργων που αναφέρονται στο άρθρο 1 παρ. 1 του π.δ. 696/1974 (ΦΕΚ 301 Α΄), καθορίζεται ελεύθερα με έγγραφη συμφωνία των συμβαλλομένων. Οι προβλεπόμενες στο προεδρικό διάταγμα τούτο ως υποχρεωτικώς ελάχιστες αμοιβές παύουν εφεξής να ισχύουν με αυτόν το χαρακτήρα. Τα ανωτέρω ισχύουν αντιστοίχως και ως προς κάθε οριζόμενη από οποιαδήποτε διάταξη νόμου ως υποχρεωτικώς ελάχιστη αμοιβή για εργασίες που αναφέρονται στο άρθρο 59 του ν.δ. της 17.7/16.8.1923, όπως το άρθρο αυτό αντικαθίσταται με την παράγραφο 10 του παρόντος άρθρου.

β) Η Δ.Ε. του Τ.Ε.Ε., όταν περιέρχεται στην αντίληψή του περίπτωση συνομολογήσεως από μηχανικό σύμβασης, της οποίας η αμοιβή φαίνεται ασυνήθιστα χαμηλή, τον καλεί εγγράφως να δικαιολογήσει το ύψος της, ζητώντας τις διευκρινίσεις που κρίνει σκόπιμες. Εφόσον οι εξηγήσεις του ενδιαφερομένου δεν κριθούν ικανοποιητικές, το Δ.Σ. του Τ.Ε.Ε. μπορεί να ασκεί πειθαρχική δίωξη κατά τις κείμενες διατάξεις.

2. Η σχετική σύμβαση, η οποία πρέπει να περιέχει τουλάχιστον τα στοιχεία που ορίζονται στις παραγράφους 1 και 2 του άρθρου 1 του β.δ. της 30/31.5.1956 (ΦΕΚ 134 Α΄), κατατίθεται από τον μηχανικό στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (Τ.Ε.Ε.). Μετά την περαίωση της μελέτης, ο μηχανικός γνωστοποιεί στο Τ.Ε.Ε. τα στοιχεία που προκύπτουν από αυτήν, με βάση τα οποία υπολογίζει και καταβάλλει στο Τ.Ε.Ε τις εισφορές και τα λοιπά δικαιώματα, όπως αυτά προβλέπονται στη νομοθεσία, είτε ως παρακρατούμενα από την αμοιβή του μηχανικού, που επεβάλλετο κατά το άρθρο 2 του β.δ. της 30/31.5.1956 να κατατίθεται στο Τ.Ε.Ε., είτε ως καταβαλλόμενα στο Τ.Ε.Ε. ως δικαιούχο ή προς απόδοση σε τρίτους δικαιούχους. Το Τ.Ε.Ε., μετά από επαλήθευση των στοιχείων και του βάσει αυτών γενόμενου υπολογισμού των εισφορών, τον οποίο οριστικοποιεί, αποδίδει στους νόμιμους δικαιούχους τις καταβαλλόμενες σε αυτό εισφορές και δικαιώματα, πέραν εκείνων που προορίζονται γι’ αυτό.

3. Οι διατάξεις των προηγούμενων παραγράφων ισχύουν αντιστοίχως και ως προς τον επιβλέποντα μηχανικό για τις εργασίες επίβλεψης, καθώς και τον αναλαμβάνοντα τη διοίκηση έργου.

Link to comment
Share on other sites

"β) Η Δ.Ε. του Τ.Ε.Ε., όταν περιέρχεται στην αντίληψή του περίπτωση συνομολογήσεως από μηχανικό σύμβασης, της οποίας η αμοιβή φαίνεται ασυνήθιστα χαμηλή, τον καλεί εγγράφως να δικαιολογήσει το ύψος της, ζητώντας τις διευκρινίσεις που κρίνει σκόπιμες. Εφόσον οι εξηγήσεις του ενδιαφερομένου δεν κριθούν ικανοποιητικές, το Δ.Σ. του Τ.Ε.Ε. μπορεί να ασκεί πειθαρχική δίωξη κατά τις κείμενες διατάξεις."

 

"2. Η σχετική σύμβαση, η οποία πρέπει να περιέχει τουλάχιστον τα στοιχεία που ορίζονται στις παραγράφους 1 και 2 του άρθρου 1 του β.δ. της 30/31.5.1956 (ΦΕΚ 134 Α΄), κατατίθεται από τον μηχανικό στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (Τ.Ε.Ε.). Μετά την περαίωση της μελέτης, ο μηχανικός γνωστοποιεί στο Τ.Ε.Ε. τα στοιχεία που προκύπτουν από αυτήν, με βάση τα οποία υπολογίζει και καταβάλλει στο Τ.Ε.Ε τις εισφορές και τα λοιπά δικαιώματα, όπως αυτά προβλέπονται στη νομοθεσία, είτε ως παρακρατούμενα από την αμοιβή του μηχανικού, που επεβάλλετο κατά το άρθρο 2 του β.δ. της 30/31.5.1956 να κατατίθεται στο Τ.Ε.Ε., είτε ως καταβαλλόμενα στο Τ.Ε.Ε. ως δικαιούχο ή προς απόδοση σε τρίτους δικαιούχους. Το Τ.Ε.Ε., μετά από επαλήθευση των στοιχείων και του βάσει αυτών γενόμενου υπολογισμού των εισφορών, τον οποίο οριστικοποιεί, αποδίδει στους νόμιμους δικαιούχους τις καταβαλλόμενες σε αυτό εισφορές και δικαιώματα, πέραν εκείνων που προορίζονται γι’ αυτό."

 

 

 

 

Το ιδιο δεν διαβαζουμε???

Λεει πουθενα για εγκριση??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.