Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

να ρωτησω κατι ρε παιδια, ισως λιγο χαζο,αλλά εχω χαώσει.. Σε αυθαιρετα που πλεον μπηκαν στο σχεδιο και πρεπει να βγαλει οικ.αδεια μεσα σε 3 χρόνια, τις εργασιες αποτυπωσης και στατικής επάρκειας θα τις υπολογισω και για τον ν.4014 και μετα που θα βγάλει άδεια με τον ν.3919? Γιατί ετσι βγαινουν 5000 μονο οι αμοιβες. και μιλαμε για 40τμ σπιτι και 10τ.μ. αποθηκη. χτισμενο με τουβλα! Θα σηκώσει μοϊκάνα ο πελάτης! Θα τον ψάχνω κι αυτον!... περιμενει να του πω αμοιβη και δεν ξερω τι να του πω...

Link to comment
Share on other sites

τελικα η νομιμη για τις βεβαιωσεις ειναι 1000λ ή οσο η αμοιβη του ΤΕΕ για τον 4014 δηλ:

 

- Για μηχανικούς εμπειρίας 1-10 ετών: 6,75 ημέρες

- Για μηχανικούς εμπειρίας 11-20 ετών: 4,50 ημέρες

- Για μηχανικούς εμπειρίας 21+ ετών: 3,38 ημέρες

 

με αλλα λογια εγω ως νεος μηχανικος θα ζητησω 6,75 ημερομισθια για μια βεβαιωση?

Τα 1000λ είναι 232,53 ευρώ. Ο 4014 θέλει 6,75*1000λ=1569,58 ευρώ.

 

ΑΕΚΤΖΙΣ μα οι κρατησεις πανε επι της νομιμης. οποτε ποια διαφορα? εκτος αν μιλας για ΦΠΑ και ΦΕΜ.

Αν εννοούνε ΦΠΑ και ΦΕΜ ζήτω που καήκαμε!
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά άρχισε να με πιάνει ίλιγγος όποτε μπαίνω και διαβάζω τα θέματα περί αμοιβών... Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να απέχω, μέχρι να ξεκαθαρίσει (αν ξεκαθαρίσει ποτέ) το θέμα από επίσημη αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να θέσω τον εξής προβληματισμό:

 

Έστω οτι έχουμε ρύθμιση αυθαιρεσιών σε Ξενοδοχείο.Τότε απαιτούνται πέρα απο την Α & Β φάση αποτύπωση αρχιτεκτονικών,αποτύπωση στατικών,μελέτη μηχανολόγου και εξαρτημένο τοπογραφικό αν είναι εκτός σχεδίου σωστά?

 

Τώρα αν δεν κάνω λάθος απ τη στιγμή που στις αμοιβές του ΤΕΕ οι αποτυπώσεις πανε βάσει προυπολογισμού έργου, τότε με 100% πάνε τα αρχιτεκτονικά και με 30% τα στατικά.Σωστά?

 

Είναι όμως δυνατόν οι αμοιβές για τα στατικά που είναι όντως πάρα πολύ δύσκολα και έχουν τεράστια ευθύνη να έχουν μια θεωρητική αμοιβή γύρω στα 1000 Ευρώ?Ποιός θα αναλάβει τέτοια ευθύνη με αυτό το ποσό?

 

Σε μια περίπτωση που έχω βγαίνουν:

 

-Α& Β Φάση 2000 Ευρώ

-Αποτύπωση Αρχιτεκτονικών 2500

-Αποτύπωση Στατικών 750

-Μηχανολόγος ?

-ΚΕΝΑΚ έχει?

 

Να πω απλά οτι πρόκειται για μεταλλική κατασκευή και οι επεκτάσεις/αυθαιρεσίες απο οπλ.σκυρόδεμα....+ σοφίτα απο ξυλοκατασκευή και τσιμεντοσανίδα...τώρα τι μελέτη υφισταμένου θα κάνεις (που ετσι κι αλλιώς δεν έχω δικαίωμα ούτε ξερω να κάνω).....απλά θα την αναθέσω τη στ. μελέτη σε κάποιον Π.Μ και μου φαίνεται ξεφτίλα η αμοιβή..τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι για βεβαιωσεις αυτη η αμοιβη..

Ειναι για την τακτοποιηση αυθαιρετων...

 

για την βεβαιωση μεσω του συστηματος δεν θες και αριθμο εργου? ετσι υποτιθεται. η αμοιβη μεσω του προγραμματος αμοιβων τεε ειναι 6,75 για νεο μηχανικο.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ρε παιδια, ισως λιγο χαζο,αλλά εχω χαώσει..

 

Ωραία έκφραση αυτή! :mrgreen: Εκφράζει ακριβώς την κατάσταση... Κι εγώ χάωσα... Πολύ καλό conseng...

Link to comment
Share on other sites

σημερινη απαντηση τεε.........ιδιωτικο συμφωνητικο και ΔΕΝ καταθετεις ΤΙΠΟΤΑ σε τραπεζα.....μονο φεμ σε εφορια μαζι εμ το συμφωνητικο.....κρατας ενα για σενα ενα στον πελατη και ενα στο τεε......καποια στιγμη το τεε θα ανακοινωσει πως θα πληρωθουν οι κρατησεις αναδρομικα !!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι γλυτωνουμε και το τρεξιμο οταν θελουμε απαλλαγη για εμας....100+φπα και πολλα τους ειναι.....και για την οικογενεια μας φανταζομαι στον αδερφο μου 100+φπα παλι καλα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.