Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Έχει κάνει κάποιος συνάδελφος αυτό το περιβόητο ιδ. συμφωνητικό??

Θα ήταν πολύ χρήσιμο να ξέραμε πώς το διαμόρφωσε και τι έκανε μετά με αυτό..(το έστειλε με e-mail στο ΤΕΕ,το έδωσε στον λιγιστή του,το κράτησε στο αρχείο του???)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη μελέτη στατικής επάρκειας μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι επιλέγω απο τις αμοιβές του Τ.Ε.Ε. για τον υπολογισμό της. Μίλησα με πολιτικούς μηχανικούς και εκτός του ότι δεν γνωρίζουν πως γίνεται δεν γνωρίζουν τάξη μεγέθους αμοιβής. Μου είπαν ότι αυτό που ίσχυε είναι ότι είναι δύσκολη διαδικασία, απαιτεί πιθανόν "σκάψιμο" για έλεγχο του υπάρχοντος κτιρίου και αμοιβή υψηλή!!!

Edited by elenadouk
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα συμφωνητικό με τους ιδιοκτήτες όλων των δηλώσεων που έχω στείλει μέχρι τώρα (δεν είναι πολλές, μονοψήφιος αριθμός).

Υπόδειγμα αυτού που έκανα έχω ανεβάσει σε άλλο topic με θέμα ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΝΑΘΕΣΗΣ - ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΕΡΓΟΥ Ν.4014.

¨Εδωσα ένα αντίγραφο στον πελάτη μου και κράτησα δύο (το ένα εκ των οποίων θα στείλω μαζί με τα σχέδια κ.λπ. στο ΤΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή επικρατεί μια σύγχυση γενικά και μέσα στο μυαλό μου εννοείται...και συγνώμη για τις ενδεχόμενες επαναλαμβανόμενες απορίες,

1. για την πρώτη φάση που είναι η πληρωμή του παραβόλου πρέπει να καταθέσουμε κάποια αμοιβή ή κάτι? ή τα αφήνουμε για τη 2η φάση?

2. αν πέσουμε στη συχνή περίπτωση όπου τα μισά τακτοποιούνται και τα άλλα μισά νομιμοποιούνται με άδεια, τι κάνουμε όσον αφορά αμοιβές?

για αυτά που τακτοποιούνται πάμε με ημέρες απασχόλησης+ αμοιβή αποτύπωσης + τοπογραφικού και μετά για άδεια νομιμοποίησης ξανά την ίδια αμοιβή αποτύπωσης

για όλα τα τμ?

Link to comment
Share on other sites

"β) Η Δ.Ε. του Τ.Ε.Ε., όταν περιέρχεται στην αντίληψή του περίπτωση συνομολογήσεως από μηχανικό σύμβασης, της οποίας η αμοιβή φαίνεται ασυνήθιστα χαμηλή, τον καλεί εγγράφως να δικαιολογήσει το ύψος της, ζητώντας τις διευκρινίσεις που κρίνει σκόπιμες. Εφόσον οι εξηγήσεις του ενδιαφερομένου δεν κριθούν ικανοποιητικές, το Δ.Σ. του Τ.Ε.Ε. μπορεί να ασκεί πειθαρχική δίωξη κατά τις κείμενες διατάξεις."

 

"2. Η σχετική σύμβαση, η οποία πρέπει να περιέχει τουλάχιστον τα στοιχεία που ορίζονται στις παραγράφους 1 και 2 του άρθρου 1 του β.δ. της 30/31.5.1956 (ΦΕΚ 134 Α΄), κατατίθεται από τον μηχανικό στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (Τ.Ε.Ε.). Μετά την περαίωση της μελέτης, ο μηχανικός γνωστοποιεί στο Τ.Ε.Ε. τα στοιχεία που προκύπτουν από αυτήν, με βάση τα οποία υπολογίζει και καταβάλλει στο Τ.Ε.Ε τις εισφορές και τα λοιπά δικαιώματα, όπως αυτά προβλέπονται στη νομοθεσία, είτε ως παρακρατούμενα από την αμοιβή του μηχανικού, που επεβάλλετο κατά το άρθρο 2 του β.δ. της 30/31.5.1956 να κατατίθεται στο Τ.Ε.Ε., είτε ως καταβαλλόμενα στο Τ.Ε.Ε. ως δικαιούχο ή προς απόδοση σε τρίτους δικαιούχους. Το Τ.Ε.Ε., μετά από επαλήθευση των στοιχείων και του βάσει αυτών γενόμενου υπολογισμού των εισφορών, τον οποίο οριστικοποιεί, αποδίδει στους νόμιμους δικαιούχους τις καταβαλλόμενες σε αυτό εισφορές και δικαιώματα, πέραν εκείνων που προορίζονται γι’ αυτό."

 

 

 

 

Το ιδιο δεν διαβαζουμε???

Λεει πουθενα για εγκριση??

 

Ακριβώς τα ίδια, αλλά εγώ καταλαβαίνω πως για να προχωρήσουμε στην εκπόνηση της μελέτης και στο "γνωστοποιεί στο Τ.Ε.Ε. τα στοιχεία που προκύπτουν από αυτήν, με βάση τα οποία υπολογίζει και καταβάλλει στο Τ.Ε.Ε τις εισφορές και τα λοιπά δικαιώματα" θα πρέπει να έχουμε άδεια (όχι ΟΑ). Δηλαδή θα πρέπει να μην έχουμε δεχθεί κυρώσεις από το ΤΕΕ .

Αυτό δεν είναι έμμεση έγκριση από το ΤΕΕ; Δεν θέλεις να το πεις έγκριση; Πές το θεώρηση.

Πάντως δεν είναι απλή γνωστοποίηση αφού δέχεται έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Απλουστατη γνωστοποιηση ειναι....

Λαθος το εχεις καταλαβει..

Ξερεις ποσο χρονο θελει το ΤΕΕ να εγκρινει την καθε υποθεση με το σκεπτικο το δικο σου??

Εδω για συμπληρωματικη πας που ειναι 2 λεπτα υποθεση και σου λεει, ελα αυριο γτ εχω αλλες δυο και δεν προλαβαινω..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ στηρίζεσαι στο γεγονός πως το ΤΕΕ δεν έχει την δυνατότητα ελέγχου.

Μα θα κάνει ότι κάνει και τώρα.

Θα του πας τη σύμβαση που θα λέει αναλυτικά το κτίριο και τις εργασίες, να μην σου πως θα ζητάει εκτύπωση από το σύστημα αμοιβών, θα ελέγχει αν η αμοιβή είναι μικρότερη της νόμιμης και ή θα σε ρωτά διευκρινήσεις ή θα σου λέει φύγε και ξαναέλα με την γνωστοποίηση μετά την εκπόνηση των μελετών.

Δεν ξέρω, μόνο εγώ το βλέπω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο εσυ το βλεπεις ετσι..

Δλδ η κοπελα στη γραμματεια ή στο πρωτοκολλο θα σου ζητησουν το λογο???

Δεν υπαρχει περιπτωση..

Δες τι γραφει ο νομος..

 

ΔΕ του ΤΕΕ οταν ....."

 

Λες να υποβαλλεις στη ΔΕ???

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τόσο δύσκολο είναι να ελέγχουν δύο νούμερα και αν δεν ταιριάζουν να παραπέμπουν το θέμα στην Δ.Ε.;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.