Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Εγω παιδιά ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Πόσους φακελους πρέπει να καταθέσουμε?Για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία διαφορετικός φάκελος και διαφορετική αμοιβή ή εξετάζουμε ολόκληρο το κτίριο σε ενα φάκελο?

 

Αν π.χ. πυλωτη και 2 οροφοδιαμερίσματα διαφορετικών ιδιοκτητών πάμε με 2 χωριστούς φακέλους?

 

Αν 5όροφη με τον πελάτη μας να έχει 3 διαμερίσματα του 5ου ορόφου που στο καθένα υπάρχει μια αυθαιρεσία πάλι ενας φάκελος ή τρείς? Πως κάνεις το διάγραμμα κάλυψης σε αυτή την περίπτωση?

 

Επίσης κατάστημα-όροφος κατοικία και σοφίτα αυθαίρετη ίδιου ιδιοκτήτη.Θεωρείτούνται ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες οπότε 3 φάκελοι = 3 αμοιβές ή ενας φάκελος για όλο το ακίνητο?

 

Συνάδελφοι αν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό παρακαλώ γιατί νομίζω είναι πολύ πολύ σημαντικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κιόλας, αλλά ιδίως για το 3) με 220.000 € πρόστιμο, ο ιδιοκτήτης ξινίζει εάν του πεις 2000 ή 1000 για αυτήν την περίπτωση?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ο συγκεκριμενος πελατης εσκασε 60000e σε προστιμα για ημιυπαιθριους και

απο τα 5700 που εβγαινε η αμοιβη μου μου εδωσε 2500e και μου

ειπε οτι ετσι ειναι τα πραγματα και θα πηγαινε σε αλλο.

 

 

καλο ε;

 

και ομως τα ηθελα τα 2500e και επειδη μπορουσα το εκανα γαργαρα.

 

 

ηταν ομως η τελευταια εκπτωση που εκανα, δεν αντεχω αλλο

Edited by skifx71
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ακόμα φορά.....πόσους φακέλους καταθέτουμε?Όπως στους Η/Χ για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία ή εναν φάκελο για όλο το κτίριο?Σε περίπτωση ύπαρξης 5όροφης οικοδομής με οριζόντιες ιδιοκτησίες που ανήκουν σε εναν μοναδικό ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ο συγκεκριμενος πελατης εσκασε 60000e σε προστιμα για ημιυπαιθριους και

απο τα 5700 που εβγαινε η αμοιβη μου μου εδωσε 2500e και μου

ειπε οτι ετσι ειναι τα πραγματα και θα πηγαινε σε αλλο.

 

 

καλο ε;

 

και ομως τα ηθελα τα 2500e και επειδη μπορουσα το εκανα γαργαρα.

 

 

ηταν ομως η τελευταια εκπτωση που εκανα, δεν αντεχω αλλο

 

Τι να πω... ενώ πληρώνει 60.000+220.000=280.000€ το κράτος, δε σέβεται καθόλου τον μηχανικό!

 

 

Συνάδελφοι μια ακόμα φορά.....πόσους φακέλους καταθέτουμε?Όπως στους Η/Χ για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία ή εναν φάκελο για όλο το κτίριο?Σε περίπτωση ύπαρξης 5όροφης οικοδομής με οριζόντιες ιδιοκτησίες που ανήκουν σε εναν μοναδικό ιδιοκτήτη?

 

Εγώ θα σου πω ότι κοιτάς τον ιδιοκτήτη. Εάν έχει 3 διαμερίσματα σε 1 όροφο, τότε κάνεις 1 αίτηση. ΡΩΤΑ όμως και στο ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ θέμα (εδώ είναι οι αμοιβές).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ακόμα φορά.....πόσους φακέλους καταθέτουμε?Όπως στους Η/Χ για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία ή εναν φάκελο για όλο το κτίριο?Σε περίπτωση ύπαρξης 5όροφης οικοδομής με οριζόντιες ιδιοκτησίες που ανήκουν σε εναν μοναδικό ιδιοκτήτη?

 

Απάντηση Ε5:

 

Για την υπαγωγή αυθαιρέτων κατασκευών στη ρύθμιση του ν. 4014/11 απαιτείται μία αίτηση ανά αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία και παράβολο που αντιστοιχεί στο σύνολο της επιφάνειας των αυθαιρέτων κατασκευών, σύμφωνα με την παρ. 2γ, του άρθρου 24, του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση Ε5:

 

Για την υπαγωγή αυθαιρέτων κατασκευών στη ρύθμιση του ν. 4014/11 απαιτείται μία αίτηση ανά αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία και παράβολο που αντιστοιχεί στο σύνολο της επιφάνειας των αυθαιρέτων κατασκευών, σύμφωνα με την παρ. 2γ, του άρθρου 24, του νόμου.

 

Αυτό συνάδελφε σημαίνει και μια αμοιβή ανα αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία?Αν υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή λεβητοστασίου στον ακάλυπτο ποιός τη χρεώνεται?............

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συνάδελφε σημαίνει και μια αμοιβή ανα αυτοτελή λειτουργικά ιδιοκτησία?Αν υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή λεβητοστασίου στον ακάλυπτο ποιός τη χρεώνεται?............

 

Δεν προκύπτει από κάπου ότι πρέπει να τη χρεωθεί κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει από κάπου ότι πρέπει να τη χρεωθεί κάποιος.

 

Ισως ο χρήστης της. Αυτός που την χρησιμοποιεί.... Αν μπλέκεις όμως στο ιδιοκτησιακό είναι θέμα των αρμόδιων δικαστηρίων..Αυτά για κατασκευές σε κοινόχρηστους....

Link to comment
Share on other sites

Ισως ο χρήστης της. Αυτός που την χρησιμοποιεί.... Αν μπλέκεις όμως στο ιδιοκτησιακό είναι θέμα των αρμόδιων δικαστηρίων..Αυτά για κατασκευές σε κοινόχρηστους....

 

συμφωνούμε,αλλά αν έχουμε εναν ιδιοκτήτη και αυτό το λεβητοστάσιο θερμαίνει και τους τρείς ορόφους, τότε σε ποιό φύλλο καταγραφής δηλώνεται και σε ποιό φάκελο αν θεωρήσουμε οτι πρέπει να γίνουν 3 χωριστές αιτήσεις.

 

Να πω καλύτερα την περίπτωσή μου:

 

Ενας και μοναδικός ιδιοκτήτης σε οικόπεδο 304 τ.μ. με 08 Σ.Δ.,60% κάλυψη,8 μ Ηmax (σύμφωνα με Ο.Α. έχουμε εξάντληση Σ.Δ. και 126 τ.μ. κάλυψη<182 τ.μ.) με οικοδομή που έχει

 

- ισόγειο κατάστημα στο οποίο έγινε αυθαίρετη κατασκευή στέγαστρου στην πρασιά εμβαδού 94 τ.μ.

-αυθαίρετο λεβητοστάσιο και αποθήκη κατ`επέκταση 32 τ.μ. στο ισόγειο χωρίς παραβίαση Δ ή πρασιάς

-αυθαίρετη κατασκευή εξώστη εμβαδού 7 τ.μ. στον 1ο όροφο που αποτελεί οροφοδιαμέρισμα

-αυθαίρετη σοφίτα 125 τ.μ. στον 2ο όροφο που αποτελεί πάλι ξεχωριστό διαμέρισμα.Ταυτόχρονα 12 τ.μ. ανοιχτού στεγασμένου χώρου στη σοφίτα σαν Η/Χ και 12 τ.μ. αυθαίρετη απόληξη κλιμακοστασίου με Ηπραγμ = 11μ>8μ.

 

Πόσους φακέλους καταθέτω εδώ?.........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.