Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Αν δεν εχετε παρει πρεπει να κανετε ενα τηλ στο ΤΕΕ στα κεντρικα για να σας τη στειλει...

Εγω μια φορα εκανε τηλ και απο τοτε καθε χρονο ερχεται..

Αν κανεντε αναζητηση στο φορουμ, στο θεμα για τις κρατησεις υπερ ΤΕΕ ειχε αναφερθει ποιον πρεπει να καλεσετε και το αντιστοιχο τηλεφωνο..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος μηχανικός και έχω αναλάβει μία νομιμοποίηση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια μιας αποθήκης 50τμ χωρίς άλλες παραβιάσεις.

Ποια είναι η αμοιβή μου;

Τι είναι απαραίτητο από τα παρακάτω για να ολοκληρωθεί η νομιμοποίηση;

1.Αυτοψία, συλλογή στοιχείων

2.Επεξεργασία, διεκπεραίωση, παρακολούθηση ρύθμισης, κ.λπ.

3.Τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων ΕΓΣΑ 87'

4.Αποτύπωση κτιρίου

5.Αποτύπωση φέροντος οργανισμού

6.Έλεγχος στατικής επάρκειας

7.Έλεγχος Η/Μ εγκαταστάσεων

Το 1 είναι για να ενταχθείς στο σύστημα.

Το 2 σε περίπτωση νομιμοποίησης δεν πραγματοποιείται με αυτόν τον τρόπο

Το 3,4,5 είναι απαραίτητα για τον φάκελλο της νομιμοποίησης που θα κατατεθεί στην πολεοδομία

Το 6 μπορεί να σου ζητηθεί από την πολεοδομία.Από αυτούς εξαρτάται αν το ζητήσουν ή όχι

Το 7 μάλλον δε θα χρειαστεί να το κάνεις.

Βέβαια για την ολοκλήρωση της νομιμοποίησης ο φάκελος στην πολεοδομία έχει και αρχιτεκτονικά σχέδια, τίτλους , αμοιβες , εισφορές.....

Link to comment
Share on other sites

Το 1 είναι για να ενταχθείς στο σύστημα.

Το 2 σε περίπτωση νομιμοποίησης δεν πραγματοποιείται με αυτόν τον τρόπο

Το 3,4,5 είναι απαραίτητα για τον φάκελλο της νομιμοποίησης που θα κατατεθεί στην πολεοδομία

Το 6 μπορεί να σου ζητηθεί από την πολεοδομία.Από αυτούς εξαρτάται αν το ζητήσουν ή όχι

Το 7 μάλλον δε θα χρειαστεί να το κάνεις.

Βέβαια για την ολοκλήρωση της νομιμοποίησης ο φάκελος στην πολεοδομία έχει και αρχιτεκτονικά σχέδια, τίτλους , αμοιβες , εισφορές.....

 

Δεν κατάλαβα για το 2 που λες...

 

Πιο συγκεκριμένα:

 

Πρόκειται για ένα εκτός σχεδίου οικόπεδο 8 στρεμμάτων (μπορεί να χτίσει 400τμ) αλλά έκανε ένα αυθαίρετο 40τμ...

 

Είναι πρόχειρη κατασκευή (τσιμεντόλιθοι)... Οπότε δεν χρειάζεται αποτύπωση φέροντος οργανισμού, ε;

 

Επίσης αυτός θέλει να το δηλώσει σαν αποθήκη ενώ εσωτερικά που το είδα προορίζεται 100% για κατοικία... Στις φωτογραφίες όψεων που θα παραδώσω που θα φαίνονται πόρτες και παράθυρα όμως δεν θα κάνει μπαμ ότι πρόκειται για κατοικία...; Εγώ θα έχω κάποιο πρόβλημα; Μπορεί να κάνει αλλαγή χρήσης αργότερα χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα;

 

Τέλος μου είπε ότι έχει γίνει ένα τοπογραφικό πριν από λίγα χρόνια και με έστειλε στον τοπογράφο του να το πάρω...Τι πιθανότητες υπάρχουν να είναι εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων ΕΓΣΑ 87' και να μην χρειαστεί να κάνω νέο;

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι η πρώτη μου δουλειά πάνω στα αυθαίρετα...

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει νομιμοποίηση δεν χρειάζεται το 2 , γιατί βγαίνει οικοδομική άδεια.

Εκτός σχεδίου γήπεδο 8 στρ, χτίζει 280 μ2 και όχι 400 μ2 κατοικία.

Οι τσιμεντόλιθοι είναι ο φέροντας οργανισμός.

Αν γίνει νομιμοποίηση μπορεί να κάνει όσες αλλαγές χρήσης θέλει αρκεί να επιτρέπονται από τις τότε πολεοδομικές διατάξεις.Ενώ υπάρχουν μέσα διαμορφωμένοι χώροι κατοικίας με κουζίνα, μπάνιο υπνοδωμάτια θέλει να το δείξει αποθήκη? τι φοβάται για να δηλώσει την αλήθεια?

Αν ο τοπογράφος τότε πληρώθηκε για εξαρτημένο μπορεί να είναι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει νομιμοποίηση δεν χρειάζεται το 2 , γιατί βγαίνει οικοδομική άδεια.

Εκτός σχεδίου γήπεδο 8 στρ, χτίζει 280 μ2 και όχι 400 μ2 κατοικία.

Οι τσιμεντόλιθοι είναι ο φέροντας οργανισμός.

Αν γίνει νομιμοποίηση μπορεί να κάνει όσες αλλαγές χρήσης θέλει αρκεί να επιτρέπονται από τις τότε πολεοδομικές διατάξεις.Ενώ υπάρχουν μέσα διαμορφωμένοι χώροι κατοικίας με κουζίνα, μπάνιο υπνοδωμάτια θέλει να το δείξει αποθήκη? τι φοβάται για να δηλώσει την αλήθεια?

Αν ο τοπογράφος τότε πληρώθηκε για εξαρτημένο μπορεί να είναι τετοιο.

 

Ποια η διαδικασία ακριβώς για να βγει και η οικοδομική άδεια; Τι αλλάζει δηλαδή; Πόσο θα του κοστίσει συνολικά και ποια θα είναι η δική μου αμοιβή; Σε παρακαλώ μπορείς να με βοηθήσεις γιατί όπου κι αν απευθύνθηκα δεν πήρα σαφή απάντηση; Και σε αυτή τη περίπτωση ποιος παίρνει την ευθύνη για τυχόν λάθη στον φέροντα οργανισμό και την κατασκευή;

 

Φοβάται το μεγαλύτερο πρόστιμο για να το δηλώσει κατοικία!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχετε παρει πρεπει να κανετε ενα τηλ στο ΤΕΕ στα κεντρικα για να σας τη στειλει...

Εγω μια φορα εκανε τηλ και απο τοτε καθε χρονο ερχεται..

Αν κανεντε αναζητηση στο φορουμ, στο θεμα για τις κρατησεις υπερ ΤΕΕ ειχε αναφερθει ποιον πρεπει να καλεσετε και το αντιστοιχο τηλεφωνο..

περι τινος προκειται?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φοβάμαι πως έχω κάνει ένα τεράστιο λάθος επί 30 φορές. Στις αμοιβές για τα αυθαίρετα όπου πάτησα τελική υποβολή συνειδητοποίησα αργά το κουτάκι συμφωνηθείσα αμοιβή με αποτέλεσμα τώρα σε όλες μου τις αμοιβές να είναι 0. Τι κάνω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φοβάμαι πως έχω κάνει ένα τεράστιο λάθος επί 30 φορές. Στις αμοιβές για τα αυθαίρετα όπου πάτησα τελική υποβολή συνειδητοποίησα αργά το κουτάκι συμφωνηθείσα αμοιβή με αποτέλεσμα τώρα σε όλες μου τις αμοιβές να είναι 0. Τι κάνω τώρα;

στελνεις fax στο ΤΕΕ να στα ξεκλειδωσουν, και τα διορθωνεις
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, φοβάμαι πως έχω κάνει ένα τεράστιο λάθος επί 30 φορές. Στις αμοιβές για τα αυθαίρετα όπου πάτησα τελική υποβολή συνειδητοποίησα αργά το κουτάκι συμφωνηθείσα αμοιβή με αποτέλεσμα τώρα σε όλες μου τις αμοιβές να είναι 0. Τι κάνω τώρα;

αυτά είναι!!!!! και φοιτητής και Χ30 τακτοποιήσεις...!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.