Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

πειτε μου αν εχω καταλαβει καλα:

Η αμοιβη μηχανικου μπορει να κατατεθεί στην ΕΤΕ κατα τα γνωστα ή να μην γινει καταθεση της αμοιβης και να πληρωθουν στο ΤΕΕ ή στην τραπεζα μονο οι εισφορες υπερ ΤΕΕ. Σωστα?

Σε δυο πολεοδομιες μου δημιουργησαν προβλημα λεγοντας οτι θελουν το διπλοτυπο της καταθεσης της αμοιβης. Ομως εχω ηδη πληρωσει τις εισφορες υπερ ΤΕΕ, οποτε αν κανω καταθεση της αμοιβης θα ξαναγινουν κρατησεις για το ΤΕΕ!

Πως τεκμηριωνεται αυτο λοιπον, ωστε να τους το παω και να ληξη το θεμα?

(Στη μια περιπτωση κιολας θελω να παρω ρευμα και επειγομαι!) ευχαριστω

 

;Στην ΕΤΕ οταν καταθετεις αμοιβη, στο συστημα υπαρχει ειδικο πλαίσιο όπου αναγραφονται οι κρατήσεις

Πλεον το ΤΕΕ δεν κρατάει αυτόματα τις κρατησεις απο την αμοιβη σου.

Οπότε μπορείς αν υπαρχει προβλημα ακκομα να καταθεσεις την αμοιβη χωρις τις κρατησεις τις οποιες ηδη πληρωσες και να πας το αποδεικτικο καταθεσης ΑΝ ακομα ξανα λεω σου κανουν προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

;.............Πλεον το ΤΕΕ δεν κρατάει αυτόματα τις κρατησεις απο την αμοιβη σου....

 

Τις υπολογίζει όμως σε ξεχωριστό "κουτάκι" και δεν γίνεται

να σου εκτυπώσει εντολή πληρωμής χωρίς κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ,

ενώ το αντίθετο, δηλαδή εντολή χωρίς αμοιβή, γίνεται.

 

Οπότε, εντολή πληρωμής χωρίς κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ δεν γίνεται!!!

 

Όμως (επειδή πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις, καθότι στην Ελλάδα ζούμε), μπορείς να βρεις

μια τράπεζα (ΕΤΕ) που είτε δέχεται το γραμμάτιο είσπραξης χωρίς την εντολή πληρωμής,

είτε δέχεται ότι της δόσεις για πληρωμή,

 

τότε ΝΑΙ κάνεις ότι συνδυασμό θέλεις!!!

Link to comment
Share on other sites

H εντολή πληρωμής έχει και τα 3 ποσά.

Αμοιβή, ΦΠΑ και κρατήσεις.

Στην ΕΤΕ εσύ του λες τι πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Aν θες όμως να πληρώσεις μόνο κρατήσεις, γιατί να βάλεις στο σύστημα αμοιβή, και να σου βγάλει η εντολή αμοιβή,φπα,κρατήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πλέον το σύστημα κατέχει τι θέση ιδιωτικών συμφωνητικών που καταθέτουν οι μηχανικοί στο τεε και έτσι πρέπει να φαίνεται η αμοιβή σου.

 

Και επιπλέον την αμοιβή σου την καταθετει κανονικά ο ιδιοκτήτης κι όχι ο μηχανικός

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Και επιπλέον την αμοιβή σου την καταθετει κανονικά ο ιδιοκτήτης κι όχι ο μηχανικός

Δυστυχώς υπάρχει ένα κώλυμα σε αυτό.

Πλέον στην τράπεζα δεν κατατίθεται η αμοιβή από την οποία παρακρατείται η εισφορά,

αλλά η εισφορά κατατίθεται επιπλέον της αμοιβής.

Πχ αν υπάρχει συμφωνία για αμοιβή 1700 € συν το ΦΠΑ σύνολο 2090€, τελικά η κατάθεση πρέπει να γίνει 2090 + 35 = 2125 €.

Για να γίνει η κατάθεση από τον εργοδότη πρέπει ή να του τα προκαταβάλουμε (δεν παίζει...) ή να του τα δώσουμε μετά.

Τελικά εγώ επιλέγω να τα πάω στην τράπεζα μόνος μου, λιγότερο μπλέξιμο!

Εσύ...;

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να καταθέτουμε την αμοιβή στο λογαριασμό όψεως της ΕΤΕ.

Εκεί καταθέτουμε μόνο τις εισφορές υπέρ ΤΕΕ.

Η αμοιβή πάει στην "τσέπη" μας κατευθείαν (αν είναι μικρότερη από 1.500 ευρώ (με το ΦΠΑ).

Αν είναι μεγαλύτερη την καταθέτουμε σε ένα άλλο λογαριασμό μας, οποιαδήποτε τράπεζας, ακόμα και ταμιευτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να καταθέτουμε την αμοιβή στο λογαριασμό όψεως της ΕΤΕ.

Εκεί καταθέτουμε μόνο τις εισφορές υπέρ ΤΕΕ.

Η αμοιβή πάει στην "τσέπη" μας κατευθείαν (αν είναι μικρότερη από 1.500 ευρώ (με το ΦΠΑ).

Αν είναι μεγαλύτερη την καταθέτουμε σε ένα άλλο λογαριασμό μας, οποιαδήποτε τράπεζας, ακόμα και ταμιευτηρίου.

 

Δηλαδή ΙΑΣΟΝΑ με το χαρτί του ΤΕΕ που λέει τα 3 νούμερα: 1700€ συμφωνηθείσα, 390€ ΦΠΑ, 35€ κρατήσεις ΤΕΕ

μπορούμε να πάμε στην ΕΤΕ και να πληρώσουμε (εμείς ή ο πελάτης) ΜΟΝΟ τα 35€ ???

 

Συγγνώμη που ρωτάω εδώ, αλλά είχα καταλάβει ότι δεν γίνεται (εκτός και αν βγάλεις μηδενική συμφωνηθείσα).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γίνεται κανονικότατα!

Έτσι πλήρωσα για όλες τις δηλώσεις που έχω κάνει έως τώρα τις εισφορές υπέρ ΤΕΕ.

Δεν κατέθεσα απολύτως καμία αμοιβή στον όψεως της ΕΤΕ.

Πάμε όμως εμείς κι όχι ο πελάτης μας (αν και μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε).

Με το υποκατάστημα της ΕΤΕ που συνεργάζομαι δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα.

Προσοχή όμως, οι αμοιβές (που μαζί με το ΦΠΑ) είναι πάνω από 1.500 ευρώ πρέπει να "περάσουν" από κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό (μας υποχρεώνει γι' αυτό το Υπουργείο Οικονομικών) όχι βεβαίως κατ' ανάγκη από τον όψεως της ΕΤΕ (οποιονδήποτε άλλον).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχει ένα κώλυμα σε αυτό.

Πλέον στην τράπεζα δεν κατατίθεται η αμοιβή από την οποία παρακρατείται η εισφορά,

αλλά η εισφορά κατατίθεται επιπλέον της αμοιβής.

Πχ αν υπάρχει συμφωνία για αμοιβή 1700 € συν το ΦΠΑ σύνολο 2090€, τελικά η κατάθεση πρέπει να γίνει 2090 + 35 = 2125 €.

Για να γίνει η κατάθεση από τον εργοδότη πρέπει ή να του τα προκαταβάλουμε (δεν παίζει...) ή να του τα δώσουμε μετά.

Τελικά εγώ επιλέγω να τα πάω στην τράπεζα μόνος μου, λιγότερο μπλέξιμο!

Εσύ...;

 

Δε κατάλαβες...

Εντολή πληρωμής στον πελάτη για να πληρώσει αμοιβή και ΦΠΑ εφόσον θελεις μέσω τράπεζας (αν ειναι κατω των 1500 και δε θες μεσω τραπεζας τοτε στο χερι)

και επίσκεψη σου στην ΕΤΕ για να πληρώσεις ΤΣΜΕΔΕ και κρατήσεις ΤΕΕ για τον εαυτό σου.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.