Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Δεν μπορώ να το βρω τώρα, έχει χρόνια που βγήκε.

 

edit.

Το βρήκα

Τους λέει να ελέγχουν το αν τα στοιχεία που υποβλήθηκαν στο ΤΕΕ είναι ίδια με αυτά του φακέλου. Όχι να υπολογίζουν την αμοιβή.

Το ΤΕΕ μετά την (φυσική ή όχι) υποβολή του συμφωνητικού εκδίδει το έντυπο όπου αναγράφει την συμφωνηθείσα αμοιβή.

Σύμφωνα με τον Ν3919, οι κρατήσεις είναι επί της νόμιμης ή της συμβατικής αν αυτή είναι μεγαλύτερη.

ευχαριστω

 

Ερωτηση:

Ακομη δεν εχω καταλαβει ποτε πρεπει να κοψω ΑΠΥ για τακτοποιηση αυθαιρετου: οταν πεσει η αιτηση και πληρωθει το παραβολο ή οταν ολοκληρωθει η υπαγωγη (που αν εχουμε δοσεις παει μακρια η βαλιτσα) ή οταν ενεργοποιηθει το συστημα και ολοκληρωσω τη διαδικασια ή οταν πληρωθω?

Link to comment
Share on other sites

από όσο γνωρίζω: με βάσει τον νόμο με το που αρχίσεις την δουλειά κόβεις ΑΠΥ κα μάλιστα όχι προκαταβολή

μπορεί να κάνω λάθος....μου το είπε λογιστής

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

 

Ερωτηση:

Ακομη δεν εχω καταλαβει ποτε πρεπει να κοψω ΑΠΥ για τακτοποιηση αυθαιρετου: οταν πεσει η αιτηση και πληρωθει το παραβολο ή οταν ολοκληρωθει η υπαγωγη (που αν εχουμε δοσεις παει μακρια η βαλιτσα) ή οταν ενεργοποιηθει το συστημα και ολοκληρωσω τη διαδικασια ή οταν πληρωθω?

όταν πάρεις ζεστό το παραδάκι...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

όταν πάρεις ζεστό το παραδάκι...

 

Ακριβώς, ρώτησα και προχθές στο ΤΕΕ αν είναι απαραίτητο εφόσον έχω κάνει ολοκληρωμένη υπαγωγή να έχω κόψει ΑΠΥ και να καταθέσω τις ανάλογες κρατήσεις και ξεκάθαρη απάντηση δεν πήρα. Τους ρώτησα πόσο περιθώριο έχω και πάλι δεν πήρα απάντηση. Από τα διάφορα συμφραζόμενα τους κατάλαβα ότι θα κόψω ΑΠΥ όταν πληρωθώ από τον πελάτη και τότε θα καταθέσω και τις κρατήσεις και θα πρέπει αυτό να γίνει το πολύ μέχρι και το τέλος της Β' Φασης (ηλεκτρονική κατάθεση σχεδίων κλπ) που επίσης δεν ξέρουν πότε θα ξεκινήσει...Φέξε μου και αγνάντευε....

Link to comment
Share on other sites

από όσο γνωρίζω: με βάσει τον νόμο με το που αρχίσεις την δουλειά κόβεις ΑΠΥ κα μάλιστα όχι προκαταβολή

μπορεί να κάνω λάθος....μου το είπε λογιστής

Οχι με το που αρχίζεις τη δουλειά αλλά με το που την παραδίδεις ασχέτως αν πληρώθηκες ή όχι.Βέβαια το συνηθισμένο είναι να κόβουμε όταν πέσει το παραδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λέει ο manolis gon είναι. Όσοι έχουν κάνει οριστική περαίωση πρέπει να κόψους και ΑΠΥ και να αποδώσουν τα σχετικά.

Προσωπικά κόβω μία ΑΠΥ με την προσωρινή υπαγωγή (που παίρνω ένα ποσό) και μία ακόμα με την περαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η "εργασία" του μηχανικού δεν τελειώνει με την οριστική υπαγωγή.

Αν και δηλώνει ότι, έχει έτοιμα τα σχέδια κ.λπ. πρέπει και να τα υποβάλλει....

Ακόμα χειρότερα σε δηλώσεις που το πρόστιμο θα εξοφληθεί σε 4 χρόνια και τότε θα στείλει τα σχέδια κ.λπ. ο μηχανικός, τότε θα "τελειώσει" η εργασία του.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια που έχω κάνει οριστική υπαγωγή μέσα στο 2011 ακόμα δεν έχω κόψει τίποτα... Θεωρώ πως έχω το δικαίωμα να το κάνω αφού η εργασία μου θα τελειώσει με τη β' φάση... Όταν ανοίξει βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια που έχω κάνει οριστική υπαγωγή μέσα στο 2011 ακόμα δεν έχω κόψει τίποτα... Θεωρώ πως έχω το δικαίωμα να το κάνω αφού η εργασία μου θα τελειώσει με τη β' φάση... Όταν ανοίξει βέβαια...

 

Υποθέτω ότι, έχεις ήδη "εξοφληθεί" ή έστω "εισπράξει" ένα μέρος,,,,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.