Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Από το ένα μπέρδεμα στο άλλο πάμε, αυτό ξέρω εγώ. Ποιός άλλος επαγγελματικός κλάδος υφίσταται αυτό το αλλαλούμ σχετικά με τις αμοιβές?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Δεν γνωρίζω αν κάπου συζητήθηκε το θέμα αυτό....

Στην Πολεοδομία μας, η υπάλληλος που ελέγχει τις αμοιβές, για να δεχτεί τις συμφωνιθείσες ζητάει να προσκομίζεται επικυρωμένο απο το ΤΕΕ συμφωνιτικό με τις συμφωνιθείσες αμοιβές.

 

Να της πεις ν' αλλάξει δουλειά! Αν δεις πως ...ξυνίζει με αυτό, να συμπληρώσεις και το να πάει να μ@μηθεί!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να της πεις ν' αλλάξει δουλειά! Αν δεις πως ...ξυνίζει με αυτό, να συμπληρώσεις και το να πάει να μ@μηθεί!

 

 

+1000000000000000000000000 :grin:

Link to comment
Share on other sites

Έχω πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ για ένα έργο. Στη συνέχεια διαπίστωσα ότι έκανα λάθος στον υπολογισμό της αμοιβής και προκύπτει ότι έχω πληρώσει λιγότερο από ότι έπρεπε. Η διαφορά είναι περίπου 11 Ευρώ. 'Εστειλα μήνυμα στις αμοιβές ιδιωτικών έργων στο ΤΕΕ και δεν γνωρίζουν μου απάντησαν. Μήπως γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω για να πληρώσω την διαφορά;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ για ένα έργο. Στη συνέχεια διαπίστωσα ότι έκανα λάθος στον υπολογισμό της αμοιβής και προκύπτει ότι έχω πληρώσει λιγότερο από ότι έπρεπε. Η διαφορά είναι περίπου 11 Ευρώ. 'Εστειλα μήνυμα στις αμοιβές ιδιωτικών έργων στο ΤΕΕ και δεν γνωρίζουν μου απάντησαν. Μήπως γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω για να πληρώσω την διαφορά;

Ευχαριστώ

 

Πληρώνεις τη διαφορά για το ΤΜΕΔΕ κ.λπ. στην τράπεζα (με το γνωστό τρόπο) και τελείωσες (γράψε στο δικό σου έντυπο ότι, αφορά σε συμπληρωματική πληρωμή εισφορών υπέρ ΤΣΜΕΔΕ κ.λπ. για το ίδιο έργο - ιδιοκτήτη).

Link to comment
Share on other sites

Να της πεις ν' αλλάξει δουλειά! Αν δεις πως ...ξυνίζει με αυτό, να συμπληρώσεις και το να πάει να μ@μηθεί!

 

Χαλαράαααααααα!!!Ηρεμααααααα!!

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις τη διαφορά για το ΤΜΕΔΕ κ.λπ. στην τράπεζα (με το γνωστό τρόπο) και τελείωσες (γράψε στο δικό σου έντυπο ότι, αφορά σε συμπληρωματική πληρωμή εισφορών υπέρ ΤΣΜΕΔΕ κ.λπ. για το ίδιο έργο - ιδιοκτήτη).

Δηλαδή στο ποσό κατάθεσης βάζω την διαφορά .

Στο ποσό αμοιβής τι θα βάλω; τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Χαλαράαααααααα!!!Ηρεμααααααα!!

 

Δεν έχεις άδικο......

 

Δηλαδή στο ποσό κατάθεσης βάζω την διαφορά .

Στο ποσό αμοιβής τι θα βάλω; τίποτα;

 

Θεώρησα ότι, έχεις βγάλει τη "συμπληρωματική" αμοιβή από το ΤΕΕ (αν όχι πρώτα τελειώνεις με αυτή) και θέλεις απλώς να πληρώσεις το συμπληρωματικό ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο......

 

 

 

Θεώρησα ότι, έχεις βγάλει τη "συμπληρωματική" αμοιβή από το ΤΕΕ (αν όχι πρώτα τελειώνεις με αυτή) και θέλεις απλώς να πληρώσεις το συμπληρωματικό ΤΣΜΕΔΕ.

Μα έστειλα μήνυμα στο [email protected] και μου απάντησαν οι διαφορές ΤΣΜΕΔΕ δεν αφορούν το ΤΕΕ. Μήπως πρέπει να στείλω αλλού e-mail ή μήπως έχεις κανένα τηλ που μπορώ να μάθω περισσότερα. Θέλω να δώσω χρήματα και δεν μπορώ!!!

Edited by Manolis gon
μεγένθυση
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ δεν το ενδιαφέρει το τι εισφορές πληρώνεις στο ΤΣΜΕΔΕ.

Για να πληρώσεις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ χρειάζεσαι το ποσό της νόμιμης αμοιβής (π.χ. 1.000 ευρώ, το έμαθες όταν έβγαλες την εντολή πληρωμής από το σύστημα του ΤΕΕ).

Αφού το έμαθες, υπολόγισες επί αυτού 2% υπέρ ΤΣΜΕΔΕ + 1% υπέρ ΕΜΠ + 2,4% επί των προηγούμενων ποσών για χαρτόσημο. Δηλαδή, 30,72 ευρώ και πήγες και τα πλήρωσες με το ειδικό έντυπο στην τράπεζα.

Ανακάλυψες στη συνέχεια ότι, η νόμιμη αμοιβή σου είναι 1.200 ευρώ, βεβαίως και αυτό το έμαθες βγάζοντας νέα εντολή πληρωμής).

Άρα πρέπει να πληρώσεις άκόμα στο ΤΣΜΕΔΕ 6,14 ευρώ.

Πας πάλι με άλλο ειδικό έντυπο στην τράπεζα (αμοιβή 200 ευρώ) και πληρώνεις τα 6,14 ευρώ και τελείωσες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.