Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Σε όλα απαιτείται αμοιβή αποτύπωσης (κυρίως για να είσαι εσύ κατοχυρωμένος).

 

Κατοχυρομένος από τι?

Το μόνο που βλέπω είναι να μπορέσει να περάσει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (φίλτρα) ώστε να υπολογισθούν οι νόμιμες προκειμένουν να τσιμπήσουν μετά τις εισφορές.

Από την στιγμή που υπάρχει η απελευθέρωση αμοιβών, κανείς δεν μπορεί να σου πει γιατί δεν έβαλες αυτό ή εκείνο προκειμένου να εκτιμήσεις την αμοιβή της εργασίας σου.

Link to comment
Share on other sites

άρα για όλους τους ρυθμιζόμενους χώρους με τον 4014 βάζουμε και αμοιβή αποτύπωσης;;

 

Δεν είπα αυτό. Είπα μόνο για τα παραδείγματα που ανέφερες.

Για έναν Η/Χ που ενσωματώθηκε στο διαμέρισμα δεν θα βάλω αποτύπωση.

Βασικά τώρα που το είδα καλύτερα (όχι βιαστικά δηλαδή) δεν θα έβαζα και στο 1, δηλαδή το υπόγειο που έγινε κατοικία αφού ο χώρος φαίνεται στην εγκεκριμένη κάτοψη του υπογείου.

Γενικά είναι λίγο συγκεχυμένο το θέμα της αποτύπωσης. Κάποιος μπορεί να πει ότι δεν θέλει ούτε και στην προσθήκη καθ'ύψος ή από τα παραδείγματά σου πως θέλει μόνο στο (4) που είναι ολόκληρο αυθαίρετο. Και δεν θα έχει άδικο.

Για αυτό είπα πως "θεωρώ" δηλαδή έτσι αντιλαμβάνομαι και όχι πως αυτό απαιτεί ο νόμος. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εγω δεν μπορω να καταλαβω απο που προκυπτει οτι η διαδικασια των αυθαιρετων θελει ΦΕΜ και εισφορες. Εχει ειπωθει κατι επισημα;

Οταν ειχα κοψει ΑΠΥ τον Δεκεμβριο για μια τακτοποιηση ρωτησα γνωστη μου στην εφορια και μου ειχε πει οτι δεν χρειαζεται ΦΕΜ. Εχει αλλαξει κατι;

Δεν μπορω να βγαλω ακρη με αυτο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα αυτό. Είπα μόνο για τα παραδείγματα που ανέφερες.

Για έναν Η/Χ που ενσωματώθηκε στο διαμέρισμα δεν θα βάλω αποτύπωση.

Βασικά τώρα που το είδα καλύτερα (όχι βιαστικά δηλαδή) δεν θα έβαζα και στο 1, δηλαδή το υπόγειο που έγινε κατοικία αφού ο χώρος φαίνεται στην εγκεκριμένη κάτοψη του υπογείου.

Γενικά είναι λίγο συγκεχυμένο το θέμα της αποτύπωσης. Κάποιος μπορεί να πει ότι δεν θέλει ούτε και στην προσθήκη καθ'ύψος ή από τα παραδείγματά σου πως θέλει μόνο στο (4) που είναι ολόκληρο αυθαίρετο. Και δεν θα έχει άδικο.

Για αυτό είπα πως "θεωρώ" δηλαδή έτσι αντιλαμβάνομαι και όχι πως αυτό απαιτεί ο νόμος. :)

 

Παράδειγμα:

Για το υπόγειο που έγινε κατοικία θα φτιάξει νέα κάτοψη με την εσωτερική διαρρύθμιση πλέον και θα την υποβάλλει.

Αν κάποια στιγμή ελεγχθούν τα σχέδια που θα υποβληθούν και οι αντίστοιχες "νόμιμες αμοιβές" πρέπει να είμαστε ...."κατοχυρωμένοι".

Δεν αξίζει τον κόπο για extra 10 ευρώ εισφορές να την πάθεις (αν την πάθεις) τότε....

 

Πάντως, εγώ μετά από πολύ ώριμη σκέψη αμοιβή αποτύπωσης βάζου παντού (ακόμα και στα 10 τ.μ. Η/Υ που έκλεισε). Δίνω στους μ@λ@κες 3 ευρώ και έχω το κεφάλι μου ήσυχο....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

τελικά μήπως βγάλανε καμία ανακοίνωση για νομιμες αμοιβές σε βεβαιώσεις αδόμητων?

 

Όχι, ούτε πρόκειται ποτέ να βγάλουν κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή παλιά το θέλανε για να σιγουρέψουν ότι αφού κατατέθηκαν τα χρήματα στην τράπεζα , τότε σημαίνει ότι πήραν το 2% (οι του ΤΕΕ) τώρα αφού πάμε την κατάθεση του ΤΕΕ δεν τους ενδιαφέρει τα δικά μας.

 

 

Για τις κρατήσεις του ΤΕΕ, τα ζητούσανε σίγουρα;

ΟΚ τότε απλά λέω μήπως τα ζητήσουν και πάλι.

Τες πάντων συμφωνώ κι εγώ με αυτό που έγραψες απλά αναρωτιέμαι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ούτε πρόκειται ποτέ να βγάλουν κάτι τέτοιο!

 

Δηλαδή ακόμα ζητάμε όσα θέλουμε για βεβαίωση αδόμητου αγροτεμαχίου για σύνταξη συμβολαίου

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ακόμα ζητάμε όσα θέλουμε για βεβαίωση αδόμητου αγροτεμαχίου για σύνταξη συμβολαίου

 

Ναι!!!

ΑΠΥ, ΦΠΑ, Συμφωνητικό (αν θέλεις).

Link to comment
Share on other sites

1. Όταν θα πας στην επεξεργασία εργασιών ας πούμε στη μελέτη των αρχιτεκτονικών, αριστερά και κάτω έχει την επιλογή "Προσαυξήσεις εργασίας". Πατάς το πράσινο + και επιλέγεις την προσθήκη.Δες και τι άλλες εργασίες έχει εκεί για να τις ξέρεις.

2.Στην εισαγωγή εργασιών εκτός από μελέτη , επίβλεψη έχει και την αποτύπωση αν θες και τον έλεγχο υπάρχοντος σε στατικά αλλά και δυναμικά φορτία.Διάλεξε τι θες απο αυτά. Βέβαια στην επεξεργασία μετά για να βγει η αμοιβή χρειάζεται ένας προυπολογισμός.Αυτός υπολογίζεται όταν στην αρχή στους χώρους επιλέξεις τα τετραγωνικά του υφισταμένου κτίσματος, και κάνοντας αποθήκευση σου βγάζει τον προυπλογισμό.Τον σημειώνεις κάπου και σβήνεις από τους χώρους την κατοικία με τα μ2 που έβαλες.

3.Ναι

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.