Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

ctsakmalis, νομίζω πως το ΤΕΕ δεν έχει εισπράξει αυτά τα λεφτά. Οι περισσότεροι θα αποδώσουμε τις εισφορές με την περαίωση της διαδικασίας...

Θα τα εισπράξει όταν ανοίξει στο σύστημα η Β' φάση....

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι προτιμότερο για ένα εργο(τακτοποιηση αυθαιρετου) που δεν θα πληρωθω απ τον θειο μου(εκτός κι αν πάρω κανά φράγκο),να κοψω ΑΠΥ με μικρο ποσό ίσο με τις κρατήσεις που θα μου βγαλει η νομιμη, ή να προσπαθησω για απαλλαγη αμοιβης? ΑΠΥ 100 ευρω για αυθαιρετα δεν σας χτυπάει κάπως? :shock:

 

είμαι και "ψάρακας" στο επάγγελμα οπότε καταλαβαίνετε γιατί ρωτάω....φύλαγε τα ρούχα σου για να χεις τα μισά...

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

έχουν να φάνε ξέσκισμα αυτοί με ΑΠΥ των 100 και 500 ευρώ για τακτοποιήσεις.

 

Θέμα για λεπτούς χειρισμούς, οπότε θα ρωτήσω κάπως επιφυλακτικά.....

 

Από ποιους θα φάνε ξέσκισμα? Από το ΤΕΕ? Αυτό μας άφησε χρόνους... Από εφορία? Μα εάν μπορείς να "αποδείξεις" ότι τα 100€ ήταν σε συγγενή σου και ότι τα 500€ ήταν κάποια μικρή δουλειά ή ότι "Ρε αδερφέ, στην τελική τόσο ήθελα, τόσα πήρα (γκουχ γκουχ!!!)", τι μπορεί να σε κάνει η εφορία???

Link to comment
Share on other sites

εξετάσεις dna για απόδειξη συγγενειας...και πάει στο καλό αν είναι αδερφός της μάνας σου ή του πατέρα σου, αν είναι μπατζανάκης του πατέρα σου τότε έχεις πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ν' αποδείξει κανένας σε κανένα τίποτα!

"Έπαιξε", ...το αν "κέρδισε" ή "έχασε", θα το δείξει η ιστορία (κυρίως η δική του)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω την εξής απορία: όταν για τη ρύθμιση ενός αυθαιρέτου χρειάζεται να κάνεις και τοπογραφικό μήπως συμφέρει να κόψεις ξεχωριστή Εντολή Πληρωμής ώστε να πληρώσεις μικρότερο ΦΕΜ (4% για τοπογραφικό!).

Υπάρχουν περιπτώσεις που αναγκάζεσαι να το κάνεις αυτό όπως η δική μου:

Έχω 3 πελάτες που ο καθένας έχει από μία μεζονέτα σε ένα οικόπεδο, οπότε λέω να βγάλω 1 εντολή πληρωμής για τον καθένα που να περιλαμβάνει τις εργασίες μου για τη ρύθμιση της κάθε ιδιοκτησίας κι έπειτα άλλη μία εντολή πληρωμής για το τοπογραφικό του οικοπέδου που όμως σαν ιδιοκτήτες θα μπουν και οι τρεις πελάτες κι εκεί φυσικά το ΦΕΜ=4%. Στα σχόλια της κάθε δήλωσης στο σύστημα θα αναφέρω βέβαια τι ακριβώς έχω κάνει.

Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία αν το ΦΕΜ θα είναι 10% ή 4%, διότι αποτελεί ουσιαστικά προκαταβολή φόρου.

Τι σήμερα, τι σε ένα χρόνο θα καταβληθεί.

Εξάλλου τα ποσά είναι μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.