Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Όταν ορίστηκαν "νόμιμες" αμοιβές, δεν είχε ληφθεί υπόψη ότι η δουλειά έχει δυο "φάσεις". Μια συνολική αμοιβή ορίστηκε. Από εκεί ξεκινάει και το πρόβλημα-ασάφεια πάνω στο οποίο εξέφρασα και εγώ απορίες...

Link to comment
Share on other sites

Έχω πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ για την περίπτωση ενός αυθαιρέτου. Στην συνέχεια διαπίστωσα ότι έχω βγάλει λάθος την αμοιβή και τώρα πρέπει να πληρώσω περίπου 10ευρώ παραπάνω. Τι κάνω;Συμπληρωματική γίνεται και πως;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά ποστ και δεν ξέρω αν απαντήθηκε αλλα πρεπει ολες τις αμοιβες να τις καταθέσουμε στην ΕΤΕ?παλαιότερες αμοιβές που εισπράξαμε και κόψαμε απόδειξη οταν το σύστημα δεν ήταν έτοιμο τι κάνουμε για αυτές? ευχαριστώ.

 

το τεε αναφερει.........

  • Για έργα των οποίων οι αμοιβές έχουν εξοφληθεί αλλά δεν έχουν καταβληθεί οι εισφορές υπέρ ΤΕΕ, κατατίθενται στην ΕΤΕ μόνο οι εισφορές ΤΕΕ όπως περιγράφεται στην ως άνω περίπτωση 1. ...........

Edited by apostolosg
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν σου ζητά το σύστημα δηλώσεων αυθαιρέτων του ΤΕΕ, τουλάχιστον για την πρώτη φάση, να δηλώσεις Α/Α υπολογισμού αμοιβών και κρατήσεων του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξε κάτι, αλλα για οριστική υπαγωγή ζητάει.. και στις αρχές βάζαμε έναν κωδικό έργου και εκδίδαμε εντολή πληρωμής που επειδη δεν είχε την συμφωνηθήσα αμοιβή δεν την καταθέταμε ποτε στην ΕΤΕ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξε κάτι, αλλα για οριστική υπαγωγή ζητάει.. και στις αρχές βάζαμε έναν κωδικό έργου και εκδίδαμε εντολή πληρωμής που επειδη δεν είχε την συμφωνηθήσα αμοιβή δεν την καταθέταμε ποτε στην ΕΤΕ..

 

Από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα, καταθέτεις στην ΕΤΕ μόνο τις εισφορές υπέρ ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ επί της νόμιμης αμοιβής που βγάζει το σύστημα του ΤΕΕ, και όχι την αμοιβή. που συμφώνησες. Αυτή μόνο αν είναι πάνω από 1500 ευρώ θα πρέπει να γίνει κατάθεση σε μια οποιαδήποτε τράπεζα. Τώρα πλέον με την αναβάθμιση του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ, μπορείς να βγάλεις και εντολή πληρωμής της αμοιβής που συμφώμησες. Τις κτρατήσεις (ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ) τις γράφεις με το χέρι πάνω στο έντυπο το γνωστό των αμοιβών μηχανικών και τά πληρώνεις στην ΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.