Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα, καταθέτεις στην ΕΤΕ μόνο τις εισφορές υπέρ ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ επί της νόμιμης αμοιβής που βγάζει το σύστημα του ΤΕΕ, και όχι την αμοιβή. που συμφώνησες. Αυτή μόνο αν είναι πάνω από 1500 ευρώ θα πρέπει να γίνει κατάθεση σε μια οποιαδήποτε τράπεζα. Τώρα πλέον με την αναβάθμιση του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ, μπορείς να βγάλεις και εντολή πληρωμής της αμοιβής που συμφώμησες. Τις κτρατήσεις (ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ) τις γράφεις με το χέρι πάνω στο έντυπο το γνωστό των αμοιβών μηχανικών και τά πληρώνεις στην ΕΤΕ.

ΤΣΜΕΔΕ πληρώνεις με το νέο έντυπο ΤΣΜΕΔΕ.

Μόνο τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ στο έντυπο των αμοιβών.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Και αν ζητήσουν στα δικαιολογητικά να καταθέτουμε και το αποδεικτικό πληρωμής μηχανικού;

Λέω εγώ τώρα

Link to comment
Share on other sites

ΤΣΜΕΔΕ πληρώνεις με το νέο έντυπο ΤΣΜΕΔΕ.

Μόνο τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ στο έντυπο των αμοιβών.

 

Ναι, ξεχάσθηκα, ευχαριστώ για την διόρθωση για να μην παραπλανάται ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στα παρακάτω:

 

1) Πως δηλώνω στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ότι πρόκειται για προσθήκη (ούτως ώστε να μου υπολογίσει την αντίστοιχη προσαύξηση;)

 

2) Θέλω να βγάλω αμοιβή για έλεγχο στατικών υφισταμένου (μελέτη στατικής επάρκειας). Πως θα τη δηλώσω στο σύστημα αμοιβών; Έχω προσπαθήσει αλλά δε μπορώ να το βρω.

 

και μια τελευταία ερώτηση:

 

3) Σε περίπτωση που θέλω να βγάλω αμοιβή για ενίσχυση θα την υπολογίσω με αναλυτικό προϋπολογισμό;

 

Θα χαρώ εάν ληθούν επιτέλους οι απορίες μου!

Link to comment
Share on other sites

Και αν ζητήσουν στα δικαιολογητικά να καταθέτουμε και το αποδεικτικό πληρωμής μηχανικού;

Λέω εγώ τώρα

 

Θοδωρή παλιά το θέλανε για να σιγουρέψουν ότι αφού κατατέθηκαν τα χρήματα στην τράπεζα , τότε σημαίνει ότι πήραν το 2% (οι του ΤΕΕ) τώρα αφού πάμε την κατάθεση του ΤΕΕ δεν τους ενδιαφέρει τα δικά μας.

 

 

1) Πως δηλώνω στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ότι πρόκειται για προσθήκη (ούτως ώστε να μου υπολογίσει την αντίστοιχη προσαύξηση ;)

2) Θέλω να βγάλω αμοιβή για έλεγχο στατικών υφισταμένου (μελέτη στατικής επάρκειας). Πως θα τη δηλώσω στο σύστημα αμοιβών; Έχω προσπαθήσει αλλά δε μπορώ να το βρω.

3) Σε περίπτωση που θέλω να βγάλω αμοιβή για ενίσχυση θα την υπολογίσω με αναλυτικό προϋπολογισμό;

1. Όταν θα πας στην επεξεργασία εργασιών ας πούμε στη μελέτη των αρχιτεκτονικών, αριστερά και κάτω έχει την επιλογή "Προσαυξήσεις εργασίας". Πατάς το πράσινο + και επιλέγεις την προσθήκη.Δες και τι άλλες εργασίες έχει εκεί για να τις ξέρεις.

2.Στην εισαγωγή εργασιών εκτός από μελέτη , επίβλεψη έχει και την αποτύπωση αν θες και τον έλεγχο υπάρχοντος σε στατικά αλλά και δυναμικά φορτία.Διάλεξε τι θες απο αυτά. Βέβαια στην επεξεργασία μετά για να βγει η αμοιβή χρειάζεται ένας προυπολογισμός.Αυτός υπολογίζεται όταν στην αρχή στους χώρους επιλέξεις τα τετραγωνικά του υφισταμένου κτίσματος, και κάνοντας αποθήκευση σου βγάζει τον προυπλογισμό.Τον σημειώνεις κάπου και σβήνεις από τους χώρους την κατοικία με τα μ2 που έβαλες.

3.Ναι

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

ερώτηση : στο σύστημα αμοιβών για ρυθμίσεις 4014 πότε βάζετε και αμοιβή αποτύπωσης;;

 

π.χ 1. σε περίπτωση μετατροπής υπόγειου αποθ. χώρου σε κατοικία με οικ. άδεια;;;

2. σε περίπτωση διαμερισμάτωσης ορόφου;;;

3. σε προσθήκη καθ' ύψος σε κτίριο με οικ. άδεια;;

4. σε αυθαίρετο κτίσμα χωρίς οικ. άδεια;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα παραδείγματα θεωρώ πως θέλει...

 

άρα για όλους τους ρυθμιζόμενους χώρους με τον 4014 βάζουμε και αμοιβή αποτύπωσης;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους

ερώτηση : στο σύστημα αμοιβών για ρυθμίσεις 4014 πότε βάζετε και αμοιβή αποτύπωσης;;

 

π.χ 1. σε περίπτωση μετατροπής υπόγειου αποθ. χώρου σε κατοικία με οικ. άδεια;;;

2. σε περίπτωση διαμερισμάτωσης ορόφου;;;

3. σε προσθήκη καθ' ύψος σε κτίριο με οικ. άδεια;;

4. σε αυθαίρετο κτίσμα χωρίς οικ. άδεια;;;

 

Σε όλα απαιτείται αμοιβή αποτύπωσης (κυρίως για να είσαι εσύ κατοχυρωμένος).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.