Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Καλημέρα, φοβάμαι πως έχω κάνει ένα τεράστιο λάθος επί 30 φορές. Στις αμοιβές για τα αυθαίρετα όπου πάτησα τελική υποβολή συνειδητοποίησα αργά το κουτάκι συμφωνηθείσα αμοιβή με αποτέλεσμα τώρα σε όλες μου τις αμοιβές να είναι 0. Τι κάνω τώρα;

 

Προχώρα ακάθεκτος, δεν τρέχει τίποτα, όλα διορθώνονται (όσο προλαβαίνεις ακόμα), ακόμα και 100 φορές να έκανες το ίδιο λάθος!!!

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα mail στο ΤΕΕ και μου απάντησαν πως θα πρέπει να βγάλω νέες εντολές κι ότι δε γίνεται να "ανοίξουν" αυτά τα έργα έτσι ώστε να μπορώ να τα επεξεργαστώ. Το θέμα είναι πως τα μισά από τα 30 τουλάχιστον είναι αυθαίρετα που είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή, δηλαδή έχω εισάγει στο σύστημα διαχείρισης αυθαιρέτων τα Α/Α έργου του συστήματος αμοιβών. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Στο mail μου'παν πως δε γίνεται αλλά εδώ μου'πατε να στείλω φαξ και να ζητήσω να μου τα "ξεκλειδώσουν". Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ζητησε να σου ανοιξουν τις δηλωσεις των αυθαιρετων, οπου θα διορθωσεις τους Α/Α των καινουριων αμοιβων που θα κανεις.

Εφοσον δεν εχεις χρησιμοποιησει καθολου τις εντολες με του κωδικους των παλιων εργων, δεν εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαδικασία ακριβώς για να βγει και η οικοδομική άδεια; Τι αλλάζει δηλαδή; Πόσο θα του κοστίσει συνολικά και ποια θα είναι η δική μου αμοιβή; Σε παρακαλώ μπορείς να με βοηθήσεις γιατί όπου κι αν απευθύνθηκα δεν πήρα σαφή απάντηση; Και σε αυτή τη περίπτωση ποιος παίρνει την ευθύνη για τυχόν λάθη στον φέροντα οργανισμό και την κατασκευή;

 

Φοβάται το μεγαλύτερο πρόστιμο για να το δηλώσει κατοικία!

Η πιο σωστή απάντηση θα σου δοθεί από την πολεοδομία σου.Υπάρχει ένα θεματάκι με τα απαιτούμενα της νομιμοποίησης και από πολεοδομία σε πολεοδομία διαφέρουν.Οπότε για να μην κάνεις παραπάνω δουλειά ή λιγότερη, ξεκαθάρισέ το με την πολεοδομία.

Η δική σου αμοιβή ανάγεται στις μελέτες που θα κάνεις.Αφού τις μάθεις λοιπόν από την πολεοδομία σου θα τις κοστολογίσεις και θα πεις την τιμή στον πελάτη.Θα πληρωθείς βέβαια έξτρα από τη νομιμοποίηση και τη διαδικασία ένταξης στον 4014. Είναι περίπου οι 3 ημέρες από τις 6,75 ημέρες που αντιστοιχούν στις εργασίες 4014 που βγάζει το σύστημα αμοιβών.Βέβαια σε όλα αυτά μην ξεχνάς ότι η αμοιβή σου τελικά είναι σε ελεύθερη διαπραγμάτευση.

Σε γενικές γραμμές η νομιμοποίηση είναι αποτυπώσεις.Αρχιτεκτονικών, στατικών... Αν ζητηθεί η στατική επάρκεια τότε προσπαθείς να αποτυπώσεις ακριβώς το φέροντα οργανισμό και επιλύοντας βλέπεις αν επαρκεί.Αν όχι ,τότε προτείνεις ενισχύσεις και όπως καταλαβαίνεις αρχίζουν τα δύσκολα.Οπότε κάνεις ότι σου πει η πολεοδομία (αποτύπωση ή επάρκεια)..Ευθύνες για τον υφιστάμενο φορέα δεν έχεις, αλλά μπορεί να αποκτήσεις αν πεις ότι επαρκεί ενώ στην πραγματικότητα δεν ισχύει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο σωστή απάντηση θα σου δοθεί από την πολεοδομία σου.Υπάρχει ένα θεματάκι με τα απαιτούμενα της νομιμοποίησης και από πολεοδομία σε πολεοδομία διαφέρουν.Οπότε για να μην κάνεις παραπάνω δουλειά ή λιγότερη, ξεκαθάρισέ το με την πολεοδομία.

Η δική σου αμοιβή ανάγεται στις μελέτες που θα κάνεις.Αφού τις μάθεις λοιπόν από την πολεοδομία σου θα τις κοστολογίσεις και θα πεις την τιμή στον πελάτη.Θα πληρωθείς βέβαια έξτρα από τη νομιμοποίηση και τη διαδικασία ένταξης στον 4014. Είναι περίπου οι 3 ημέρες από τις 6,75 ημέρες που αντιστοιχούν στις εργασίες 4014 που βγάζει το σύστημα αμοιβών.Βέβαια σε όλα αυτά μην ξεχνάς ότι η αμοιβή σου τελικά είναι σε ελεύθερη διαπραγμάτευση.

Σε γενικές γραμμές η νομιμοποίηση είναι αποτυπώσεις.Αρχιτεκτονικών, στατικών... Αν ζητηθεί η στατική επάρκεια τότε προσπαθείς να αποτυπώσεις ακριβώς το φέροντα οργανισμό και επιλύοντας βλέπεις αν επαρκεί.Αν όχι ,τότε προτείνεις ενισχύσεις και όπως καταλαβαίνεις αρχίζουν τα δύσκολα.Οπότε κάνεις ότι σου πει η πολεοδομία (αποτύπωση ή επάρκεια)..Ευθύνες για τον υφιστάμενο φορέα δεν έχεις, αλλά μπορεί να αποκτήσεις αν πεις ότι επαρκεί ενώ στην πραγματικότητα δεν ισχύει αυτό.

 

Τελικά πήγαμε στην λύση της τακτοποίησης μιας και αυτό το έκανε προσωρινά...

 

Οπότε τώρα τι χρειάζεται για να τελειώσω την δουλειά... Από την πολεοδομία με έστειλαν στο ΤΕΕ και από το ΤΕΕ στο ΥΠΕΚΑ για τα ακριβή δικαιολογητικά και τα τηλέφωνα που μου έδωσαν είναι συνεχώς απασχολημένα...

 

Τέλος αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι αν θα έχω εγώ πρόβλημα που θα δηλωθεί ως αποθήκη (βοηθητικός χώρος) ενώ μέσα υπάρχει τουαλέτα κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια λάθη κάνεις στην πρακτική σου κι ύστερα τρέχεις!!

καλό κουράγιο τότε και να μην φοβάσαι τίποτα...με λίγη υπομονή ολα λύνονται!

 

 

και τώρα για το θέμα των αμοιβών και των εισφορών μέσω ΕΤΕ... ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνουν στην ΕΤΕ απο κατάστημα σε κατάστημα.... αλλά εμένα προσωπικά σε 2-3 καταστήματα εδώ Θεσσαλονίκη χωρίς κανένα πρόβλημα δέχονται τις εισφορές μόνο....

μάλιστα τα γράφω αμοιβές 0 φπα 0 υπέρ τεε (δίπλα απο το σύνολο)...(και χωρίς το έντυπο του ΤΕΕ) απλα εκεί που γράφουμε τον τραπεζικό μας λογαριασμό απο κάτω γράφουμε τον κωδικό απο το ΤΕΕ

 

ΠΡΟΣΟΧΗ...οταν το "χτυπάνε" στον εκτυπωτή τους γράφει...αμοιβή 0 φπα 0 εισφορές υπέρ τεε 39,84...αρα το σύστημα της ετε το αναγνωρίζει...

 

συμπέρασμα δικό μου: οι υπάλληλοι ειναι για τα μπάζα....

post-2142-0-60648200-1335255070_thumb.jpg

Edited by stavrosa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ρώτησα σε υπάλληλο και μου είπε ότι πλέον υπάρχουν ξεχωριστά πλαίσια όπου καταχωρούν αμοιβή φπα και κρατησεις-εισφορες.

Οπότε είναι διακριτό τι πληρώνεις και για ποιο λόγο, άρα γιατί να μη δέχονται μόνο το ένα ή μόνο το άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Στα περισσότερα υποκαταστήματα το δέχονται.

Σιγά - σιγά θα γίνει σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.