Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Αν και εχω προσπαθήσει να διαβάσω τα αντίστοιχα θέματα, είναι πιθανό κάτι να μου έχει ξεφύγει. Αφού εκδώσουμε εντολή πληρωμής με μηδενικη αμοιβή και πληρώσουμε μόνο τις κρατήσεις στην ΕΤΕ, υποβάλουμε ξανά στο σύστημα αμοιβών με συμπληρωμένη τη συμφωνηθείσα αμοιβη; Υπάλληλος του ΤΕΕ που επικοινώνησε μαζί μου μετά από δύο fax δύο email που έστειλα, μου είπε ότι "σύμφωνα με τη δική του λογική" πρέπει να καταθέσω και τις αμοιβές στην ΕΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

Πως τα έχουν κάνει έτσι; Όταν απλά κόβω ΑΠΥ έχω μόνο ΦΠΑ και τέλος, σωστά; Ούτε ΦΕΜ!

 

Όταν περνάω από το σύστημα του ΤΕΕ, τότε κόβω ΑΠΥ πληρώνω και εισφορές στην ΕΤΕ και ΦΕΜ στην εφορία...

 

Και αυτή η διαδικασία γίνεται για κάθε μία δουλειά; Δηλαδή τρέχεις καθημερινά σε ΕΤΕ και εφορία;

 

Μας κάνουν πλάκα;

 

Και τέλος, συνεργάζομαι για ενεργειακές επιθεωρήσεις με κάποιον επιθεωρητή αλλά στην πρώτη δουλειά που κάναμε έστειλε τον πελάτη να πληρώσει στην ΕΤΕ χωρίς εντολή πληρωμής, χωρίς εισφορές, χωρίς ΦΕΜ!

 

Τι γίνεται εδώ ρε παιδιά; Ο καθένας κάνει ότι του κατέβει; Υπάρχει περίπτωση μετά να έχει μπλεξίματα ο πελάτης; Όχι ελπίζω, ε;

 

Και κάποιος να μου απαντήσει και σε αυτό το post!

 

Ρε παιδιά... Να πάρω τηλέφωνο στο ΤΕΕ να ρωτήσω ποιες εργασίες είναι αυτές που περνάμε στο σύστημα αμοιβών ή θα μου πουν όλες;

 

Εγώ για να είμαι καλυμμένος ποιες εργασίες πρέπει να περνάω στο σύστημα;

 

Τώρα για τις αποδείξεις που κόβω σε άλλους μηχανικούς (τοπογράφους κτλ) περνάω "υπηρεσίες μηχανικού" για μία αποτύπωση που χρειάστηκε ή ακόμα και για προμήθεια και δεν τα περνάω στο σύστημα του ΤΕΕ;

 

Οπότε δεν έχω εισφορές κτλ.

 

Τέλος, κάτι ψιλο-offtopic: Πρέπει να έχω δύο σφραγίδες, σωστά; Μία για την εφορία που σφραγίζω τις ΑΠΥ όπου δεν φαίνονται αριθμοί ΤΕΕ κτλ και μία μεγαλύτερη με ΤΕΕ (και ΕΕΤΕΜ ????) για τα σχέδια;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω προσπαθήσει να διαβάσω τα αντίστοιχα θέματα, είναι πιθανό κάτι να μου έχει ξεφύγει. Αφού εκδώσουμε εντολή πληρωμής με μηδενικη αμοιβή και πληρώσουμε μόνο τις κρατήσεις στην ΕΤΕ, υποβάλουμε ξανά στο σύστημα αμοιβών με συμπληρωμένη τη συμφωνηθείσα αμοιβη; Υπάλληλος του ΤΕΕ που επικοινώνησε μαζί μου μετά από δύο fax δύο email που έστειλα, μου είπε ότι "σύμφωνα με τη δική του λογική" πρέπει να καταθέσω και τις αμοιβές στην ΕΤΕ!

 

Δεν χρειάζεται, στην ΕΤΕ που πηγαίνω εγώ τουλάχιστον, να τους δίνω μηδενικές αμοιβές αλλά τους δίνω κανονικά το χαρτί με τη συμφωνηθείσα.

Επίσης, εννοείται ότι ΔΕΝ καταθέτω και την αμοιβή + το φπα, αλλά κάνω κατάθεση ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΕ.

Στο τετράπτυχο της ΕΤΕ που συμπληρώνουμε, γράφω 0,00€ αμοιβή και φπα και ΜΟΝΟ ΧΧΧ,ΧΧ€ για τις κρατήσεις του ΤΕΕ.

 

Όσο για τον συνάδερφο του ΤΕΕ, σεβαστή η λογική του, αλλά λάθος για μένα!!!

Εάν το ΤΕΕ είχε λογική, θα είχε ανακαλύψει τόοοοοσα χρόνια και το e-banking!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με την κατάθεση αμοιβών για παροχή υπηρεσίας στην τράπεζα, ρίξτε μια ματιά σε αυτό.

 

ΠΟΛ.1027/9.2.2011.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο, σου εξήγησε? Για διαφάνεια? Αφού με το πιάσω τα λεφτά στο χέρι μου, κόβω απόδειξη. (Για ποσά έως 1500€)

 

Άσε που ίσως υπάρχει πρόβλημα με αναντιστοιχία κατάθεσης και ΑΠΥ. Δηλαδή, έστω: Αμοιβή 1000€, ΦΠΑ 230€, κρατήσεις ΤΕΕ 70€.

Εσύ κόβεις ΣΩΣΤΑ απόδειξη 1000+230=1230€, αλλά η κατάθεση στην ΕΤΕ είναι 1000+230+70=1300€.

 

Επίσης, έτσι που το κάνανε, πρέπει ΕΣΥ να πας στην ΕΤΕ και όχι ο πελάτης, εκτός και αν του δώσεις εσύ τα παραπάνω 70€, που ιδίως τότε έχεις πρόβλημα α-διαφάνειας για τα 70€ !!!

 

ΥΓ: Εάν λέω ανακρίβειες, ας με διορθώσει κάποιος που τα ξέρει καλύτερα!!!

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Πως τα έχουν κάνει έτσι; Όταν απλά κόβω ΑΠΥ έχω μόνο ΦΠΑ και τέλος, σωστά; Ούτε ΦΕΜ!

 

Όταν περνάω από το σύστημα του ΤΕΕ, τότε κόβω ΑΠΥ πληρώνω και εισφορές στην ΕΤΕ και ΦΕΜ στην εφορία...

 

Και αυτή η διαδικασία γίνεται για κάθε μία δουλειά; Δηλαδή τρέχεις καθημερινά σε ΕΤΕ και εφορία;

 

Μας κάνουν πλάκα;

 

Και τέλος, συνεργάζομαι για ενεργειακές επιθεωρήσεις με κάποιον επιθεωρητή αλλά στην πρώτη δουλειά που κάναμε έστειλε τον πελάτη να πληρώσει στην ΕΤΕ χωρίς εντολή πληρωμής, χωρίς εισφορές, χωρίς ΦΕΜ!

 

Τι γίνεται εδώ ρε παιδιά; Ο καθένας κάνει ότι του κατέβει; Υπάρχει περίπτωση μετά να έχει μπλεξίματα ο πελάτης; Όχι ελπίζω, ε;

 

Και κάποιος να μου απαντήσει και σε αυτό το post!

 

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συγκεκριμένα για τα αυθαίρετα καταβάλεις και ΦΕΜ στην εφορία και πρέπει να δηλώνεις στο ηλ. σύστημα των αμοιβών όλες τις εργασίες που πραγματοποίησες.

Όταν κόβεις ΑΠΥ σε ελεύθερο επαγγελματία πρέπει να κάνεις παρακράτηση 20%.Μίλησε καλύτερα με τον λογιστή σου για τέτοιες απορίες!

Όσο αφορά τις σφραγίδες έχεις΄συνήθως μια πλαστική με τα στοιχεία της έδρας σου για την εφορία και μια ξύλινη (Σχολή, διεύθυνση έδρας και τλ) για τα σχέδια.

 

Για ποιό λόγο, σου εξήγησε? Για διαφάνεια? Αφού με το πιάσω τα λεφτά στο χέρι μου, κόβω απόδειξη. (Για ποσά έως 1500€)

 

Άσε που ίσως υπάρχει πρόβλημα με αναντιστοιχία κατάθεσης και ΑΠΥ. Δηλαδή, έστω: Αμοιβή 1000€, ΦΠΑ 230€, κρατήσεις ΤΕΕ 70€.

Εσύ κόβεις ΣΩΣΤΑ απόδειξη 1000+230=1230€, αλλά η κατάθεση στην ΕΤΕ είναι 1000+230+70=1300€.

 

Επίσης, έτσι που το κάνανε, πρέπει ΕΣΥ να πας στην ΕΤΕ και όχι ο πελάτης, εκτός και αν του δώσεις εσύ τα παραπάνω 70€, που ιδίως τότε έχεις πρόβλημα α-διαφάνειας για τα 70€ !!!

 

ΥΓ: Εάν λέω ανακρίβειες, ας με διορθώσει κάποιος που τα ξέρει καλύτερα!!!

Υπάρχει νομίζω κάποιος σχετικός νόμος όσο αφορά τις συναλλαγές...Στο ΤΕΕ που ρώτησα είπαν ότι δεν είναι απαραίτητη η κατάθεση αμοιβής....

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Είναι η ΠΟΛ.1027/9.2.2011 που λέει και ο συνάδερφος παραπάνω. Έχει να κάνει με αμοιβές άνω των 1500€ (με φπα).

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναγράφω. Για ΟΑ πρέπει να καταβληθεί η αμοιβή στην ΕΤΕ και να καταθέσουμε τα παραστατικά αμοιβών στην ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται, στην ΕΤΕ που πηγαίνω εγώ τουλάχιστον, να τους δίνω μηδενικές αμοιβές αλλά τους δίνω κανονικά το χαρτί με τη συμφωνηθείσα.

Επίσης, εννοείται ότι ΔΕΝ καταθέτω και την αμοιβή + το φπα, αλλά κάνω κατάθεση ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΕΕ.

Στο τετράπτυχο της ΕΤΕ που συμπληρώνουμε, γράφω 0,00€ αμοιβή και φπα και ΜΟΝΟ ΧΧΧ,ΧΧ€ για τις κρατήσεις του ΤΕΕ.

 

Όσο για τον συνάδερφο του ΤΕΕ, σεβαστή η λογική του, αλλά λάθος για μένα!!!

Εάν το ΤΕΕ είχε λογική, θα είχε ανακαλύψει τόοοοοσα χρόνια και το e-banking!!!

Και εγώ έτσι κάνω γράφω μόνο το ποσό των κρατήσεων του ΤΕΕ και πληρώνω κανονικά μόνο αυτό και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Νομίζω το γράφει και κάπου στις διευκρινήσεις του ΤΕΕ αυτό αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.