Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Πλέον μπορείς να πληρώσεις μόνο τις κρατήσεις. χωρίς κατάθεση της αμοιβής. Αν θες να κάνεις και κατάθεση κάντην αλλά θα διαπιστώσεις ότι αυτό δεν βολεύει στις περιπτώσεις που παίρνεις ένα ποσό προκαταβολή, μετά από κάποιο χρονικό διάστημα παίρνεις και το υπόλοιπο και στο μεταξύ έχεις ξοδέψει ή αποταμιεύσει μέρος της προκαταβολής. Έτσι αναγκάζεσαι για να καταθέσεις όλο το ποσό να πρέπει να τραβήξεις λεφτά από τον λογαριασμό σου και καπάκι να τα καταθέσεις πάλι στον εαυτό σου.

Αυτό το γνωρίζω και μακάρι να μπορεί να γίνει! Μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε; Για μία ενεργειακή επιθεώρηση πέρα από τις εισφορές ΤΕΕ πρέπει να πληρώνει κάποιος και ΦΕΜ, ΕΜΠ, ΤΣΜΕΔΕ; Ή μόνο ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί η αμοιβή να κατατεθεί σε δόσεις στην ΕΤΕ.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να "εισπράξεις" σε δόσεις από τον πελάτη σου. Με την αποπληρωμή του συνολικού ποσού της αμοιβής (όταν γίνει), τότε να κάνεις την κατάθεση στην τράπεζα. Προσοχή, σε οποιαδήποτε τράπεζα κι όχι αναγκαστικά στον όψεως της ΕΤΕ. Ενδιάμεσα αν θέλεις ή στο τότε, μπορείς να πληρώσεις κρατήσεις - εισφορές. Σημειωτέον, θα έχεις βγάλει την αμοιβή - εντολή πληρωμής από το σύστημα του ΤΕΕ, θα έχεις τον ΑΑ έργου που σου χρειάζεται κι όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία τότε, εκδίδεις ΑΠΥ (μπορείς αν θέλεις να έχεις εκδώσει και ενδιάμεσες), πληρώνεις ΦΕΜ και ΦΠΑ.

Δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα....

 

Γενικά συμφωνώ εκτός από ένα σημείο.

ΑΠΥ πρέπει να κόψεις μόλις παραδώσεις την εργασία σου.

Αυτό δημιουργεί ένα πρόβλημα, αφού θα πρέπει η αμοιβή της ΑΠΥ να κατατεθεί σε τράπεζα.

Παλιά δεν είχαμε θέμα αφού μπορούσαμε με την κατάθεση του φακέλλου να κόψουμε ΑΠΥ μόνο ΑΡΧ/ΠΑΘ και τα υπόλοιπα σε κάθε φάση κατάθεσης της ανάλογης μελέτης.

Τώρα όμως για την Α.Δ. πρέπει να κατατεθούν όλες οι μελέτες άρα και όλο το ποσό των αμοιβών μελετών.

Βέβαια, θα σκεφτεί κάποιος "Και ποιος θα μας ελέγξει;"

Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου.

Η προηγούμενη απάντησή μου αναφέρονταν σε αμοιβή δήλωσης 4014.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί η αμοιβή να κατατεθεί σε δόσεις στην ΕΤΕ.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να "εισπράξεις" σε δόσεις από τον πελάτη σου. Με την αποπληρωμή του συνολικού ποσού της αμοιβής (όταν γίνει), τότε να κάνεις την κατάθεση στην τράπεζα. Προσοχή, σε οποιαδήποτε τράπεζα κι όχι αναγκαστικά στον όψεως της ΕΤΕ. Ενδιάμεσα αν θέλεις ή στο τότε, μπορείς να πληρώσεις κρατήσεις - εισφορές. Σημειωτέον, θα έχεις βγάλει την αμοιβή - εντολή πληρωμής από το σύστημα του ΤΕΕ, θα έχεις τον ΑΑ έργου που σου χρειάζεται κι όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία τότε, εκδίδεις ΑΠΥ (μπορείς αν θέλεις να έχεις εκδώσει και ενδιάμεσες), πληρώνεις ΦΕΜ και ΦΠΑ.

Δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα....

Ευχαριστώ πολύ!!!!Τελευταία ερώτηση: Το ποσό της αμοιβής δεσμεύεται από την τράπεζα για κάποιο χρονικό διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!!Τελευταία ερώτηση: Το ποσό της αμοιβής δεσμεύεται από την τράπεζα για κάποιο χρονικό διάστημα;

Εμένα μου είπαν ότι το απόγευμα είναι οκ...

 

Από το ΤΕΕ μου είπαν άμεσα γιατί η εισφορά πλέον κατατίθεται απ' ευθείας σε άλλο λογαριασμό...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!!Τελευταία ερώτηση: Το ποσό της αμοιβής δεσμεύεται από την τράπεζα για κάποιο χρονικό διάστημα;

 

Όχι, τα βάζεις - τα βγάζεις!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν ΥΠΑΡΧΕΙ τοπογραφικό εξαρτημένο από ΕΓΣΑ '87 από την αγορά του οικοπέδου, που ταυτίζεται με εκείνο της οικ. αδείας, μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη διαδικασία του Ν. 4014 χωρίς να πρέπει να καταβληθούν κρατήσεις (ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ) επί νέας νόμιμης αμοιβής τοπογραφικού?

 

Η ιδιαιτερότητα είναι ότι ενώ το Τοπογραφικό της αγοράς και το Τοπογραφικό της αδείας ταυτίζονται σε επιφάνεια, διαστάσεις, κορυφές, πλευρές, ισοϋψείς κ.λ.π..... σε εκείνο της αδείας μάλλον για οικονομία χώρου (επειδή έπρεπε να συμπεριληφθούν και πολλά άλλα δεδομένα) έχει αφαιρεθεί ο Πίνακας με τις συντεταγμένες (προφανώς επειδή ΔΕΝ ήταν απαιτούμενος για την έκδοση της αδείας)....

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση (ζηταω προκαταβολικα συγνωμη για την αγνοια!):

Εχω μια υποθεση ρυθμισης καταστηματος 4014 που απαιτειται Μελετη Στατικης επαρκειας.

Εχω αναλαβει τα παντα πλην της Μελετης Στατικης Επαρκειας.

 

Στο συστημα αμοιβων πρεπει να συμπεριλαβω και αυτον που θα κανει και θα υπογραψει την Μελετη Στατικης Επαρκειας ή μπορω στους συμμετεχοντες μηχανικους να βαλω μονο τον εαυτο μου και δεν ενδιαφερει το συστημα πως θα καταμερισω την αμοιβη μου μιας και θα φορολογηθω για ολο το ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τα βάζεις - τα βγάζεις!!!

Ευχαριστώ!

 

Εμένα μου είπαν ότι το απόγευμα είναι οκ...

 

Από το ΤΕΕ μου είπαν άμεσα γιατί η εισφορά πλέον κατατίθεται απ' ευθείας σε άλλο λογαριασμό...

Ευχαριστώ!

 

Εάν ΥΠΑΡΧΕΙ τοπογραφικό εξαρτημένο από ΕΓΣΑ '87 από την αγορά του οικοπέδου, που ταυτίζεται με εκείνο της οικ. αδείας, μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη διαδικασία του Ν. 4014 χωρίς να πρέπει να καταβληθούν κρατήσεις (ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ) επί νέας νόμιμης αμοιβής τοπογραφικού?

 

Η ιδιαιτερότητα είναι ότι ενώ το Τοπογραφικό της αγοράς και το Τοπογραφικό της αδείας ταυτίζονται σε επιφάνεια, διαστάσεις, κορυφές, πλευρές, ισοϋψείς κ.λ.π..... σε εκείνο της αδείας μάλλον για οικονομία χώρου (επειδή έπρεπε να συμπεριληφθούν και πολλά άλλα δεδομένα) έχει αφαιρεθεί ο Πίνακας με τις συντεταγμένες (προφανώς επειδή ΔΕΝ ήταν απαιτούμενος για την έκδοση της αδείας)....

Στο τ.δ. της Ο.Α. υπολογίζει με κάποιον τρόπο την τιμή του εμβαδού ή απλά έχει αντιγράψει και αυτή από το τ.δ. της μεταβίβασης;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ότι το απόγευμα είναι οκ...

 

Από το ΤΕΕ μου είπαν άμεσα γιατί η εισφορά πλέον κατατίθεται απ' ευθείας σε άλλο λογαριασμό...

Ευχαριστώ!

Την επόμενη μέρα εμφανίζονται στον λογαριασμό τα χρήματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.