Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Ερωτηση (ζηταω προκαταβολικα συγνωμη για την αγνοια!):

Εχω μια υποθεση ρυθμισης καταστηματος 4014 που απαιτειται Μελετη Στατικης επαρκειας.

Εχω αναλαβει τα παντα πλην της Μελετης Στατικης Επαρκειας.

 

Στο συστημα αμοιβων πρεπει να συμπεριλαβω και αυτον που θα κανει και θα υπογραψει την Μελετη Στατικης Επαρκειας ή μπορω στους συμμετεχοντες μηχανικους να βαλω μονο τον εαυτο μου και δεν ενδιαφερει το συστημα πως θα καταμερισω την αμοιβη μου μιας και θα φορολογηθω για ολο το ποσο?

Το ίδιο θεμα έχω και εγώ.Μόνο που στην δική μου περιπτωση, εκτός απο μένα και το στατικό θα υπάρχει και τοπογραφος για το τοπο.Και οι 3 μας θα μπουμε στην δικιά μου καρτελα στο συστημα αμοιβών? Η μπορεί ο καθένας μας να δράσει αναξάρτητα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση διαμερίσματος (με άδεια και τοπογραφικό) που μετά από έλεγχο ανακάλυψα ότι έχει Υ.Δ 8τ.μ. και υπέρβαση ύψους 0.70μ. Στο σύστημα αμοιβών τι πρέπει να επιλέξω:

1) Ρυθμίσεις νόμου 4014 βάζοντας τα 8τ.μ.;

2)Αποτύπωση αρχιτεκτονικών επιλέγοντας 8 τ.μ.;

Αυτά και τέρμα. 'Αλλωστε τα σχέδια και όλα τα απαραίτητα στοιχεία τα έχω από την άδεια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση διαμερίσματος (με άδεια και τοπογραφικό) που μετά από έλεγχο ανακάλυψα ότι έχει Υ.Δ 8τ.μ. και υπέρβαση ύψους 0.70μ. Στο σύστημα αμοιβών τι πρέπει να επιλέξω:

1) Ρυθμίσεις νόμου 4014 βάζοντας τα 8τ.μ.;

2)Αποτύπωση αρχιτεκτονικών επιλέγοντας 8 τ.μ.;

Αυτά και τέρμα. 'Αλλωστε τα σχέδια και όλα τα απαραίτητα στοιχεία τα έχω από την άδεια.

Ευχαριστώ

Καμία άποψη για το post 2432;

 

Ναι εγώ έτσι το κάνω:

 

- Εργασίες για ρυθμίσεις Ν.4014/2011

- Αρχιτεκτονικά - αποτύπωση (τα τ.μ. που αποτυπώνεις)

 

Άλλοι συνάδελφοι δεν βάζουν καθόλου την αποτύπωση....

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ έτσι το κάνω:

 

- Εργασίες για ρυθμίσεις Ν.4014/2011

- Αρχιτεκτονικά - αποτύπωση (τα τ.μ. που αποτυπώνεις)

 

Άλλοι συνάδελφοι δεν βάζουν καθόλου την αποτύπωση....

 

Ευχαριστώ Ιάσονα

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι συνάδελφοι δεν βάζουν καθόλου την αποτύπωση....

 

Δεν πιστεύω να υπάρχει ΠΟΤΕ πρόβλημα, αλλά για 5-10 € κρατήσεις, προσωπικά, τα βάζω για να είμαι ήσυχος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια η ελαχιστη αμοιβη μηχανικου για τις ρυθμισεις 4014 21+ ειναι 3.38 ημερες.αν απαιτειται και μηχανολογος πως βαζουμε την αμοιβη του? 3.38 ημερες?

Link to comment
Share on other sites

Αν απαιτείται μηχανολόγος πρόσθετα 1,5 ημέρα απασχόλησης αρμόδιου μηχανικού εμπειρίας 15 ετών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.