Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Αν ερθουν 30 ατομα μαζι και σας πουνε 500 + φπα + τοπογραφικο θα τους διώξετε? Ειδικα τώρα που με το τουφεκι τα κυνηγαμε..

 

Όπως είπε και προηγούμενος συνάδερφος, 500€ + ΦΠΑ , ΧΩΡΙΣ τοπογραφικό * 30 (άρα κοντινές ιδιοκτησίες = οικισμός κτλ) είναι πολύ καλή ευκαιρία.

Ενδεχομένως, λόγο οικισμού (ίσως) να έχουν και όμοιες αυθαιρεσίες.

 

Αλλά άλλο το 500 καθαρά * 30 και άλλο το 500 ή 600 ΟΛΑ ΜΕΣΑ με απ' όλα σε διπλή πίτα! :razz:

 

Ιδιοκτήτης αφού πήρε προσφορά μου δεν τον ξαναείδα. Μέρες μετά που τον πέτυχα στο δρόμο μου είπε οτι βρήκε μηχανικό που έκανε 4014 (σε χωρίς ο.Α.) & τοπογραφικό & ΠΕΑ, όλα με 800 ευρώ! Κ φυσικά δεν είχα τι να ανταπαντησω !

 

Ότι είναι κορόιδο .... Θα έβρισκε και χαμηλότερα εάν έψαχνε λίγο παραπάνω! Σε λίγο θα τους πληρώνουμε κιόλας!!!

 

Δυστυχώς σε τέτοιου είδους δουλειές, ο εργοδότης δεν ασχολείται με το ποιος θα του τακτοποιήσει το αυθαίρετο ή με το ποιος θα τους υπογράψει την βεβαίωση ή το ΠΕΑ... Οπότε πάνω στον φθηνότερο... Και υπάρχουν κάποιοι που ρίχνουν τις τιμές σε επίπεδα επίσκεψης σε κομμωτήριο...

 

Κομμωτήριο???

Άσε, γιατί αυτά βγάζουν παραπάνω από εμάς!!!

Link to comment
Share on other sites

πελάτης: θελω να μου το κάνεις εσύ αλλά να ξέρεις πήγα ήδη σε 2-3 μηχανικούς...

- πηγαινε εκεί που θέλεις...

πελ.: εσένα θέλω...

- εγώ θέλω χψζ σύν φπα συν κρατήσεις(φεμ τσμεδε κλπ)

πελ.: ο α μηχανικός μου είπε οτι...τα πρόστιμα 867,43€ και οι αμοιβή του για εμενα 400€ και άλλα 400€ για τον αδελφό μου όλα μέσα...

- και φπα και κρατήσεις και και και??? δλδ θα αποτυπώσει θα υποβάλει θα σχεδιάσει θα θα θα για 225€?

πελ.: ναι...

- ε τότε πήγαινε σε αυτόν...

πελ.: μα εγω....

- εγω κάτω απο αυτό που σου είπα δεν μπορώ....να πας αλλού. προτιμώ το τίποτα απο το να δουλεύω για τίποτα.

 

 

 

ρε παιδιά......είναι δυνατόν???????? 225 για όλα?????για όλα???????ειπαμε εντάξει αναδουλειές δυσκολίες κλπ κλπ....αλλά ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ! ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά είναι και αυτό μέρος της δουλειάς μας!

γιατί να μην το κάνουμε με αξιοπρέπεια?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δεν αντιστοιχεί σε 5 χρόνια σπουδών σε πολυτεχνείο.

Αντίστοιχα ένας γιατρός που θα έβαζε λευκοπλάστ, θα τον πλήρωνες?

Ή τον δικηγόρο που συντάσσει μόνο αιτήσεις?

 

Οι δηλώσεις βέβαια του Ν.4014/11 αν δεν γίνουν σωστά μπορεί να προκαλέσουν απώλεια εισοδήματος στον ιδιοκτήτη και να του δημιουργήσουν μελλοντικά προβλήματα.

Υπ' αυτή την έννοια, αξίζει να πληρώσει κάποιος έναν συνάδελφο γνώστη της νομοθεσίας.

Όμως η δουλειά δεν είναι επιστημονική.

Και γι αυτό απαξιώνεται.

Με αποτέλεσμα να πέφτουν οι αμοιβές στα 225€ που λες.

Τα καθαρά με τον Ν.3843/10 πόσα ήταν? Λιγότερα!!!

 

Εγώ Σταύρο συμφωνώ μαζί σου, δεν θα δώσω τέτοιες προσφορές γι αυτό και δεν έχω πολλές δουλειές του 4014.

Πώς όμως να πω σε κάποιον συνάδελφο που πεινάει να μην κάνει τόσο χαμηλή προσφορά?

Όταν μ' αυτή θα επιζητήσει την ελάχιστη δυνατή αξιοπρέπεια που όλοι επιζητούμε.

Link to comment
Share on other sites

H δουλειά δεν απαξιώνεται γιατί δεν είναι επιστημονική. ( βλ. αγγελίες για "στατικά" με 0,5 Ε/m2.....)

 

Απαξιώνεται γιατί είμαστε πάρα πολλοί σε μια αγορά που διαρκώς μικραίνει και γιατί πολλοί κάνουν αρπαχτή δουλεύοντας σχεδόν μαύρα.

 

Κάποιοι άλλοι φέρονται δυστυχώς σαν απατεώνες και παραπλανούν τον κόσμο.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

- εγω κάτω απο αυτό που σου είπα δεν μπορώ....να πας αλλού. προτιμώ το τίποτα απο το να δουλεύω για τίποτα.

 

Το κλέβω ΤΩΡΑ !!! Η καλύτερη ατάκα για πελάτη που άκουσα ever !!! :smile:

 

Τα καθαρά με τον Ν.3843/10 πόσα ήταν? Λιγότερα!!!

Πώς όμως να πω σε κάποιον συνάδελφο που πεινάει να μην κάνει τόσο χαμηλή προσφορά?

 

Μην μπερδεύουμε τον 3843 με τον 4014. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ... ΣΕ ΟΛΑ !!!!

Ούτε σε ευθύνες, αλλά και ούτε σε δουλειά!

Κλείνει 1 ΧΡΟΝΟΣ σε λίγες μέρες από την έναρξη του νόμου και 1 φάκελος ΔΕΝ ΕΧΕΙ κλείσει, λόγω του ΔΔΤ.

ΠΟΥ αλλού έχει συμβεί αυτό?

Όσο για τους "συναδέρφους" με τα 400-500€ όλα μέσα, κουράστηκα να μιλάω.

 

H δουλειά δεν απαξιώνεται γιατί δεν είναι επιστημονική. ( βλ. αγγελίες για "στατικά" με 0,5 Ε/m2.....)

Απαξιώνεται γιατί είμαστε πάρα πολλοί σε μια αγορά που διαρκώς μικραίνει και γιατί πολλοί κάνουν αρπαχτή δουλεύοντας σχεδόν μαύρα.

 

Η δουλειά για τον 4014 απαξιώθηκε από τη στιγμή που:

Τα ΜΜΕ παρουσίασαν τη βεβαίωση μεταβίβασης ως ένα νέο χαράτσι.

Ο Σύφουνας είπε ότι τα τοπογραφικά γίνονται με smartphone των 100€.

Συνάδερφοι χωρίς να σκεφτούν τον όγκο δουλειάς, λέγανε στην αρχή τα 500άρια για να πάρουν πελάτες.

Ο ιδιοκτήτης δεν σκέφτεται ότι πλέον η αυθαίρετή του περιουσία κοστίζει ... κουλούρι ... δλδ 0,00000 €€€, γιατί δεν μπορεί να πάρει τη βεβαίωση.

και ένα σωρό άλλα πράγματα.

 

Και οι γιατροί είναι πάρα πολλοί, αλλά δεν έχουν ξεφτιλίσει τις τιμές τους, γιατί "με την υγεία δεν παίζουμε". Όσα μας ζητήσει τα δίνουμε και του λέμε "ευχαριστώ". Σε κάποιον μηχανικό όμως που θα σώσει την περιουσία σου, λες "ο άλλος μου είπε 500€".

 

Δεν περιγράφω άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι και επι εποχής ελαχίστων , ειδικά μετά την ΕΤΑ 115 , παίζαν μαύρες εκπτώσεις έως 50% στις μελέτες και επιβλέψεις , πολύ πριν μας προκύψει ο Σίφουνας με το σουπερ κινητό του.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν απλές περιπτώσεις αυθαιρεσιών, όπου η δουλειά με τον 4014 είναι πιο λίγη ή έστω η ίδια μ' αυτήν που είχαμε με τον 3843.

 

Η απαξίωση στην συγκεκριμένη περίπτωση επέρχεται από το αντικείμενο, δήλωση αυθαιρεσιών, εργασία μη επιστημονική.

Στην περίπτωση των στατικών με 0,5€/τμ που ανέφερες, η απαξίωση επέρχεται από τον ίδιο τον μελετητή.

Διαφορετικές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και επαυξανω με αυτα που λετε, αλλα αληθεια εμεις που ζουμε? Δεν βλεπουμε οτι το χρημα εχει ακριβυνει τοσο πολυ, που για πολυ κοσμο ειναι δυσκολο να ανταπεξελθει στα βασικα?(τα ξερετε)

Τι να κανω λοιπον με τον συνταξιουχο παππου που πληρωνε προστιμο (λογω καταγγελιας) για ενα στεγαστρο, στο κατα τα αλλα ερειπιο σπιτι του, κ ερχεται κ μου δινει 30 ευρω τον μηνα για να με ξεπληρωσει. Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν θα τον ξαναδω τον επομενο μηνα (λογω ηλικιας) αλλα πραγματικα ειμαι πολυ κοντα στο να του πω αστο μην ξαναρχεσαι.

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.