Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Γνωρίζει αν είναι λάθος να βάλω μόνο το ένα. 'Ετυχε να κάνω συμφωνητικό και με 3 ονόματα και θα γίνει χαμός αν τα βάλω όλα.

Ευχαριστώ πάντως

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Έρχεται πελάτης και συμφωνούμε στα 1000ευρώ + ΦΠΑ για τους ΗΧ που έχει κλείσει και μου λέει πως θα με πληρώσει σε 2 δόσεις...

Εγώ πως να κινηθώ... Να μην του κόψω καν απόδειξη για τα 500 και να του κόψω όταν με εξοφλήσει;

Να την γράψω, να πάω να πληρώσω ΦΕΜ και όποτε με εξοφλήσει του την δίνω;

Πιο λογικό βρίσκω το 2ο...

Εσας ποια η γνώμη σας...

Μου ζήτησε να μου δώσει τα μισά χρήματα άμεσα και τα άλλα μισά στο τέλος του Σεπτέμβρη...

Ή μήπως να του ζητήσω μία επιταγή για το τέλος του Σεπτέμβρη και να του δώσω κανονικά την απόδειξη;

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

To 2o φυσικά....!! Εγώ τελευταία στιγμή κόβω μία απόδειξη και αφού πάρω όλα τα χρήματα. Έχω κόψει πρόχειρες σε Α4 ότι "έλαβα το τάδε ποσό για ρύθμιση με 4014 κ.τ.λ." σε περιπτώσεις τμηματικής πληρωμής αλλά τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

To 2o φυσικά....!! Εγώ τελευταία στιγμή κόβω μία απόδειξη και αφού πάρω όλα τα χρήματα. Έχω κόψει πρόχειρες σε Α4 ότι "έλαβα το τάδε ποσό για ρύθμιση με 4014 κ.τ.λ." σε περιπτώσεις τμηματικής πληρωμής αλλά τίποτα παραπάνω.

Να μην πάω στην λύση της μαεταχρονολογημένης επιταγής;

Link to comment
Share on other sites

Σε μία υπό έκδοση άδεια έκανα το λάθος να μην υπολογίσω στις αμοιβές μελετών, εξ αρχής, την προσαύξηση εκτός έδρας (για να συμπιέσω το κόστος υπέρ του πελάτη) και τώρα μαθαίνω ότι οι πολεοδομίες την ζητάνε υποχρεωτικά .Είναι και η πρώτη που είχα ποτέ εκτός εδρας και οι αμοιβές έχουν κατατεθεί ήδη. Οι εναλλακτικές που έχω τώρα ποιές είναι;

Εκδίδω νέα συμπληρωματική εντολή πληρωμής από το ΤΕΕ και η εκτός έδρας προσαύξηση πως υπολογίζεται;

2000 λ ή

βάσει του τύπου 2000λ+0.05*(β1/100*Σ) ;

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Καλή παναγιά σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω πελάτη σε εταιρία εγκατάστασης φωτοβολταϊκών και μου δίνει προμήθεια...

Τους κόβω ΑΠΥ 300 ευρώ + ΦΠΑ...

Πληρώνω ΦΕΜ; Υπάρχει παρακράτηση;

Όχι έτσι...

Κόβω την ΑΠΥ, την παραδίδω και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι προς εταιρια κανονικα εχει παρακρατηση φεμ 20% αν θυμαμαι καλα..

Κάπου διάβασα ότι έχει όριο τα 300 ευρώ χωρίς το ΦΠΑ... Αλλά στα 300 έχει παρακράτηση ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι,

 

στο συστημα αμοιβων του ΤΕΕ για νομιμοποιηση αυθαιρετου που εχω κανει και τοπογραφικο,

καλυπτομαι στις κυριες εργασιες μονο με το κουτακι ''εργασιες για ρυθμισεις του ν. 4014/11'' ή πρεπει υποχρεωτικα να βαλω και ''συνταξη τοπογραφικου''? την αμοιβη του τοπογραφικου την εχω συμπεριλαβει στο ποσο των εργασιων για ρυθμισεις του ν. 4014/2011.

 

ειμαι νεος μηχανικος και δεν γνωριζω ακομα καλα αυτα τα ζητηματα

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε για τον υπολογισμό των εισφορών και των κρατήσεων η νόμιμη αμοιβή που θα υπολογίσεις θα περιλαμβάνει τις εργασίες του ν. 4014 και τις εργασίες τοπογραφικής αποτύπωσης που έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.