Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

ευχαριστω ssouanis

Για αυτο το ποσο αμοιβης (1569,58) η εισφορα ΤΕΕ βγαινει αυτοματα στην εντολη πληρωμης 32,14 ευρω.

Ομως καποια φορα την εισφορα ΤΕΕ την πληρωσα κατευθειαν στο τοπικο ΤΕΕ και εκει μου την υπολογισαν επι της συμφωνηθεισας αμοιβης που φαινοταν πανω στην εντολη, κ αρα εχω πληρωσει λιγοτερο. Εκαναν λαθος?

Ηταν απο τις πρωτες περιπτωσεις του 4014 περισυ κ δεν το ειχα προσεξει. Χρειαζεται να κανω συμπηρωματικη? Πως? Το εργο ειναι σε τελικη υποβολη! Ευχαριστω κ παλι

Link to comment
Share on other sites

Στην ΕΤΕ! Πότε το συμπληρώνω αυτό;

 

Το μόνο 6%ο που γνωρίζω αφορά σε δημόσια έργα....... είσαι εργολάβος δημοσίων έργων? Αν είσαι, τότε θα το χρειαστείς.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ssouanis

Για αυτο το ποσο αμοιβης (1569,58) η εισφορα ΤΕΕ βγαινει αυτοματα στην εντολη πληρωμης 32,14 ευρω.

Ομως καποια φορα την εισφορα ΤΕΕ την πληρωσα κατευθειαν στο τοπικο ΤΕΕ και εκει μου την υπολογισαν επι της συμφωνηθεισας αμοιβης που φαινοταν πανω στην εντολη, κ αρα εχω πληρωσει λιγοτερο. Εκαναν λαθος?

Ηταν απο τις πρωτες περιπτωσεις του 4014 περισυ κ δεν το ειχα προσεξει. Χρειαζεται να κανω συμπηρωματικη? Πως? Το εργο ειναι σε τελικη υποβολη! Ευχαριστω κ παλι

Ναι έκαναν λάθος.

Οι εισφορές επί της νόμιμης.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανείς όρεξη να πει πως μπαίνουν στις αμοιβές οι μηχανολόγοι όταν απαιτείται η τεχνική έκθεση;

 

Από την αναζήτηση είδα δύο διαφορετικές απόψεις η μία ότι μπαίνουν συνολικά η μέρες (πολιτικού και μηχανολόγου) και μοιράζουμε ποσοστά 75% 25% και η άλλη ότι μπαίνουν ξεχωριστές εργασίες με αυτή του μηχανολόγου να μην είναι για 4014 αλλά απασχόληση.

 

(Τέλος αυτό το 1,5 μέρες μηχανικού εμπειρίας το κάνουμε κάπως αναγωγή ανάλογα με την προϋπηρεσία;)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή του μηχανολόγου για τον 4014 είναι 2250λ και μπαίνει πρόσθετα στην αμοιβή των 6750λ της υπόλοιπης διαδικασίας.

 

Η ημερήσια αποζημίωση αναλόγως τα έτη είναι:

1000λ για 0-10 έτη

1500λ για 11-20 έτη

2000λ για 21έτη και πάνω.

 

οπότε εσύ ως μηχανολόγος, ανάλογα με την προϋπηρεσία σου θα έχεις 2,25 ημέρες ή 1,5 ημέρες ή 1,125 ημέρες νόμιμη αμοιβή για τη συμπλήρωση της Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το εξής πρόβλημα.

Κάναμε μια δουλειά μαζί 3 άτομα.

Αλλά, ο ένας (τοπογράφος) έχει εμπειρία <10ετών, εγώ έχω 10-20 και ο μηχανολόγος 30 ετών.

Σκέφτηκα αυτό με τα ποσοστά (τουλάχιστον για εμένα και τον τοπογράφο αρχικά) αλλά τι θα βάλω στις ημέρες απασχόλησης;

 

υ.γ. Ο τοπογράφος συμμετέχει στην ομάδα εργασίας για τον ν4014 και ξεχωριστά στο τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Feathon11,

το έργο στην εφαρμογή αμοιβών θα το ανεβάσει ένας.

Θεωρούμε εσένα.

 

Ο τοπογράφος είναι εκτός ημερών αφου έχει δικό του τρόπο (θα τον βάλεις και αυτόν στο έργο άμα θέλεις, αλλά με τον τρόπο που βάζουμε τα τοπογραφικά).

 

Πάμε σε εσένα και τον μηχανολόγο.

Θα βάλεις τις ημέρες του μηχανολόγου βάσει της δικιά σου εμπειρίας.

δλδ θα του βάλεις 1,5 μέρα.

Άνοιξε μετά το pdf το προσωρινό και θα δεις ότι όλα θα είναι σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ο τοπογράφος είναι μέλος της Ο.Ε. του ν4014 για αυτό τον βάζω και εκεί. Το τοπογραφικό θα είναι σε άλλη εργασία δικό του.

Άρα αν βάλω συνολικά 6 Η.Ε. και τις επιμερίσω, 37.5% στον τοπογράφο, 37.5% σε εμένα και 25% στον μηχανολόγο, θα έχει ο καθένας το σωστό ποσό.

Έτσι λες;

 

Επίσης κάτι άλλο. Γιατί δεν με αφήνει να διαγράψω εργασίες που είχα εισάγει παλιά;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Άμα θέλεις τις καταθέσεις να τις κανεις για την ΟΕ, θα πρέπει να έχεις κωδικούς για την ΟΕ.

Τώρα άμα γίνουν σε πρόσωπα, θα το κάνεις έτσι όπως λες και θα σου βγάλει αμοιβή 3375λ εσένα και τον τοπογράφο και 2250λ τον μηχανολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Ο.Ε. = Ομάδα εργασίας :)

Ευχαριστώ...

 

υ.γ. Οι συντμήσεις δεν είναι πάντα σωστός τρόπος γραφής...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.