Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Συγγνώμη , αν έχει ξαναπαντηθεί το ερωτημα μου. Η αμοιβή για την τεχνική έκθεση των Η/Μ πως υπολογίζεται? Ρυθμίσεις για Ν4014/11, μηχανικος εμπειρίας 1-10 πχ και μετα αντιστοιχα 6,75 μέρες? Σε αλλάγη χρήσης απο ημιυπογειο αποθηκευτικό χώρο σε καταστημα, χρειαζεται τεχνική εκθεση Η/Μ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά,συγγνώμη για το αν έχει ξανααπαντηθεί νωρίτερα η ίδια ερώτηση (που νομίζω πως απαντήθηκε κάποιες σελίδες πριν) απλά θα ήθελα να διευκρινίσω κάτι. Αμοιβή για 4014 μικρότερη της νόμιμης, που εισπράχθηκε μες το 2012 και κόπηκε γι'αυτή ΑΠΥ πρέπει να κατατεθεί με εντολή πληρωμής στην ΕΤΕ και να πληρωθούν όλες οι εισφορές για να περαστεί ως έσοδο του 2012 ή μπορεί να περιμένει έστω για αρχές του 2013 (γιορτές έρχονται, να μείνει και κάτι!!!);

Link to comment
Share on other sites

Εάν η αμοιβή σου + ΦΠΑ είναι μικρότερη από 1500€, τότε ΔΕΝ έχεις υποχρέωση (φορολογική) να κάνεις ΠΟΥΘΕΝΑ κατάθεση αμοιβής. Εάν είναι ΜΕ το ΦΠΑ, μεγαλύτερη από 1500€, τότε έχεις φορολογική υποχρέωση (και όχι λόγω ΤΕΕ) να κάνεις κατάθεση της αμοιβής (ο πελάτης) σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ τράπεζα.

 

Οι κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ μπορούν να πληρωθούν και μέσα στο 2013. Εγώ τουλάχιστον θα τις κρατήσω για το 2013. Οι κρατήσεις του ΤΕΕ, εάν έκοψες την ΑΠΥ πριν το μνημόνιο 3, τότε είναι προσωπική σου επιλογή αν θες να το πληρώσεις ή όχι. Εάν την ΑΠΥ την έκοψες μετά το μνημόνιο 3, τότε το 2% του ΤΕΕ μας άφησε χρόνους και τις κρατήσεις του τις βάζεις στην τσέπη σου!

 

Το ΦΕΜ, καλό είναι να το πληρώσεις εντός του 2012. ... Από βδομάδα πάω κι εγώ εφορία να πληρώσω μερικά ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μικρότερη η αμοιβή που κόπηκε με το ΑΠΥ από τα 1500€ (μαζί με το ΦΠΑ) δεν είσαι υποχρεωμένος να την καταθέσεις πουθενά.Επειδή κόπηκε όμως ΑΠΥ καλό είναι να πληρωθεί φέτος το ΦΕΜ (σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου να μη σου πούνε τίποτα).Για τις υπόλοιπες κρατήσεις κάνε λίγο υπομονή μήπως και καταργηθούν και αυτές.Πάντως αφού κόπηκε ΑΠΥ θα περαστεί ως έσοδο έτσι και αλλιώς.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι...ανέβασα στο σύστημα αμοιβών συμφωνητικά με τις αναφορές της ενδιάμεσης υποβολής όμως..αφού προχώρησα σε τελική υποβολή κατάλαβα οτι έπρεπε να ανεβάσω τις τελικές αναφορές με τα συμφωνητικά.Υπάρχει τρόπος να ακυρώσω τα αρχεία αυτά και να ανεβάσω τα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

τής ενδιάμεσης οι αναφορές κάνουν.

<<Η αναλυτική περιγραφή ανά είδος μελέτης, επίβλεψης ή άλλης υπηρεσίας

μηχανικού και το ποσοστό συμμετοχής εκάστου για τον υπολογισμό της

κατανομής της νόμιμης και η κατανομή της συμφωνηθείσας αμοιβής

δίνονται αναλυτικά στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ της συμφωνίας το οποίο είναι η

αναφορά με τίτλο " ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ

ΑΜΟΙΒΩΝ" με τα σημεία γνησιότητας και το οποίο αποτελεί αναπόσπαστο

τμήμα της παρούσας. Τυχόν ελάσσονες τροποποιήσεις του έργου που δεν

επιβάλλουν αλλαγή της συμφωνηθείσας αμοιβής θα αποτυπώνονται μόνο

στο αναθεωρημένο αντίγραφο του υπολογισμού αμοιβών.>>

αρα:

της ενδιάμεσης έχουν τα σημεία γνησιότητας και όπως καταλαβαίνω αν δεν αλλάξει η συμφωνηθήσα τότε είναι ελασσονες και άρα δεν χρειάζεται να ανεβάσεις και την αναφορά της οριστικής.

κάνω λάθος παιδια? εσείς ποιά αναφορά ανεβάζετε?

 

τελικές εννοείς αυτές πού γράφουν είτε ενδιάμεση είτε είναι μετά την οριστική?

δηλαδή ανέβασες αυτές πού ήταν ενδεικτικές πρίν κάν κάνεις ενδιάμεση?

ακόμα και μετά την οριστική μπορείς να ανεβάσεις μου φαίνεται

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει ν' ανεβάζουμε τις τελικές αναφορές έργου.

Από την άλλη, ό,τι ανεβάζουμε δεν διαγράφεται, αλλά μπορεί ν' ακυρωθεί και να ανεβάσουμε το σωστό αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

1. δηλαδή προτείνετε να κάνουμε οριστική υποβολή και μετα να τυπωνουμε την αναφορά?

2. επιτρέπεται να ανεβάσουμε μετά από οριστική?

3. πάντως αυτό που λέει <<Τυχόν ελάσσονες τροποποιήσεις του έργου που δεν

επιβάλλουν αλλαγή της συμφωνηθείσας αμοιβής θα αποτυπώνονται μόνο

στο αναθεωρημένο αντίγραφο του υπολογισμού αμοιβών.>>

δεν είναι σαν να λέει ότι αν δεν άλλαξε η αμοιβή, κάνε οριστική οπότε μόνο στο αναθεωρημένο θα φαίνονται αλλά δεν χρειάζεται να το ανεβάσεις?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όσες αναφορές έργου ανεβάζω είναι οριστικές (δεν έχω ιδιαίτερο λόγο να μην είναι).

Σε αναφορές έργου που έχω "αμφιβολίες" π.χ. να προστεθεί μηχανικός στην ομάδα έργου για Η/Μ τεχνική έκθεση κ.λπ. τις έχω σε ενδιάμεση και δεν τις ανεβάζω ακόμα.

Γι' αυτές έχω ανεβάσει μόνο την αντίστοιχη σύμβαση με τον πελάτη.

 

Αυτό που εννοεί παραπάνω είναι ότι, αν προσθέσεις κάτι στην αναφορά π.χ. αυξάνουν τα τ.μ. της αποτύπωσης, βάζεις 2 τριγωνομετρικά κ.λπ. στο εξαρτημένο τοπογραφικό, προσθέτεις τη μελέτη στατικής επάρκειας κ.λπ. αλλάζουν ταυτοχρόνως όλα, και η αμοιβή και οι εισφορές κ.λπ. οπότε και να έχεις ανεβάσει προηγουμένως την ενδιάμεση δεν έχει κανένα νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.