Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

έγω στην πιο προσφατη πληρωμή μου τα υπολόγισα επί της συμφωνηθείσας.

 

από που κ ως που να το δώσω επί της νόμιμης αφου είναι λεφτά που δεν πήρα?

 

θα μας τρελάνουν τελείως?τοτε εγώ με συμφωνηθείσα 1000 και νόμιμη 2000 θα τα δώσω σε φπα,φεμ και τεε,τσμεδε,εμπ. τι αδικια και αυτή στο νόμο ή τις καταργείς τις ελάχιστες-νόμιμες ή τις διατηρείς

συγχυστηκα πάλι

@Konstantina85

 

Μόνο ΦΕΜ,ΤΣΜΕΔΕ,ΕΜΠ θα υπολογίσεις επί της νόμιμης.

 

ΦΠΑ θα αποδώσεις επί της συμφωνηθείσας.

 

Η εισφορά πρός το ΤΕΕ έχει καταργηθεί.

Link to comment
Share on other sites

@Konstantina85

 

Μόνο ΦΕΜ,ΤΣΜΕΔΕ,ΕΜΠ θα υπολογίσεις επί της νόμιμης.

Το ΦΕΜ υπολογίζεται με τη συμφωνηθείσα! Μόνο ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ πάει με τη νόμιμη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω τη βοήθεια σας για  τον υπολογισμό των αμοιβών σε αυθαίρετο.

 

Έχει εκδοθεί Ο.Α.ΚΟΙΝΟΤΙΚΗ για νεα διώροφη κατοικία με το ισόγειο αδιαμόρφωτο εντός ορίων οικισμού.

Εχει γίνει σύσταση οριζοντίων για ισόγειο και όροφο με ποσοστά τα ποσοστά τους επι των κοινοχρηστων μερών του οικοπέδου.

Αυθαίρετες κατασκευές στους κοινόχρηστους που δεν ήταν δυνατό να νομιμοποίηθουν (πρόστιμο τακτοποίησης) «1η αίτηση»

Το αδιαμόρφωτο ισόγειο έγινε κατοικία (παράβολο + έκδοση άδειας νομιμοποίησης) «2η αίτηση»

 

α) Για την τακτοποίηση στον υπολογισμό των αμοιβών εκτός από εργασίες με το ν4014 θα υπολογίσω και το τοπογραφικό?

β) ή μήπως να το υπολογίσω ξεχωριστά διότι το ίδιο θα καταθέσω καί για την άδεια νομιμοποίησης?

γ) Εξάρτηση έκανα με φίλο μου Τοπογράφο στίς αμοιβές θα τον προσθέσω τριγωνισμούς ή μηπως καάνω κάποιο λάθος?

δ) Στο συμφωνητικό που έχω κάνει με τους πελάτες φαινομαί μόνον εγω πρεπεί να φτιάξω νέο συμφωνητικό με τους πελάτες?

ε) ή αρκεί να υπογράψω καποιο συμφωνητικό με τον Τοπογράφο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω τη βοήθεια σας για  τον υπολογισμό των αμοιβών σε αυθαίρετο.

 

Έχει εκδοθεί Ο.Α.ΚΟΙΝΟΤΙΚΗ για νεα διώροφη κατοικία με το ισόγειο αδιαμόρφωτο εντός ορίων οικισμού.

Εχει γίνει σύσταση οριζοντίων για ισόγειο και όροφο με ποσοστά τα ποσοστά τους επι των κοινοχρηστων μερών του οικοπέδου.

Αυθαίρετες κατασκευές στους κοινόχρηστους που δεν ήταν δυνατό να νομιμοποίηθουν (πρόστιμο τακτοποίησης) «1η αίτηση»

Το αδιαμόρφωτο ισόγειο έγινε κατοικία (παράβολο + έκδοση άδειας νομιμοποίησης) «2η αίτηση»

 

α) Για την τακτοποίηση στον υπολογισμό των αμοιβών εκτός από εργασίες με το ν4014 θα υπολογίσω και το τοπογραφικό?

β) ή μήπως να το υπολογίσω ξεχωριστά διότι το ίδιο θα καταθέσω καί για την άδεια νομιμοποίησης?

γ) Εξάρτηση έκανα με φίλο μου Τοπογράφο στίς αμοιβές θα τον προσθέσω τριγωνισμούς ή μηπως καάνω κάποιο λάθος?

δ) Στο συμφωνητικό που έχω κάνει με τους πελάτες φαινομαί μόνον εγω πρεπεί να φτιάξω νέο συμφωνητικό με τους πελάτες?

ε) ή αρκεί να υπογράψω καποιο συμφωνητικό με τον Τοπογράφο?

ας ξεκινήσουμε αλλιώς!!!!

 

τι ειναι αυτή η Ο.Α. ΚΟΙΝΟΤΙΚΗ για διώροφη κατοικία???? πλάκα μας κάνεις?

 

δεν υπάρχει τέτοιου είδους άδεια για κατοικια....

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

@ stavrosa

 

Οχι πλάκα δεν κάνω είναι άδεια οικοδομής του 1986 σφραγισμένη και υπογεγραμένη απο Πρόεδρο Κοινότητας.

Που είναι η ενστασή σου? 

 

Υ.Α. φεκ304Β/81

Edited by tlambros
Link to comment
Share on other sites

εκει που λεει ο tzeno ειναι η ένσταση μου...οτι δλδ δεν υπάρχει κοινοτική άδεια για διώροφη οικοδομή κατοικίας.

 

αλλά μόνο για αποθήκες εως 50μ² και προσθήκη εως 20μ².

 

 

άρα....το θέμα σου πρεπει να το δεις απο την αρχή!!!!!

 

επιπλέον οι κοινοτικές άδειες πλέον δεν εκδίδονται...

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.