Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

Συνάδελφε δεν θέλω να εκδόσω Κοινοτική Άδεια την έχει εκδόσει πρίν χρόνια συνάδελφος Πολιτικός Μηχανικός

εγώ προσπαθώ να βρω άκρη στο χάος.

 

φεκ304Β/81  Κεφάλαιο Β Ι (6).

 

Αναφέρει οικοδομή διώροφη οπλισμένου σκυροδέματος έως 100τ.μ.  

Edited by tlambros
Link to comment
Share on other sites

ξερω τι θελεις να κανεις...απλα σου λεω οτι και τοτε που εκδοθηκε η κοινοτικη αδεια ειναι ΑΠΙΘΑΝΟ να εκδοθηκε για κατοικια ενός , δυο, τριών , δέκα ορόφων γιατι κοινοτικές άδειες εκδίδονταν μόνο για αποθήκες και μόνο εως 50μ² μέγιστο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

αρα πρέπει να λάβεις σοβαρά και αυτό υπόψιν σου!

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

@ stavrosa

 

Σε ευχαριστώ ξέρω οτι προσπαθείς να βοηθήσεις αν ρίξεις μια ματια ομως στο φεκ304Β/81 Κεφαλαιο Β Ι (6)

θα δεις οτι αναφέρει συγκεκριμένα την κατασκευή νέας μονόροφης ή διόροφης οικοδομής εως 100τ.μ.

και δεν αναφέρει αποθήκες.

Ειναι βέβαια για ορισμένους οικισμούς προ του 1923.

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικό εντός / εκτός σχεδίου

- Σε κλίμακα τάδε

- Πολυγωνομετρία min 1 σημείο / στρ για τα εντός, νομίζω /2στρ για τα εκτός

- Εφαρμογή ρυμοτομικής (εντός) όσα σημεία έχεις

- Aποτύπωση όμορων στα εντός (γκουχ-γκουχ και να το ξεχάσεις αυτό, τί έγινε; )

Tριγωνισμοί

- Αναγνώριση σημείων για εξάρτηση από τριγ/κό δίκτυο, min 2 σημεία

 

Δεν είμαι σίγουρος εάν μπορείς να "γλυτώσεις" τις παραπάνω εργασίες.

Μα αφού η εργασία του τοπογράφου είναι μόνο εξάρτηση ΕΓΣΑ 87 , γιατί να υπολογίσω και αμοιβή τοπογραφικού (πολυγωνομετρία κτλ.)? Βάζω μόνον τριγωνισμοι-αναγνώριση τριγωνομετρικών σημείων για εξάρτηση...

 

Αλλά, δέστε τι μου βγάζει το σύστημα αμοιβών!!

 

2. ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΑ - ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟΙ - ΜΕΛΕΤΗ

2.1 ΤΡΙΓΩΝΙΣΜΟΙ / ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΤΡΙΓΩΝΟΜΕΤΡΙΚΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΠΟΛΥΓΩΝΟΜΕΤΡΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥΉ ΕΜΠΡΟΣΘΟΤΟΜΙΑΣ

λ = 0,23368 2012 Α' ΤΡΙΜΗΝΟ

Μονάδες = 2 σημεία Τιμή Μονάδας = 390 (Άρθρο 5.3 του Π.Δ696/74)

Συνολική Νόμιμη Αμοιβή Εργασίας 2: 182,27 €

 

Τα 2 σημεία επί 390, που είναι η τιμή μονάδας, μας κάνουν 182,27 ευρώ, και όχι 780!!! Πως γίνεται?????

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

 

Σε οικόπεδο με διώροφο κτήριο σύσταση οριζοντίων ανα όροφο και ποσοστά επι των κοινόχρηστων.

Για το οποίο έχει γίνει μία δήλωση για τακτοποίηση με τον 4014 στους κοινόχρηστους και άλλη μία δήλωση για νομιμοποίηση 

του ισογείου ορόφου.

 

Πως θα υπολογιστεί η αμοιβή γιά το τοπογραφικό απο το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ώστε να περάσει και στην τακτοποίηση

των κοινόχρηστων αλλά να μην έχω πρόβλημα με τη πολεοδομία όταν θα καταθέσω τις αμοιβές για την νομιμοποίηση του ισογείου?

 

Στο σύστημα αμοιβών.

1) Να το βάλω στα Τοπογραφίκα με κάποιες προσαυξήσεις (υψόμετρα, Ο.Γ., Ρ.Γ. κλπ)?  

2) Να το περάσω μόνο του στά Κτιριακά?

3) ή να το προσθέσω στις αμοιβές για την τακτοποίηση? 

Edited by tlambros
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλό μήνα και από μένα,

Στα αρχεία που ανεβάζουμε στο σύστημα, όταν έχουμε αμοιβή 1.000 ευρώ (για την οποία δεν είμαστε υποχρεωμένοι να την καταθέσουμε  στην ΕΤΕ) τι θα πρέπει να σκανάρουμε? Την απόδειξη παροχής υπηρεσιών μας?

Link to comment
Share on other sites

APSP, στο σύστημα διαχείρησης αμοιβών του τεε ανεβάζεις υπογεγραμμένο αντίγραφο της έγγραφης συμφωνίας , μαζί με το παράρτημα υπολογισμού των αμοιβών ( έτσι αναφέρει το τεε στο εγχειρίδιο του) . εγώ προσωπικά το αντίγραφο του συμφωνητικού ανεβάζω, το παράρτημα υπολογισμού υποθέτω ότι δε χρειάζεται μια και υπάρχει στο σύστημα.

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.