Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές


Recommended Posts

βάλε το link να το δω (και γενικά για να βοηθήσεις κάποιον..)

 με πρόλαβε ο ΙΑΣΟΝΑΣ ... αυτό είναι που είδα και εγώ

http://www.michanikos.gr/topic/29235-%CE%91%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%B7-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1/

Edited by c-argy
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς επιβεβαίωση για το εξής:

 

Στο πεδίο "συμφωνηθείσα αμοιβή μηχανικών", βάζουμε το σύνολο (προ ΦΠΑ πάντα) ΟΛΩΝ των μηχανικών (π.χ. μηχανικός 1 ανέλαβε το γενικό κομμάτι της ρύθμισης με 4014, μηχανικός 2 ανέλαβε την σύνταξη της τεχνικής έκθεσης Η/Μ για την ρύθμιση 4014) ?

 

Έχω ήδη φτιάξει τις αμοιβές με 9 ημέρες εργασίες 4014, ώστε εγώ (προ 10ετίας) να πάρω το 75% ήτοι 6,75 ημέρες και συνάδελφος μηχανολόγος μηχανικός, μεταξύ 11-20 έτη εμπειρίας, να πάρει το υπόλοιπο 25% ήτοι 2,25 ημέρες (με 1000λ για να βγαίνει σωστά η νόμιμη και στους δύο μας).

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σαν ημέρες εργασίας βάζω 6ΗΜ 11-20 και τα κατανέμω σε 75/25 άσχετα από την κατηγορία των μηχανικών. Εγώ για παράδειγμα είμαι 21+ και ο ΗΜ 11-20 (μέχρι φέτος και αυτός). Αλλά στις εργασίες βάζω 6ΗΜ 11-20 ...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Σωστά κάνεις, και εγώ σύμφωνα με τα δικά μου τα βγάζω, ασχέτως τί κάνει ο άλλος.

Αυτό όμως αναφέρεται στις αμοιβές ιδιωτικών έργων.

Στις δηλώσεις αυθαιρέτων, βάζουμε την ΣΥΝΟΛΙΚΗ (όλων των μηχανικών) συμφωνηθείσα αμοιβή, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Σε α/α έργου για ρύθμιση αυθαιρέτου που έφτιαξα στο τεε το εστειλα σε τελική υποβολή και με την εντολή πληρωμής πλήρωσε ο πελάτης.

 

Επειδή ξέχαχα να βάλω αρμόδιο για τα η/μ (δεν είναι κατοικία) υπάρχει δυνατότητα να ξεκλειδωθεί το έργο από το τεε για να προθέσω μηχανικό για τα η/μ εκ των υστέρων;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς να το διορθώσεις. Πρέπει να φτιάξεις νέο έργο. Αν δεν είχες κάνει τελική, θα μπορούσες.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Να φτιάξω δηλ. νέο έργο να πληρωθεί μόνο η τεχνική έκθεση η/μ και όχι τα υπόλοιπα αφού αυτά έχουν ήδη πληρωθεί με άλλο α/α έργου, δεν υπάρχει λογικά πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτός ο Α/Α που έχει το έργο που έφτιαξες πάει τώρα, δεν πρόκειται να τον χρησιμοποιήσεις πουθενά.

Πρέπει να φτιάξεις νέο έργο, που να έχει και τις παλιές εργασίες και τα του Η/Μ.

Αυτό τον νέο Α/Α θα πρέπει να χρησιμοποιείς παντού για τη συγκεκριμένη δήλωση.

Πρέπει οπωσδήποτε να γίνει κατάθεση της αμοιβής;;;;; Για πιό λόγο;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ έλεγα μήπως παίζει κάποιο ρόλο η κατάθεση αμοιβής. Αφού δεν παίζει δεν υπάρχει πρόβλημα...

 

Να σε ευχαριστήσω και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.