Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Σε ανοικτό υπόστεγο (βοηθητικός χώρος βιομηχανικού κτιρίου) που έχει επικάλυψη Panels τόσο στη στέγη αλλά και στις 2 πλευρές του, ποιους κωδικούς από τον αναλυτικό πρέπει να χρησιμοποιήσω. Στις τοιχοποιίες δεν αναφέρεται πουθενά επικάλυψη με Panels. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρακαλώ όποιος μπορεί να απαντήσει:

 

Σε ισόγειο οι παρακάτω αυθαιρεσίες ανά ιδιοκτησία, υπολογίζονται με αναλυτικό όλες μαζί η κάθε μια ξεχωριστά;

 

Ιδιοκτησία A:

1.Αυθαίρετο Κλιμακοστάσιο που συνδέει με υπόγειο

2.Αυθαίρετα δύο Wc

3.Αυθαίρετη κολώνα

4.Γκρέμισμα τοίχων για συνένωση των ιδιοκτησιών (Α+Β)

 

Ιδιοκτησία B:

1.Wc που υπήρχε στην άδεια αλλά δεν έγινε

2.Κλιμακοστάσιο που υπήρχε στην άδεια αλλά δεν έγινε.

 

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

 

 

http://i1095.photobucket.com/albums/i477/skifx/KATOPSI.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πας με μία δήλωση και για τις δύο ιδιοκτησίες. Μία παράβαση έχεις για την διαμερισμάτωση (γκρέμισμα τοίχων). Μία παράβαση με αναλυτικό για το κλ/σιο που δεν έγινε και για αυτό που έγινε για να ρυθμίσεις τη συνένωση με τους παρακάτω χώρους. Για τα wc και την κολώνα δεν θα έκανα τίποτα, οσον αφορά στη ρύθμιση. Σε περίπτωση πάντως που ενδιαφέρεται ο ιδιοκτήτης να εκδόσει στο μέλλον κάποια άδεια (πχ αλλαγή χρήσης, μετατροπή σε ΚΥΕ κλπ) η ΥΔΟΜ θα κοιτάξει τόσο την τήρηση των στατικών, όσο και τη διαφορετική διαρρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι σε εντος σχεδιου (υπογεια αποθηκη, ισογεια κατοικια και κατοικια α οροφου) με αδειες 1998 και 2005 εχουμε καταγγελια του 2008 και επιβολη προστιμων για

1. Κλεισιμο ημιυπαιθριου α οροφου

2. Αλλαγη χρησης υπογειου απο αποθηκη σε κατοικια

3. Κατασκευη δυο μικρων εξωστων ισογειου και α οροφου

4. Μεταλλικη σκαλα απο ισογειο σε ακαλυπτο

5. τοιχειο μπετον ,ραμπα προς υπογειο και μια πλακα ( αυτα αντιστοιχουν σε ακαλυπτο χωρο εκτος περιγραμματος κτιριου).

Οτι μπορουσε μπηκε στον Ν.3843 και μετα στον Ν.4014 με συμψηφισμο παλαιων προστιμων (αυτα που επιβληθηκαν για ανεγερση και διατηρηση). Τις αυθαιρεσιες με αρ.5 που ειναι στον ακαλυπτον να τις βαλω σε μια λοιπη παραβαση που εχω για την μη επιχωση περιβαλλοντα χωρου; Γιατι για να ρευματοδοτηθει ο α οροφος, ζηταει η πολεοδομια να εχουμε ενταξει ολες τις βεβαιωμενες παραβασεις για τις οποιες επεβαλαν τα προστιμα. Δεν ξερω αν εγινα σαφης; Καμμια βοηθεια; Ευχαριστω πολυ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα τις βαλλεις για να μην εχει προβλημα στην ρευματοδοτηση , γιατι θα εχεις προβλημα ειδικα αν η ηλεκτροδοτηση ειναι κατοπιν αυτοψιας

Link to comment
Share on other sites

Έχω να υπολογίσω διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου, όπου δεν έγινε η επίχωση οπως προβλεπόταν. Υπολογίζω τα κυβικά μέτρα και βάσει του πίνακα της εγκ. 8/90, βγάζω το κόστος της εργασίας. Ο ιδιοκτήτης εκτός απο την μη επίχωση, τοποθέτησε και πλάκες απο λίθους στο (φυσικό πλέον)έδαφος. Οπότε υπολογίζεται και η επιφάνεια των στρώσεων και βγαίνει το τελικό κόστος εργασιών σαν άθροισμα.

Δεν είναι παράλογο να υπολογίζω κόστος για μια εργασία που δεν έγινε; πως κάνετε υπολογισμό παρόμοιων περιπτώσεων;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συνάδελφοι καλησπέρα....έχει κολησει το μυαλό μου....οπότε μια βοήθεια...

 

έχω μια παράβαση που πληρώνει ήδη πρόστιμα, με 1 κλιματιστικό....οποτε με αναλυτικό 600€ ήτοι 1 παράβαση στο 13.

έχω μια παράβαση που πληρώνει ήδη πρόστιμα, με υποβάθμιση εδάφους 12,60μ² που αντιστοιχεί σε 2μ³ και βγάζει αναλυτικό ~150€ ήτοι 1 παράβαση στο 13

 

ή

 

και τα δύο αφού είναι 750€<5000€ ως 1 παράβαση στο 13....?

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ομοειδείς παραβάσεις για να αθροιστούν. Οπότε, 2Χ 500 το πρόστιμο και με εφάπαξ καταβολή έχει έκπτωση 20%

Link to comment
Share on other sites

Παραβαση το κλιματιστικο? Πλακα κανεις, ετσι?

έχω μια παράβαση που πληρώνει ήδη πρόστιμα, με 1 κλιματιστικό....οποτε με αναλυτικό 600€ ήτοι 1 παράβαση στο 13.

 

Οπότε παιχταρά μου, το υπογραμμισμένο δίνει την απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.