Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

Η παράβαση με αναλυτικό υπολογίζεται βάσει τιμών υλικών, εργασίας κτλ.

Το Δ πως θα μπει σε αυτή τη λογική;

Άμα θέλουν ας αλλάξουν το πρόγραμμα.

Να δούμε τι θα πρωτοαλλάξουν...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως και να έχει δεν θα ξεμπερδέψουμε έτσι απλά..κάτι θα έχουν να ανακοινώσουν σχετικά με αυτό εκεί γύρω στο νιου γιαρσ ιβ!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ssouanis εργασίας?? δέ νομίζω στους αναλυτικούς να συμπεριλαμβάνουμε εργασία... αμα ήταν έτσι θα έπρεπε να μας λένε αν υπολογίζουμε και το ΙΚΑ στους αναλυτικούς
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν εννοώ αυτό.

Είπα να το σβήσω μία αλλά μετά το άφησα.

Είναι μέρος της έκφρασης.

Υπολογίζουμε με το τιμολόγιο που θα δοθεί, (ακόμα περιμένουμε επίσημη απάντηση) το αντίστοιχο ποσό.

Τώρα άμα η τιμή του τιμολογίου περιλαμβάνει υλικά ή υλικά και εργασία ή υλικά, εργασία και ασφάλεια, δε μας αφορά.

 

π.χ. οπλισμένο σκυρόδεμα, με την παραδοχή ότι θα χρησιμοποιήσουμε τον αναλυτικό της άδειας, θα βάλουμε 74€ το κυβικό και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος όλων των παραβάσεων που πάνε με αναλυτικό σε ένα διαμερισμα, αθροίζονται και για κάθε 5000, βάζουμε μια παράβαση των 500 ευρώ?

Έχω στο ίδιο διαμερισμα 2 ημιυπαιθριους και μια ξύλινη πέργκολα. Βγάζω το κόστος με αναλυτικό προυπολογισμο και είναι συνολικά κάτω από 5000.Αρα έχω πρόστιμο 500 ευρώ ή πάει ξεχωριστα την κάθε μια οπότε έχω πρόστιμο 3*500=1500 ευρώ. Για τις παραβάσεις αυτές, δεν χρησιμοποιούμε φύλλα καταγραφής, σωστά? Απλά γραφουμε αριθμός λοιπόν παραβάσεων 1 ή 3 (ανάλογα ποιο είναι το σωστό)

Link to comment
Share on other sites

διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά το παράδειγμα 5 στα ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ,

κάνει αναλυτικό για κάθε παράβαση χωριστά....

 

(είναι ηλίθιο το ξέρω αλλά δε νομίζω να το έχουν διορθώσει ακόμη)

Link to comment
Share on other sites

Έχει τρεις κατηγορίες για αυτό το κάνει έτσι.

1. BBQ

2. Διαμόρφωση εδάφους

3. Μάντρα

 

Αν είχε 2 BBQ θα άθροιζε τους προϋπολογισμούς και θα διαιρούσε με 5000 για να βρει το πλήθος.

Link to comment
Share on other sites

faethon11,

το σκέφτεσαι με την λογική όπως στα φύλλα καταγραφής που αθροίζουμε παρόμοιες παραβάσεις ή υπάρχει κάπου αναφορά?

 

συνεπώς, στην περίπτωση του renaL έχουμε ένα αναλυτικό για τους δύο H.X. και έναν για την πέργκολα, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα,

 

έχω την περίπτωση πελάτη ο οποίος θέλει προκειμένου να μεταβιβάσει στην κόρη του το διαμέρισμα να έχει την βεβαίωση βάσει Ν. 4014. Το θέμα είναι πως η μόνη παράβαση που παρατηρείται στο συγκεκριμένο διαμέρισμα (πέρα από κάποιες κατασκευές που έχει στον ακάλυπτο ΒΒQ πέργκολα, τα οποία δεν μας ενδιαφέρουν αφού μας αφορά μόνο το συγκεκριμένο διαμέρισμα και όχι οι κοινόχρηστοι χώροι) είναι ότι ο εξώστης του ισογείου αντί να γίνει 6,80μήκος x 1,30 πλάτος πραγματοποιήθηκε με τις διαστάσεις

6,80μήκος x 1,94 πλάτος, και άρα κατά 0,64μ πιο μεγάλος στο πλάτος μπαίνοντας κατά αυτό το μέγεθος επιπλέον στην πρασιά. Πώς θα υπολογίζατε το πρότιμο για την παράβαση αυτή; Με αναλυτικό προυπολογισμό και άρα παράβαση 13 θεωρώ. Πώς θα κάνατε τον αναλυτικό προυπολογισμό στην περίπτωση αυτή;

 

Πρέπει να προσέξω κάτι επιπλέον για τον υπολογισμό του προστίμου;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.