Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λοιπές παραβάσεις - Αναλυτικός προυπολογισμός


Recommended Posts

μία παράβαση 13 σίγουρα όσον αφορά στο έπιπλέον τμήμα του εξώστη. Τώρα... η παράβαση (παραβίαση πρασιάς) της παράβασης 13 τί είδους παράβαση αποτελεί ούτε η ίδια φόρμα είσαγωγής στοιχείων δεν το έχει προβλέψει!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω αδεια του 1989 ..δε φαινονται πουθενα πλακοστρωσεις κλπ..Ειμαι αυθαιρετη ως προς τα σημερινα δεδομενα αλλα οχι ως προς την αδεια μου η οποια ειναι η μονη βασιμη και νομιμη πηγη για να κρινομε τι ειναι αυθαιρετο και τι οχι στο κτισμα αυτο ..ΔΗΛΑΔΗ αν σημερα ειναι νομιμα τα πρασινα κεραμιδια και μετα απο πεντε χρονια τα καταργησουν αυτοι που τα βαζουν τωρα θα ειναι παρανομοι??

Link to comment
Share on other sites

μία παράβαση 13 σίγουρα όσον αφορά στο έπιπλέον τμήμα του εξώστη. Τώρα... η παράβαση (παραβίαση πρασιάς) της παράβασης 13 τί είδους παράβαση αποτελεί ούτε η ίδια φόρμα είσαγωγής στοιχείων δεν το έχει προβλέψει!!

 

Συνάδελφε καλημέρα,

να ρωτήσω κάτι.

Αν η παράβαση του συναδέλφου ήταν κατά μήκος του εξώστη ΟΧΙ στο πλάτος του θα μπορούσαμε να δώσουμε την βεβαίωση?(αφού η βεβαίωση που δίνουμε αφορά κάλυψη, δόμηση και ύψος, το επιπλέον τμήμα=μήκος του εξώστη σε τι θα επηρέαζε την δόμηση, την κάλυψη και το ύψος)

 

Θα ήθελα την γνώμη σου αναφορικά πάντα με την βεβαίωση που δίνουμε.

Σ' ευχαριστώ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι αυτή, οτί το υπόδειγμα βεβαίωσης έχει παραλείψει (συνειδητά ή καταλάθως) την ενσωμάτωση των λοιπών παραβάσεων. Θα σου δώσω καθαρά υποκειμενική απάντηση γιατί δεν γίνεται και αλλιώς.Επειδή τείνω να πιστεύω ότι η παράλειψη έγινε κατα λάθος, και σε συνδιασμό με το γεγονός ότι υπάρχει πρόβλεψη για αντίστοιχα πρόστιμα λοιπών παραβάσεων από το νόμο, στη θέση σου θα πήγαινα σύμφωνα με το ρητό '' φύλαγε τα ρούχα σου να χεις τα μισά''. Θα λάμβανα υπόψην δηλαδή την υπέρβαση στη διάσταση του εξώστη, και θα έδινα τη βεβαίωση αφού είχε τακτοποιηθεί η εν λόγω παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.. εξωτερικές κατασκευές-προσθήκες σε καφετέριες τύπου πέργκολας με τζάμια που μαζεύουν και οροφή από πανί ή σταθερό υλικό (πχ. κεραμοσκεπές) υπολογίζονται με αναλυτικό σαν ανοιχτά κιόσκια

ή με φύλλο καταγραφής σαν Υ.Δ - Υ.Κ??

Link to comment
Share on other sites

Από ΤΕΕ απάντηση σύμφωνα με ερμηνεία της Γ 9!Δημιουργία εξώστη σε πλάγια απόσταση Δ!Και αναλυτικός, και τετραγωνικά εξώστη χ Τ.Ζ. χ 0,15 χ συντελεστή λόγω Δ χ τα υπόλοιπα! ΠΑΡΑΛΟΓΟΟΟΟΟΟ 2 πρόστιμα για την ίδια αυθαιρεσία!!!!Πώς σας φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Ααασ'τον τρελλό στην τρέεεελα του...

Ότι του κάπνισε σου απάντησε συνάδελφε. Μήπως έβαλε πουθενά την υπογραφή του;

Link to comment
Share on other sites

Επισης, πριν την οριστικη υποβολη, θα πληρωσεις κρατησεις ΤΣΜΕΔΕ&ΕΜΠ, θα κανεις καταθεση της νομιμης 1569€+Φ.Π.Α. στην τραπεζα για να παρακρατηθει το ποσοστο του ΤΕΕ και θα κανεις και μια εξτρα καταθεση 50€ στον τραπεζικο λογαριασμο μου... Καινουριες κρατησεις ειναι αυτες, σημερα οριστηκαν... :mrgreen:

 

Αντε με τον καθε βλακα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά κουφάθηκα λίγο!Και μου λέει μη σε παραξενεύει έτσι λέει η Γ 9!Εκτός από την 13 είναι μου λεει και οι άλλοι συντελεστές που μπαίνουν αλλά μόνο σε τετραγωνικά , οπότε πρέπει να βάλεις και αυτά! Τι να πω!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.